Upptäckte ett halvskrivet svar till Jessika Isaksson (MP) i vår bloggdiskussion om miljöpartiet och nyliberalismen. Fast nu blir det ju en väldigt sen replik efter förra veckans bloggpaus, och dessutom mer av en lång och vindlande essä än ett rakt svar. Men det bjuder jag på!
Jessika Isaksson tog tydligen mycket illa vid sig för att jag kallade mp för ett nyliberalt parti på bloggen häromveckan. Hon menar också att jag gör ett antal "felaktiga analyser". Föga oväntat håller jag inte med henne om det. Det beror antagligen på att vi har olika ideologiska och politiska utgångspunkter. Detta trots att många miljöpartister nuförtiden tycks hävda att det inte finns någon ideologi, och antagligen då inte heller någon politik. Med det synsättet skulle ju politiken snarast handla om ett sorts proffessionaliserat tjänstemannastyre, det kanske inte skulle behövas några politiker alls? Och dit hoppas jag verkligen inte att vi är på väg trots att allt fler partier försöker trängas i mitten. Själv ger jag inte mycket för miljöpartiets nytänkande om: ”varken höger eller vänster utan framåt” (som för övrigt var en slogan som delades av det högerpopulistiska ny demokrati när det begav sig).

Förhoppningsvis inte ett nytt gäng nyliberaler?
Grundproblemet är att om man idag varken vill ta ställning för höger eller vänster när hela samhällsdebatten ligger långt ut åt höger så för man i praktiken oftast en högerpolitik. Höger-vänsterskalan handlar i grunden om motsättningen mellan en okontrollerad marknadsekonomi och rättvis fördelning av ekonomiska resurser och ekonomisk makt. Och om miljöpartiet inte längre har någon tydlig ståndpunkt i den grundläggande frågan så tycker jag såklart att det är synd, för då tenderar valet att bli höger av slentrian och anpasslighet.
Varför kallar jag då mp för nyliberala när dom vill ha fortsatta vinstutdelningar i privata skolor? Nyliberlaismen är en ideologi som kraftigt vill begränsa det demokratiska inflytandet på ekonomin och istället låta marknaden styra så mycket som möjligt. I praktiken innebär det att företagen och företagens ägare får mer att säga till om och vi andra mindre. De mest extrema nyliberalerna förespråkar nattväktarstaten som bara ska ha hand om ordningsfrågor och rättväsende medan resten styrs av företagen. Dit räknas såklart definitivt inte miljöpartiet men tendensen mot mer marknad och mindre politik är tydlig i och med kongressbeslutet som ju innebär mer marknadsstyre och mindre demokrati i skolorna. Jag och vänstern vill istället ha mer ekonomisk jämlikhet och mer demokrati i alla former, människorna ska ha makten, inte pengarna.
Ett av de senaste årtiondenas stora nyliberala projekt har varit att låta marknaden ta över också den offentliga välfärden. Tidigare har våra skattepengar som gått till jämlik skola, vård och omsorg legat utanför marknadens kontroll och verksamheterna har fungerat lika för alla. Nu när kapitalisterna har svårt att nå sina tillväxtmål på över 3% avkastning per år suktar man efter nya marknader som kan ge de ekonomiska vinster som de är beroende av. Tyvärr är Sverige alltså en av de rika länder som gått längst i sin privatiseringsiver och därmed överfört enorma rikedomar från det skattebetalande folket till rika riskkapitalister. Exemplen är otaliga, allt från billig utförsäljningar av välfärdsenheter som gett miljardvinster åt rika kapitalister till den enorma skatteflykten när våra gemensamma resurser via avancerade räntesnurror förs ut till hemliga skatteparadis.
Konsekvenserna av privatasieringarna av skolan ser vi idag. Kuskapsresultaten sjunker , pengarna går till vinster istället för fler lärare, betygsinflationen stiger och segregationen ökar kraftigt med än sämre resultat som följd. Ett alternativ för grundskolan kan man se om man tittar på grannlandet Finland som istället har allt bättre kunskapsresultat, en allt mer likvärdig skola och medvetet för en skolpolitik för att integrera elever med olika bakgrund. Alternativet till friskolor är alltså högre kvalitet, jämlika förutsättningar och mer personal i skolan.
Jessika vill sedan bemöta mina argument om att klassklyftorna i Sverige ökar som ett reslutat av privatiseringarna och regeringens övriga omfördelningspolitik från fattig till rik. Jessika gör här en jämförelse med extremt nyliberala länder som Storbritannien och menar att Sverige då ligger rätt bra till. Så är det naturligtvis, den svenska arbetarrörelsen har i över 100 år kämpat hårt för ett mer jämlikt samhälle och via välfärd och omfördelningspolitik hade vi nått relativt långt. På 80-talet vändes dock trenden mot ett mer rättvist samhälle och klassklyftorna började åter öka. Under den borgerliga regeringen har den här utvecklingen stegrats på ett mycket allvarligt sätt. Självklart kan man jämföra Sveriges fattiga med dom i Afghanistan eller för den delen Storbritannien och komma fram till att dom har det bättre. Men det jag och Vänsterpartiet kämpar mot är den ökande orättvisan som måste stoppas innan vi når det fruktansvärda läge som råder i de länder Jessika jämför med.

De rikaste tiondelarna har blivit mycket rikare med borgerlig politik med en katastrof har drabbat dom fattigaste.
Lite fakta om det allt värre klassamhället som alla bör känna till:
Rädda barnen visar att barnfattigdomen ökar kraftigt och organisationen varnar för utvecklingen:
http://www.rb.se/SiteCollectionDocuments/Rapporter/Barnfattigdomsrapport_2012.pdf
Inkomsternas förändring i deciler, en ytterst tydlig omfördelning från rika till fattiga:
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=4381367 (mycket bra blogg)
Ojämlikheten ökar dessutom snabbare i Sverige än i övriga OECD-länder
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=4381367
Inkomstskillnaden mellan män och kvinnor har ökat med 40% sedan borgarna tillträdde:
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/jonas-sjostedt-for-gront-ljus-om-inkomstskillnader_7245439.svd
Avslutningsvis: omröstningen på kongressen var mycket jämn och det är just för att jag vet att många i miljöpartiet inte gillar nyliberalism, tillväxtmaximering och orättvisor som jag blev besviken över beslutet.
Grattis till dig som orkat läsa hela inlägget!
För övrigt så är jag och Vänsterpartiet kraftiga motståndare till de politikerpensioner som återigen blev aktuella för ett par veckor sedan i och med Jörgen Rundgrens m.fl. höga ersättningar. Självklart kan det vara svårt att hitta ett lika bra jobb för en politiker som lämnat sitt uppdrag, särskilt om man varit vänsterpartist och stött sig med stora delar samhällseliten. Men allvarligt talat, jämfört med vad det stora folkflertalet har för framtidsutsikter om dom förlorat jobbet (speciellt nu när borgarna har totalhavererat trygghetssystemen) så har politiker inget att gnälla över. Både jag och Vänsterpartiet tycker att politikerna ska ha precis samma villkor som alla andra när dom förlorar sina uppdrag, d.v.s. jämförbart med a-kassa. Därför motionerar och agerar V också ständigt för sänkta ersättningar och förmåner för politiker.