Bloggar
Lars Beckman (S)
Jag är en medelålders gift man som bor i Gusum men tillbringar större delen av min vardag i Valdemarsvik. Föddes i Ringarum en ovanligt varm försommardag alldeles i slutet av 50-talet.Hela mitt liv har således kretsat omkring nuvarande kommungränser bortsett från några utflykter till Jämtland i min ungdom. Nuförtiden upptar politiken det mesta av min tid. Jag har förmånen att få spendera istort sett hela min arbetstid på uppdraget som kommunalråd i Valdemarsviks Kommun.
Avveckling/utveckling
Gusum - den 26 mars 2012, kl 21:38

 

Läser i tidningen att Annie Lööf och centerpartiet vill sänka ingångslönerna med 25 procent. Enligt en av initiativtagarna undrade hon för egen del om andra kunde ifrågasätta om hon hade " alla hästar hemma". Enligt tesen större skillnader i löner skapar en konkurrenskraftigare ekonomi är det kanske rätt väg. De flesta som är något så när pålästa omkring ekonomiska termer och sammanhang känner till att i själva verket är det precis tvärtom. Ta gärna del av bifogad länk och få ökad insikt.
http://www.dagensarena.se/innehall/analys/sa-sabbar-laga-loner-ekonomin/
En av de frågor som nu kräver min och vår uppmärksamhet är hur vi vill att centrala Valdemarsvik ska se ut i framtiden. En del av de idag karakteristiska inslagen som är det som möter de som anländer från havet kanske inte finns kvar efter de nödvändiga förändringar som krävs. Min egen uppfattning i frågan i dagsläget är att vi borde utnyttja vattnet på ett helt annat sätt än vi hittills gjort. Som jag tidigare uttryckt hoppas jag att både våra skolbarns och många andra bidrar till att skapa morgondagens centrala Valdemarsvik.
En annan viktig ingrediens är i övrigt hur trafiken och särskilt den tunga trafiken ska kunna minskas mellan åarna på Storgatan. 
Har i min roll det stora nöjet att träffa många engagerade kommuninnevånare som brinner för sina idéer vilket jag gläds över i de flesta fall..
Vi har som bekant ytterligare ett större miljöprojekt på gång i vår kommun och det är saneringen efter f.d  Gusums Bruk. Även där kommer det att ges möjlighet att delta i utformningen av det framtida samhället. Under våren kommer det att genomföras ett informationsmöte som kan ses som avstamp för detta arbete.
Har sagt det tidigare i skrift här på min blogg men vill påminna oss alla bloggare igen. Vi som har förmånen att få komma till tals i ett forum av detta slag tar på oss ett särskilt ansvar. Vissa av oss representerar som jag själv ett politiskt parti. Andra representerar sig själv eller möjligen andra grupperingar men även då behöver omdömet finnas där..

Leverans
- den 18 mars 2012, kl 22:14

 

Efter fem månader i majoritet i vår kommun har vi lyckats sätta ett rejält avtryck i det vardagliga politiska arbetet. Vi har som en av de mer övergripande aktiviteterna startat med översiktsplanearbetet. Ett första viktigt steg är framtagandet av en vision som blir en del i hur vi vill att vår kommun ska ta sig  i en nära framtid.

För att tillgodose behovet av fler platser inom barnomsorgen och mindre gruppstorlekar har vi styrt mer resurser dit än tidigare politiska ledningar valt att göra. För att vara en attraktiv arbetsgivare har vi förstärkt anställningsskyddet för visstidsanställda. Vi har även förstärkt resurserna mot hemtjänsten. För att kunna fortsätta administrera och utveckla en så stor organisation som vår kommun ändå är genomför vi nu en rekrytering av en ny kommunchef.
Detta var ett kort axplock av viktiga åtgärder som jag känner mig väldigt stolt över att kunna presentera.

I den förändringsprocess som nu genomförs kommer marken kanske att skaka på vissa håll men det är ett naturligt inslag i en sådan process.

Någon känner också att förändringstakten borde vara högre men betänk då att vi verkar i en demokratisk organisation där tid för eftertanke och reflektion är viktiga ingredienser.
 

