Bloggar
Stefan Kemle, M
Stefan Kemle, Valdemarsvik. MODERATERNA
- den 15 augusti 2012, kl 09:28

TRE MILJ VET ALLA BERÖRDA VAD DOM BESLUTAR??????

Bara några förtydliganden igen angående dagens artikel om att lösa ut Grännäs.

Enligt arrendatorns tidigare uttalanden så ser han inga som helst problem eller störningar i verksamheten under sanerings tiden, det här är bara ett sätt att som vanligt föra vår befolkning bakom ljuset, genom att trycka på en punkt som kreti o pleti inte har en aning om.

Givetvis så jublar arrendator över det här erbjudandet, när man går ut i tidigt skede och bekräftar att majoriteten tänker driva att att han får 3milj utan att ens ha en enda diskussion INNAN man godtar budet, Bertil Eklund utryckte under valet att, när arrendatorn hade fått kontraktet på Ekön påskrivet var han tvungen att stanna vid vägkanten o skratta av sig, någon som undrar hur länge han blev stående denna gång, å nu var det samma person som har kritiserat många av dom föregående kontrakten i Kommunen, som sitter och beslutar en egen helt oförvarlig överenskommelse.

 

Låter det som man har självinsikt????

 

Ni som undrar över kontraktet på Grännäs eller om denna uppgörelse ska fråga någon av dom övriga personerna i NB´s styrelse, dom måste givetvis vara insatta i alla parametrar, annars hopps jag inte att dom sitter och tar ett sådant beslut som rör så mycket av våra skattepengar, utan att vi får någonting tillbaks. Alla i en styrelse är lika ansvars skyldiga så ställ dom mot väggen. Det samma gäller även Sossar, V och MP

 

Hur skulle då jag ha gjort?

 Jo först skulle det givetvis ha diskuterats ur olika vinklar, även låtit skattebetalarna lyssna på argumenteringar både för och emot, åsikter som kanske skulle göra att man hittade en annan väg, INNAN man har ett extra insatt KSAU, för att förmedla resten av styrelsen, att nu ska vi lösa ut en Camping för tre milj bara så ni vet.

 

Men det värsta tycker jag ändå är att framför allt Erland lägger fram det hela som om det är en uppoffring av styret, att ta tre milj o sprida dom på vågorna.

 

Som jag skrivit tidigare, så givetvis är förhandlings läget ett helt annat när arrende tiden går ut, inte minst med ytterligare  fyra års avskrivning, vet inte om jag läst investerings listan rätt, men då får jag restvärdet till ca 600 tusen när kontrakts tiden går ut, vilket är tvåhundra tusen mindre än dom åtta hundra som Erland så stolt tycker är billigt, sätter man sig dessutom och går igenom kontraktet, så finner vem som helst många punkter där arrendatorn inte  sköter sitt åtagande i dag, vilket var den huvudsakliga anledningen när vi började jobba med Grännäs frågan, börjar man med att följa kontraktet så har nog inlösnings pengen sjunkit rejält, då jag inte tror arrendatorn ser det som intressant att driva Campingen då.

Och blir det störning ja då ligger det pengar i projektet inbakade till just en sådan situation, men det vill man inte berätta.

 

Den här, och alla övriga frågor i dag, går till på så sätt att.

 

Först tar man ett beslut mellan fyra väggar, sedan låter man resten av ledamoten ta del av vad som bestämts, i skede tre kommer det till skattebetalarna tillika innevånarna, sedan börjar jobbet att argumentera för det beslut man redan tagit i skede ett, vist ja lyssna gör dom också, genom att träffa organisationer och berörda innevånare, men det blir ju bara ett spel för galleriet, eftersom slutmålet är det som bestäms först.

Det som är mest fascinerande  är att ingen av dom kan förstå varför det har blivit ett begrepp att Valdemarsviks Kommun  i dag har diktator styre, det sättet att styra brukar vara ett senarie som uppkommer då det sitter för många som helt enkelt inte har tillräckligt med verklighets förankring, varit från golvet för länge som man brukar säga inom industrin.

 

Det vi gjorde först när vi kom in i Kommunhuset var att se till att alla kontrakt och avtal kom i ett program tror det heter Castor, där det flaggas när det är dags att se över eller förnya någonting, det har nog varit färdigt en tid nu, men i skede två skulle kontrakten som är offentlig handling läggas upp på Kommunens hemsida, så vem som ville skulle kunna gå in och sätta sig in i situationer, det bor givetvis innevånare även i Valdemarsvik som kan tyda kontrakt och på så sätt kanske komma med förslag på hur man skulle kunna göra i olika situationer, typ Grännäs.

Nu verkar det inte vara så aktuellt längre(inte det heller NB)

 

Men kontraktet på Grännäs är en offentlig handling och kan fås via Kommunen, det går även bra att kontakta mej så skickar jag över det på mejl.

 

En annan fråga jag ställt till mej själv är, vem i hela havet är det som fört oss bakom ljuset när det gäller stabiliseringen av Sahlins kajen, jag vet med säkerhet att ALLA politiker viftade med händer o fötter om att det var stabiliseringen av bla Sahlinskajen som var ett mycket starkt argument till att man inte tittade på alternativa metoder.

