Arkivet

Kulturnatten

Dödsstjärnan kulturnattsuccé

Norrköping

Publiken jublar högljutt när Lyrikföreningen Dödsstjärnan drog igång lördagskvällens fullspäckade Poetry Slam.
Biblioteksentrén var fullsatt strax efter klockan sju.
- Då kör vi! ropar en glad Jonas Edström, konferencier för kvällen.

När klockan närmade sig tio i sju var alla Bibliotekets stolar redan upptagna och vända mot den lilla scenen, som snart blev skriken, viskad och vrålad på.
Jonas Edström försökte desperat få ljud i mikrofonen och bad publiken att flytta fram för att ge alla en chans att få se årets Kulturnattsslam.

En jublande publik
Efter en kortare presentation av de tävlande, fick Maria Yvell äran att inleda kvällens första omgång.
Ytterligare elva tävlande poeter intar scenen och efter en dryg timme är tävlingens första omgång avklarad.
En del av publiken har sett nog med poesi för kvällen och vänder hemåt, andra flyttar sig närmare scenen, spända inför nästa omgång. De fyra med högst poäng sammanlagt för omgång ett och två, kommer att gå vidare till final.

Med hjälp av Bacon
Det tar ytterligare en timme innan huvuddomare Martin Johnsson räknat färdigt och vi får veta namnen på finalisterna. Nervositeten ligger som en tjock dimma när första finalpoeten går upp på scen; Maria Yvell. Längst fram i publiken sitter ett gäng tjejer, som hela kvällen hjälpt stämningen uppåt genom glada utrop och uppmuntringar. När Maria går av scenen håller de viftande upp gosedjursgrisen Bacon för att visa att de beslutat vilken siffra hon ska få av dem. Jonas upprepar jurygruppernas siffror, Martin räknar och upp på scen kommer de resterande tre finalpoeterna; Matilda Olofsson, Elin Karlsson och Lisa.

En värdig vinnare
Det blir en tuff match. Alla poeter gör bejublade framträdanden, marginalerna är tunna, men till slut står Lisa som en mycket värdig vinnare av årets Kulturnattsslam.



Nästa Poetry Slam äger rum på Café Swartz, sön 9 okt kl 18:00, arr Lyrikföreningen Dödsstjärnan
 

Matilda Olofsson


  • Publicerad
  • 2005-09-28 14:57

Arkivet - Dödsstjärnan kulturnattsuccé - Ung(nt) den 28 september 2005 - Välj artiklar:


Tillbaka - Nytt datum - Ny kategori
 
Sortera på:
 
Datum:

Kategori:


Tillbaka
Nytt datum
Ny kategori