Bloggar
Lars Beckman (S)
Jag är en medelålders gift man som bor i Gusum men tillbringar större delen av min vardag i Valdemarsvik. Föddes i Ringarum en ovanligt varm försommardag alldeles i slutet av 50-talet.Hela mitt liv har således kretsat omkring nuvarande kommungränser bortsett från några utflykter till Jämtland i min ungdom. Nuförtiden upptar politiken det mesta av min tid. Jag har förmånen att få spendera istort sett hela min arbetstid på uppdraget som kommunalråd i Valdemarsviks Kommun.
Valdemarsvik - den 8 augusti 2012, kl 08:44

"Verksta"

Gläds åt att vi Migrationsverket, fastighetsägare och Valdemarsviks kommun nu anställt en kommunikatör som ska arbeta i med målgruppen asylsökande, näringsidkare och bofasta kommuninnevånare. Vi tror att detta är en del i lösningen att komma tillrätta med de ”störningar” som idag finns. Själv har jag fortsatt med mina kontinuerliga kontakter med olika myndigheter i detta fall Polis och just migrationsverket för att utbyta information av olika slag. Sen är det givetvis på det viset att Polismyndigheten precis som Migrationsverket och Kommunen har olika roller vilket säkert ni alla känner till. Blev uppmärksammad på att man i någon annan blogg kan läsa sig till att jag/vi är totalt ointresserade av det mesta som händer på detta område. Det vill med det bestämdaste dementera här och nu. Förvisso kan det också vara så att det är enklare att hitta lösningar om man endast har delar av helheten klar för sig.

Precis som andra skribenter vill jag även uppmärksamma den oerhört trevliga ”Valdemarsviksrodden” som gick av stapeln i lördags. Alla de underbara båtar, engagemanget och de fantastiskt tidstypiska kläder som många involverade valde att dagen till ära ta på sig. Ska väl avslöjas att undertecknad är särskilt svag för det ljud som kommer från tändkulemotorer.  Uppskattningsvis ett par tusen människor enligt initierade källor tog sig till hamnområdet för att ta del av det fina arrangemanget. Ser redan fram emot nästa års rodd.

Ja som många av er redan känner till arbetar vi med frågan om Grännäs och Idrottens hus för att eventuellt skapa en helhetslösning där som kan utveckla både besöksnäring och idrottsrörelsen. Den frågan är precis som många andra frågor nu föremål för budgetsamtal under hösten. Om nu någon av er som läser detta är oroliga för att inget händer eller att fel saker händer kan jag bara tillägga att vi gör det vi tror på och givetvis är det sedan upp till er kommuninnevånare att avgöra det i september 2014. Innan dess kommer dock mycket vatten att rinna under broarna..



Dela och kommentera

dssdf
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...
Blogg forts.
Lite här och lite där
Valdemarsvik - den 21 maj 2013, kl 17:44

Varit till Uppsala och deltagit i FSFAB:s årsstämma. FSF står för Förenade småkommuners försäkringsaktiebolag AB.
Den 1.1 2008 bildade följande 23 kommuner ett gemensamt ägt försäkringsbolag.

"Motivet var att de mindre kommunerna under en längre tid mött växande problem på en försäkringsmarknad med allt högre premier och sämre övriga villkor. Genom en låg skadefrekvens och ett aktivt skadeförebyggande arbete är målsättningen att på återföräkringsmarknaden uppnå långsiktigt fördelaktiga försäkringslösningar för deltagande kommuner"

Även om vi nu konstaterat att branschen är tuff och inte minst att bränder kostar ofantliga summor har bolaget haft en mycket positiv inverkan på kommunernas premier till försäkringsbolagen i stort. Alldeles uppenbart fanns marginalerna där att kapa på!!
Den annars kanske viktigaste delen är förebyggande skadearbete som har blivit bättre men fortfarande har förbättringspotential.
Denna vecka bjuder i övrigt på fortsatt resonemang om Socialt företagande/arbetskoperativ.
En uppföljning kring tjänsten som kommunikatör i asylfrågan och framtiden därvidlag kommer också upp. Vi har redan konstaterat att tjänsten inneburit stora förbättringar för alla involverade parter.
Skolbygget " Nya Vammarskolan" går raskt framåt och det  börjar synas på allvar nu...
Daglig verksamhet
Valdemarsvik - den 13 maj 2013, kl 12:41

Efter en helg som känns både lite längre och omtumlande är vi tillbaka i vardagen. En helg som denna visar förövrigt hur många fritidsboende vi har till någon del och hur de påverkar vår kommun. Ett och annat kraftuttryck ljuder ibland över nejden när Storgatan i Valdemarsvik korkar ihop. Många är vi också som gläds över alla de som av olika skäl söker sig till just vår kommun. Mången är väl de hantverkare som långa tider under året inte hinner med alla jobb de får ta emot från inte minst de fritidsboende. Hur som helst märktes en betydande skillnad under söndagseftermiddagen när många vände åter till sin permanenta bostad.

Många tillbringar också mycket av sin lediga tid ”på Hjul” kuskandes runt i landet eller rentav på kontinenten med sina husbilar. Noterade åter att på attraktiva platser nära vatten och med kvällssol var det fullt av dylika fordon.

Börjar de inte snart? Är den mest förhärskande frågan just nu i kommunen och det handlar förstås om när muddringen ska starta i Valdemarsviken. Inom kort kommer arbetet igång på allvar kan jag lova. Vi har även styrgruppsmöte i båda våra miljöprojekt denna vecka.