Verkligheten
- den 11 mars 2012, kl 19:26

 

Tog väl i alldeles i början på veckan som varit och sa någonting om de där influensahistorierna inte " biter" på undertecknad. Självklart fick jag äta upp dessa ord varför helgen gått i " friskvårdens" tecken. I morgon är det måndag och jag vill gärna vara med där det rör på sig. Vi har fått en ny bloggare bland politikerna i form av kommunstyrelseordförande Erland Olauson , välkommen säger jag.
I veckan som varit har vi hunnit intervjua några kandidater till kommunchefsposten vilket jag tyckte kändes bra. Vi fortsätter i veckan som kommer med ytterligare någon kandidat. Den stora frågan som var i veckan som gick var annars verkställandet av att ta bort ett antal lekplatser i kommunen. I den strama ekonomiska verklighet vi befinner oss i är det tyvärr inte möjligt att behålla alla de faciliteter vi vant oss vid runtomkring oss.
Jag hyser stor tilltro till vår personal inom förvaltningen när det gäller att göra de rätta och nödvändiga prioriteringarna. Vi har med den budget som antogs i fullmäktige i december valt att styra resurserna mot barnens och de äldres behov av omsorg och skolbarnens behov av kunskap. Kan vi sen erbjuda goda omsorgsförutsättningar om äldre med särskilda behov i egna lokaler ser jag detta som att vi väljer att nyttja varje skattebetalares resurser på bästa sätt.
I den nya politiska majoriteten har vi inte för avsikt att som tidigare försöka " smeta" ut de ekonomiska förutsättningarna som står till buds så att " alla" får något. Ska vi vända en sedan länge negativ trend till något positivt behöver vi "spetsa till" det vi tror på.
I de kommande samtalen mellan politiken och medborgare inom ramen för både uppgraderingen av Översiktsplanen och visionsarbetet kommer många möjligheter att ges till att " höja blicken" och se saker i ett något längre perspektiv.

Polidemokratisamhällsfrågor
Gusum - den 3 mars 2012, kl 20:20

 

 

Ja denna vecka har som vanligt fyllts med stort som smått. Kommunfullmäktigemötet under måndagen kommer väl inte att gå till historien som något av de mest spännande. Däremot var det möjligt att kunna sitta hemma och följa sammanträdet direkt via radio och webben. 
Tisdagen ägnades åt styrgruppsmöten för Baces respektive ESF-projektet under dagtid. Kvällen var jag en av deltagarna på Winnet möte där vi fick träffa ett stort antal kvinnliga företagare och inspiratörer. Tror faktiskt att det behövs mötesplatser där vi män inte deltar för att få fritt spelrum för kvinnligt tänkande och just utrymme..
Inspirerande att få möjlighet att delta i de för vår kommun så viktiga förändrings och utvecklingsprocesser. Arbetar vi på  rätt sätt kan mycket gott komma ut av dessa projekt.
Under onsdagen hade jag tillsammans med många andra beslutsfattare inom både offentlig och privat sektor en gemensam " gattering" i Linköping under det förpliktigade namnet Östgötamötet. Ämnet för dagen var de alltmer akuta problemen men brist på järnvägsspår allmänt i landets och mer specifikt mellan Linköping och Stockholm. Allra störst verkar problemen vara mellan Linköping och Norrköping. Nu verkar då i allafall en samstämmighet råda mellan alla berörda parter. Det som bekymrar mig är nog ändå den långa planeringstid som anger att visst kan vi ha ytterligare spår på plats men det dröjer ca 10 år !!!???
Veckan avrundades tillsammans med ett antal tungviktare inom kommunpolitiken som samlades i Vimmerby ett par dagar under ledning av CKS ( Centrum för kommunstrategiska studier) 
Väldigt roligt att få möjligheten att regelmässigt få träffa politiker i liknande roller från så många kommuner och utbyta erfarenheter.
Veckan avslutades med att äntligen få ta fram och lufta lilla " Bettan" ja det är motorcykeln min ska jag förtydliga mig och säga. Vilken känsla att efter några vintriga månader få vrida på nyckeln trycka på starten och höra om ett inte fullt rent alldeles underbart MC - muller...
Veckan som kommer rymmer allt från KS sammanträde till ett Klimatseminarium vi arrangerar tillsammans med länsstyrelsen. 
Sedan rullar veckan på och vi gör vad vi kan för att våra många sammanträden ska mynna ut i verksamheter som gagnar alla som bor och verkar eller bara besöker vår underbara kommun tillfälligtvis.
Iövrigt önskar jag alltefterstundom att jag kunde vara mer kategorisk och säker på mig själv i likhet med flera i min omgivning. Kanske är detta ett uttryck för att det bara blir svårare att veta säkert i takt med tillgång till tillräckligt mycket information och kunskap eller endast ett tecken på avundsjuka från min sida ...

