Bloggar
Inge Jacobsson (M)
Inge Jacobsson är moderatpolitiker i Finspång.
- den 22 oktober 2012, kl 22:49

Zlatan överallt!

Citat ur NT idag:

’När nomineringarna till litteraturpriset presenterades på måndagen överraskade den svenska fotbollsstjärnan genom att nomineras i fackboksklassen genom hans och David Lagercrantz biografi "Jag är Zlatan Ibrahimovic".’

Ja, så kan det gå, när det är flyt!

Nu får vi vänta till den 26:e november och se om hans namn är högst upp på litteraturlistan.

Den eventuellt vinnande bronsstatyetten kommer säkert, att göra sig väl, bland alla Guldbollar.



Dela och kommentera

dssdf
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...
Blogg forts.
Glasbruket lever vidare
- den 16 maj 2013, kl 21:04

Det känns bra, att den trånga ekonomiska situationen för glasbruket har löst sig. Jag hoppas, att försäljningen av deras produkter kommer att öka. Det låter som om orderingången är på uppåtgående, vilket bör resultera i mera pengar i kassan.

Jag håller tummarna för glasbrukets överlevnad.

Norrköping nästa!
- den 4 maj 2013, kl 07:40

Nu skall man åka iväg till Moderaternas Förbundsstämma i Norrköping. Så denna lördag är räddad, för det är en hel del motioner som skall avverkas. Allt ifrån jakt på Storskarv, ”ålkråkor”, till vårt försvar. Det kan vara frågor som är laddade med krut när debatten drar igång. Vi får se.

Första maj!
- den 1 maj 2013, kl 08:44

Socialdemokraterna i Norrköping har ställt in dagens demonstrationståg. Det är lite uppseendeväckande ur mina ögon sett, får jag lov att säga. Nya tag och inga demonstrationer mot Regeringen.

Är det så, att forne norrköpingsbon Anders Borg (M) företräder en sådan ekonomisk politik, så att det inte finns något att demonstrera emot?

Däremot så förhöjer sångerskan Amy Diamond dagens möte; i solens varma strålar. Alltid något som värmer deltagarna.

Revisorernas totala kapning
- den 21 april 2013, kl 21:41

Hemkommen efter en jobbarhelg på en annan ort, så går man givetvis igenom de lokala tidningarna; för att se om något intressant har hänt.

Det som är mest iögonfallande – i alla fall i mina ögon - är ledaren och artikeln, i Folkbladet i lördags, om den revision som revisorerna i Norrköping har gjort. Vad det handlar om är hur upphandlingarna, av varor och tjänster, sköts i Norrköping. Något så totalt avslöjande, var det länge sedan jag har läst. Mitt intryck är, att Lagen om Offentlig Upphandling verkar ”ha passerat” Norrköping utan ”något” avtryck i verksamheten? Ledaren i FÖ säger väl allt!

”Norrköping står öppet för mutor”

Hur står det till i Finspång, vad det gäller upphandlingar? Jag hoppas verkligen, att Finspång inte är i närheten av det som sker/skedde i Norrköping. Personligen så har jag tillhört den politiska majoriteten, i Finspång, under drygt två. För min del så var det aldrig något tal om mutor. Frågan kom inte upp överhuvudtaget; att någon försökte sig på bestickning.

BLOGGAR


POLITIKERBLOGGAR


PRENUMERERA/LÄS E-TIDNINGEN
 
Läs mer i dagens NT!



 




Nya inlägg
01:39  Lotta Källströms blogg
På fest som gäst
00:20  Mellobloggen
Danmark vann ESC!
18/5  Mellobloggen
Sverige får tillbaka en tolva!
18/5  Mellobloggen
Sverige väljer Norge!
18/5  Mellobloggen
Drottning Petra av Sverige
18/5  Mellobloggen
Min topp 10!
18/5  Mellobloggen
Sneakpeak
18/5  Mellobloggen
Nordisk knock
18/5  Mellobloggen
Favoriten som föll
18/5  Mellobloggen
ESC kokar i sociala medier
18/5  Mellobloggen
Favorittrio
18/5  Mellobloggen
Modernt oberörd?
18/5  CG:s speedway
En eloge till Pedersen
18/5  Mellobloggen
Nu gäller det för Robin!
18/5  Mellobloggen
Anouk - yay och nay?
18/5  Mellobloggen
Lång natt!
18/5  Mellobloggen
Stories...
18/5  Mellobloggen
Mysmöte...
18/5  Mellobloggen
Marry me Krista!
18/5  Mellobloggen
Zlatan är kungen här!
18/5  Mellobloggen
Nu börjar det!
18/5  Mellobloggen
Kul med klänningar
18/5  Mellobloggen
Svårslaget!
18/5  Ur Classes Synvinkel
Ska verkligen var man ha rätt att ha ett eget vapen?
18/5  Ur Classes Synvinkel
Nu kan det börja regna om det vill
18/5  Film-& TV-bloggen
På begäran: Jurassic Park 3D på bio
18/5  Film-& TV-bloggen
Klappans vinnare är korade
18/5  Stolta mamman
På verandan
18/5  CG:s speedway
En guide inför tv-kvällen
18/5  Perenkranz bakom kulisserna
Carinas bikt i Expressen
Information och tjänster från mediehuset Norrköpings Tidningar

Dagens Lunch Norrköping
Restauranger Norrköping:
Idag:

Original Text:
Visa alternativa översättningar

Original Text:
Visa alternativa översättningar