Bloggar
Ulrikas Livsblogg
Här kan ni följa mig på livets resa. Små och stora händelser på den krokiga vägen vi alla vandrar. "Fyll inte livet med dagar, fyll dagarna med liv".
Söderköping - den 21 oktober 2012, kl 18:07

Nu snackar vi nostalgi

Snacka om nostalgitripp. Jag letar lite bilder till min kommande bok. Det blev en sväng ut i förrådet där jag gömt nostalgilådan med bla gamla parfymerade kärleksbrev och teckningar från jag var barn. Jag fick hjälp av min systerdotter Mirelle och hon fick sig många goda skratt kan jag lova. Det fick jag också för den delen. 

Måste väl bjuda på lite sköna bilder från 80 -och tidigt 90-tal.

Kärleksbrev och gymnastikförklaringar. Exempel: "Det här är ett överslag, om man har plinten lågt så är det lättare".

Nakenchock

Proffslooken på 80-talet

Det var viktigt att se hård och tuff ut, gillar dock de röda läpparna

Och så hittade Mirelle sig själv bredvid sin kära kusin Jesper (min son)

 



Dela och kommentera

dssdf
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...
Blogg forts.
Dammar av serveringsskorna och tar ton
Söderköping - den 25 maj 2013, kl 14:26

Fotbollsmatch, En dag för barnen och nu förberedelser inför kvällen musicquiz på Villa Flora. Jag älskar att få jobba i vackra miljöer. Imorgon ska jag damma av serveringsskorna, knyta på mig förklädet och bege mig tillMauritzbergs slott, det ska också bli härligt. Springa i slottstrappor och känna historiens vingslag. Hoppas vädret håller i sig så alla mammor får en riktig solskensdag.

Stämningsfullt på Villa Flora 

Vad ska jag bli när jag blir stor?
Söderköping - den 24 maj 2013, kl 11:08

Igår var en dag full av vänskap. Det är härligt att ha vänner man kan prata med allt mellan himmel och jord om. Jag är väldigt tacksam för mina vänner, har sagt det förut men tål att upprepas. Tack Johan och Helena och tack Eva.

Idag har jag funderat igen. Ingen som är förvånad förmodar jag. Jag funderar på vad jag ska bli "när jag blir stor". Det hänger mycket i luften och det är ju spännande men lite ovisst. Eftersom jag inte ens gått gymnasium kanske jag borde utbilda mig till något, frågan är vad? Det rycker och sliter i resetarmen också. Jag blir sugen på förändring ibland. Kanske skulle man dra med familjen på ett nytt äventyr. Peter vill till Gran Canaria. Kanske har han rätt i att åka tillbaka till en plats där man vet att man trivs och där solen skiner för det mesta. Jag kan bli sugen på en skidort också, men det blir nog svårt att få med Peter. 

Tänk ändå att man kan forma sitt liv till vad man vill. Man behöver inte bo på samma plats livet ut, man behöver inte ha samma yrke för evigt, man behöver inte handla i samma affär varje dag, man kan förändra om man vill förändra. Men det krävs ett jobb och mycket tålamod för en stor förändring, det vet jag. Nu kommer maken snart hem från Malmö och fika väntar. Ska diskutera mina tankar med honom och se hur han tänker.

 

Glad dag från mig.

Arv eller för mycket skräpmat?
Söderköping - den 23 maj 2013, kl 09:22

Igår kom det hem papper från gymnastiken i skolan. Mike klarar allt bra, men alltid samma visa: "han måste jobba på orken".

Att springa och hoppa när man väger 55kg, och är knappa tio år, är inte alltid så lätt. Det har i Mikes fall ingenting med ork att göra. Mike kan åka skidor i Yxbacken från öppning till stängning utan att ens pusta, han kan dansa disco natten lång, han kan åka skridskor i timmar och han kan brottas med kompisarna i kuddrummet hela eftermiddagarna på frita. Mike spelar fotboll och tennis, cyklar, åker skateboard, dansar mm. Han är verkligen inget stillasittande barn. Han har ork, väldigt mycket ork.