Även vårt andra stora miljöprojekt gällande Bruksområdet i Gusum rullar på. Där blir det samråd den 10 juni välkommen då!!!

KSAU i veckan innebär också bl.a. en avstämning med Migrationsverket och Polis om nuläget kring asylfrågorna. Vi kommer också följa upp hur det går för förvaltningarna med sina åtaganden gentemot målen vi satt upp för årets verksamhet mm mm.

I övrigt kommer jag i veckan att fylla på mina kunskaper på det Djamal vår flyktingsamordnare sysslar med en helt vanlig dag på jobbet. Ska påpekas att jag i mitt uppdrag har förmånen att göra regelbundna nedslag i samtliga våra verksamheter.

Kanske kan vi bli bättre på att respektera regler vid övergångsställen där jag kan tycka att hastigheten ofta är för hög bland många bilister dock inte alla.

Gläds också över att många precis som jag nu åker ”hoj” igen efter ett långt vinteruppehåll..

Omvärldsanalys..
Valdemarsvik - den 25 april 2013, kl 09:27

Var tillsammans med många andra förtroendevalda från övriga landet på av SKL Sveriges kommuner och landsting arrangemang Demokratidagen 2013 under gårdagen. Följer samtidigt diskussionerna runtomkring oss där det ibland framförs kritik gentemot demokratin som bästa styrelseskick. Tog del av demokratiministerns syn på problematiken som hon tillsammans med Sören Holmberg beskrev i ett globalt perspektiv. Mona Sahlin deltog också och hon pekade på vikten av att systemet anpassar sig till medborgarna snarare än att medborgarna ska passa in i ett system som det alltid sett ut.

En annan viktig del var resonemang om det förstärkta folkinitiativet där ett initiativ ska leda till en folkomröstning. Folkomröstningar som det har visat sig ofta ger ett resultat som följer det initiativ som tagits i en fråga. I Över hälften av fallen har beslut redan tagits av kommunfullmäktige som går på tvärs med folkomröstningsresultatet. I snitt har 39 % av medborgarna deltagit i de folkomröstningar som genomförts i kommuner landet runt.

Det andra seminariet jag bevistade tog upp frågan om ungas engagemang tenderar minska i samhällsfrågor. Det visar inte vara på det viset även om formerna för engagemanget och deltagandet är annorlunda. De här uppgifterna kommer från en av världens största studier om ungas samhällsengagemang som genomförs i Sverige och vid Örebros universitet.

Glädjande nog kunde vi se att kommunen tagit några kliv uppåt i svenskt näringslivs barometer. Inga stora kliv men ändå några steg i rätt riktning kan man tycka. Vi arbetar mycket med vår egen organisation för närvarande vilket kan göra oss ännu bättre framöver. I samverkan med det privata näringslivet har vi också ambitioner att arbeta fram metoder att bättre matcha de behov av arbetskraft som finns nu och i framtiden.

I dagarna kommer nu äntligen muddringen att starta i Valdemarsviken vilket många kanske inte längtat efter men vill ska genomföras.

BLOGGAR


POLITIKERBLOGGAR


PRENUMERERA/LÄS E-TIDNINGEN
 
Läs mer i dagens NT!



 




Nya inlägg
10:17  Linda Snecker (V)
Snecker svarar Widar Andersson
09:52  Teresa Carvalho (S)
Frustrerande vecka
09:49  Mathias Sundin (FP)
Stjernkvist har stort förtroende för Alliansen
09:30  Mathias Sundin (FP)
Det pyr i Norrköping
09:22  Ulrikas Livsblogg
Arv eller för mycket skräpmat?
09:20  Kulturmagasinet
Fallet Wagner
09:19  Kulturmagasinet
Den litterära genbanken
07:29  Linda Snecker (V)
Husby- det handlar om klass
22/5  Perenkranz bakom kulisserna
På mingel med Babsan
22/5  Lotta Källströms blogg
Johannelundsdagen
22/5  Helena von Schantz (FP)
Jag motionerar om Skolinspektionen
22/5  Ur Classes Synvinkel
Vargarna är för valpiga
22/5  Ur Classes Synvinkel
Tullhusbron, är det inte ett misslyckande?
22/5  Ur Classes Synvinkel
Vad berättigar att man plankar på spårvagnen?
22/5  Mathias Sundin (FP)
Inför ett Demokratiernas förbund
22/5  Heikkis Hockey
Blir Wallin sista pusselbiten?
22/5  Fredrik Bergqvist (M)
Prata direkt med näringslivet istället för genom jurister
22/5  Lotta Källströms blogg
Livet är orättvist
22/5  Linda Snecker (V)
Nej Widar Andersson, jag är inte en revolutionsl ängtande naiv politiker
22/5  Mathias Sundin (FP)
Kravaller
22/5  Bengt Cete (MP)
Sveket mot Arktis
22/5  Olle Johansson, S
Nämnd
22/5  Stolta mamman
Alvins önskelista
22/5  Lasse Stjernkvist (S)
Kastade stenar och hemlös familj
22/5  Spelbloggen
Nya Xbox One avtäckt
21/5  Sophia Jarl, M
Häpnadsväckande resonemang och kommentarer
21/5  CG:s speedway
Dåligt på Gubbängen
21/5  Thomas Idenås (s)
När bubblan brister
21/5  Lars Beckman (S)
Lite här och lite där
21/5  Perenkranz bakom kulisserna
Skrivkramp
Information och tjänster från mediehuset Norrköpings Tidningar

Dagens Lunch Norrköping
Restauranger Norrköping:
Idag:

Original Text:
Visa alternativa översättningar

Original Text:
Visa alternativa översättningar