 

BLOGGAR


POLITIKERBLOGGAR


PRENUMERERA/LÄS E-TIDNINGEN
 
Läs mer i dagens NT!



 




Nya inlägg
13:46  Perenkranz bakom kulisserna
Skrivkramp
13:30  Päivi Johansson (M)
Rättvisa skatter och böter
12:51  Film-& TV-bloggen
Fun facts
12:42  Film-& TV-bloggen
Vinnaren korad i Face Off
11:09  Linda Snecker (V)
Husby brinner och klasshatet växer
10:04  Ricardo Olivares (V)
Skicka inte den nationella insatsstyrkan till Husby
09:40  Lotta Källströms blogg
Läskiga smällar!
08:49  Stolta mamman
Plantering
08:35  Nicklas Lundström (V)
För en offensiv bostadspolitik
07:21  Inge Jacobsson (M)
Länsstyrelserna blir kvar
20/5  Stolta mamman
Sol och bad
20/5  Golfbloggen
Hemresa imorgon
20/5  Linda Snecker (V)
27:39 och tusentals kvinnor
20/5  Film-& TV-bloggen
Den rätte vinnaren i ESC
20/5  Heikkis Hockey
Hästen jagar tre forwards till
20/5  Spelbloggen
Samlande tankar inför morgondagens Xbox visning
20/5  Maries NHR-blogg
Vårruset - alla borde få vara med!
20/5  Perenkranz bakom kulisserna
Idag pressträff
20/5  Linda Snecker (V)
Vår Ruset!
20/5  Heikkis Hockey
Så här ser målvaktsfrågan ut
20/5  Film-& TV-bloggen
Missa inte!
20/5  CG:s speedway
Vilka vinner imorgon?
20/5  Heikkis Hockey
Jensen: Billigare och bättre backar
20/5  Stolta mamman
Barnkalas
20/5  Jessika Isaksson, MP
Moskébygget
20/5  Film-& TV-bloggen
Slut mellan Rob och Kristen. Igen.
20/5  Film-& TV-bloggen
Jag får väl säga grattis till Sverige också....
20/5  Film-& TV-bloggen
Grattis Danmark
20/5  Lotta Källströms blogg
Tjejkvällen & Grabbhalvan
20/5  Karin Jonsson (C)
Horribel inställning av Planka
20/5  Mathias Sundin (FP)
Det är vi som är Norrköping!
20/5  Ur Classes Synvinkel
Visserligen vann tre kronor ett VM-GULD
20/5  Ur Classes Synvinkel
Ska man ta seden dit man kommer?
20/5  Ur Classes Synvinkel
Hur bra är ett kontantlöst samhälle?
20/5  Ur Classes Synvinkel
Journalister kan vrida och vända på det mesta till sin fördel
20/5  Thomas Idenås (s)
Engagerade medarbetare i gymnasieskolorna
19/5  Min Garderob
Tre outfits av Linn.
19/5  Stolta mamman
Varning!
19/5  Ur Classes Synvinkel
En lördag med både sött och salt
19/5  Ur Classes Synvinkel
Ungdomar har visst en ständig längtan att droga sig
19/5  Linda Snecker (V)
Gästblogg: Vänsterpartiet springer för systerskap och inkludering på Vår Ruse
19/5  Lotta Källströms blogg
En plats för laddning
19/5  Karin Jonsson (C)
Blå Huset på samma plats?
19/5  Niklas Hidenius blogg
Återkommande mardröm.
19/5  Bi-Bloggen
Bidöden i USA spås driva upp matpriser.
19/5  Mellobloggen
En avrundning
19/5  Mellobloggen
Ett par höjdpunkter...
19/5  Perenkranz bakom kulisserna
Skärgårdsflört
19/5  Stolta mamman
Dag 6
19/5  För ett hållbart Norrköping
Skräpplockardag på Esterön
Information och tjänster från mediehuset Norrköpings Tidningar

Dagens Lunch Norrköping
Restauranger Norrköping:
Idag:

Original Text:
Visa alternativa översättningar

Original Text:
Visa alternativa översättningar

Original Text:
Visa alternativa översättningar