Genom åren har jag fått höra att Mike väger för mycket och att han inte orkar springa och hoppa som andra barn. Jag vägde 45 kilo när jag gick i nian och kunde med lätthet göra 100 situps, medan klasskompisarna klarade 20, var det för att jag var väldigt stark eller var det för att jag inte hade mycket att lyfta?

Mike får portionerat i skolan för att inte äta för mycket. Hemma äter vi inte socker, har inte lördagsgodis eller chips utan lever på bra mat, frukt och grönskaer. Mc Donalds kan Mike knappt stava till och läsk dricker man bara vid väldigt festliga tillfällen.

Så en gång för alla vill jag visa var Mike kommer ifrån, vad han har för arv och gener. I mina ögon har han en fantastisk sund kropp. Han är dessutom vrålstark och nästan aldrig sjuk. Bara en gång under alla år har jag fått höra av en läkare att han har en sund kropp och inte alls är överviktig. Kankse har hon varit i Sydafrika?

Så här såg Mikes förfäder ut, första bilden är från 1852... (kanske låg det en Mc Donals runt hörnet).

Zulu

BLOGGAR


POLITIKERBLOGGAR




PRENUMERERA/LÄS E-TIDNINGEN
 
Läs mer i dagens NT!



 





Nya inlägg
00:24  Spelbloggen
Microsoft gör spektakulär kovändning
19/6  Spelbloggen
Kika närmare på nya XCOM-spelets strider
19/6  Ted på festival
Hej!
19/6  Stolta mamman
En busdag i Vasaparken
19/6  Åsa Sjöbergs blogg
TACK!!!
19/6  Thomas Idenås (s)
Strejk
19/6  Yrsas boklogg
Sängläge
19/6  Markus Wiechel (SD)
Motion 12 - Målade viadukter och plank
19/6  Lotta Källströms blogg
Se så fin hon är
19/6  Perenkranz bakom kulisserna
Vilka sommarkvällar
19/6  Fredrik Blomberg (C)
Tack o hej till kommunstyrelsen
19/6  Helena von Schantz (FP)
Världens Bästa Skitskola - debatt i Kunskapskanalen i morgon
19/6  Golfbloggen
Juniorläger på klubben
19/6  Ur Classes Synvinkel
SHIT HAPPENDS!
18/6  Ur Classes Synvinkel
Skolnedläggningar är ingen lösning på problemen
18/6  Bror-Tommy Sturk (MP)
Nema problema!
18/6  Thomas Idenås (s)
Minskade klyftor är rimligen bättre än ökade klyftor
18/6  Markus Wiechel (SD)
Motion 11 - Förbud mot maskering på kommunala inrättningar
18/6  Yrsas boklogg
Det var ju tur att det inte regnade
18/6  För ett hållbart Norrköping
Har du sett en igelkott?
18/6  Lotta Källströms blogg
Hälsning från bondgården
18/6  Bi-Bloggen
Bihus i Gamla Linköping
18/6  Spelbloggen
Fable 3 gratis med Xbox Live
18/6  Stolta mamman
Härliga sommardag!
18/6  CG:s speedway
Första tipset på Vargarna
18/6  Mathias Sundin (FP)
Osmaklig retorik
18/6  Stolta mamman
Tjejkväll på stan
18/6  Perenkranz bakom kulisserna
Kalenderflickor
18/6  Thomas Idenås (s)
Hungriga vargar jagar inte bättre
18/6  Ur Classes Synvinkel
Vad ligger på pizzan?
Information och tjänster från mediehuset Norrköpings Tidningar

Dagens Lunch Norrköping
Restauranger Norrköping:
Idag:

Original Text:
Visa alternativa översättningar

Original Text:
Visa alternativa översättningar