När det nu är beslutat att det INTE ska stabiliseras vi Sahlinsområdet, vill i alla fall jag veta vem eller vilka som fört mej bakom ljuset här, all tidigare info har varit att kajområdet är inräknat i sanerings kontraktet, vist fasen Valdemarsviks Kommun och kontrakt, brukar för det mesta sluta med att det är vi skattebetalare som får ta konsekvenserna av missade eller felaktiga beräkningar, det trots dyra konsulter o förså sig påare, eftersom jag som dåvarande Nybyggare tillsammans med vår styrelse var helt eniga om att stabiliseringen var enda argumentet till att inte se på möjligheten av bla täckning i stället, fråga två var är NB´protester här???? Fråga styrelsen dom har ju tagit beslutet, jag får dom här frågorna av våra väljare, men ge dom till dom kvarvarande det är dom som beslutar, jag har kvar alla våra grundargument.

 

Man kan även framöver följa mina blogginlägg  www.cizzieensam.blogg.se

Där det även går bra att tycka eller kommentera.



Dela och kommentera

dssdf
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...
Blogg forts.
KONSULTER SKOLA O FILMSKAPARE SÅ VAR DET MED DEN OSANNINGEN
- den 3 maj 2013, kl 08:22

Några rader får det bli, en hektisk tid har det varit med mycket möten och engagemang i olika grupperingar.

Måste bara sprida den roliga nyheten om våra Gusumsdagar som i år infaller den 7-8/6, men på Lördagen så börjar vi med vårt kryss som i år bedrivs helt av föreningen  Byalaget, där vi har lyckats skramla ihop en budget och bokat ingen mindre än Lennie Norman, som kommer leda detta kryss där lokala förmågor står för uppträdanden. Det får ni inte missa! Köp ett kryss sitt ner och bara ha trevligt.

 

Ganska nöjd är jag även över de bekräftelser jag fått senaste tiden, det som Erland kallar för att fara med osanning, först ett stort tack till Bror Tommy som i sin blogg bekräftar att vår konsult Björn har varit anställd av Kommunen sedan tillträdandet av nya styret, i syfte att kratta väg för politiken, så där for jag inte med osanning.

 

Vidare så kan man gå in på radiowix  och se den film som Kommunen inte hade någonting med att göra, där vårt lille Kommunalråd Bertil Eklund spelar en huvudroll och som avslutas med en stor text där det går att läsa Länsstyrelsen i samarbete med Valdemarsviks Kommun, för jag tror nog att den kommit till under ordinarie arbetstid, vad tror ni???

 

Jaha så var det besparingen i skolan på tre miljoner i tre år, alltså nio miljoner bort från våra skolor, sämre resultat i förhållande till satsad krona, om vi då sänker resurserna så att vi överensstämmer rent ekonomiskt med snittet i Sverige, uppnår vi då bättre resultat kan man undra, ja lite att fundera på, jag tror inte på den teorin men det gör styret.

Känns lite som att använda våra barn som experiment verkstad, för om det nu inte skulle fungera så har de barnen som ingår i experimentet inte en möjlighet att få tillbaks sin förlorade tid.

Men ni som följt bloggarna vet att jag blivit tillrättavisad när jag påstår att det är på grund av besparingar som beslutet fattades att 6,5 tjänster ska bort och kan komma att beröra hela 13 tjänster inom skolan.

I senaste mötet med arbetsutskottet påpekade jag hur totalt ansvarslöst Kommunen beter sig som arbetsgivare, mot framför allt dessa assistenter som i ett halvårs tid blivit uthängda i tidningen som överflödig personal som ska bort, utan att någon gång fått information eller fått veta vad som ska hända med deras jobb, om vi sedan tänker på vem som styr, en ordförande som hela sitt liv jobbat inom LO, ett Kommunalråd som jobbat fackligt och inom LO, nu är dom arbetsgivare då verkar det inte vara så viktigt att ta tillvara dom anställdas rättigheter, jojo.

Just ja! då jag påpekade detta, får jag svaret det blir ju så här när vi måste lägga budgeten redan i december??????? Ok då blev även det bekräftat,  då är det av besparings krav vi möblerar om i skolan.

 

Att jag inte delar något av dessa sett att jobba, vet dom flesta, MEN om styret tycker det är bra har jag inga problem med det, varken filmer eller konsulter, även besluten om skolans åtgärder är deras strategi, men jag förstår inte varför det ska svävas runt, vändas å vridas så det ska framstå på ett helt annat sätt än själva tanken i beslutet, som ni ser så hinner sanningen ikapp förr eller senare, tror fortfarande på min egen teori, ärlighet varar längst.

 

Vi i nya Moderaterna har dragit igång vårt jobb med hur vi vill se vår Kommun under nästa mandat period, vi är helt överens om att vi måste få en öppnare Kommun där möjligheter finns för en var att framföra sina åsikter innan besluten  bankas genom, inte heller sättet att sätta sig över och bestämma vad innevånarna ska tycka tycker vi är bra.

Att dialogen med näringslivet måste stärkas tror jag ingen ifrågasätter, där kommer vi jobba ganska mycket.

Tisdagen den 7/5 kommer vi finnas på Davidsons restaurang, där är alla välkomna att titta in ta en bowling med oss, knapra lite tilltugg och resonera, ställa frågor, eller komma med en åsikt. Hoppas vi ses där!

BLOGGAR


POLITIKERBLOGGAR


PRENUMERERA/LÄS E-TIDNINGEN
 
Läs mer i dagens NT!



 




Nya inlägg
11:47  Lasse Stjernkvist (S)
Lång och rolig arbetsdag
10:41  Helena von Schantz (FP)
Bort med prov och betyghetsen på gymnasiet!
01:32  Lotta Källströms blogg
Det var inte meningen
24/5  Bror-Tommy Sturk (MP)
Hällristningar vid vägen...
24/5  Kikki Liljeblad (S)
Om kultur och fritidsnämnden får mer pengar- kommer vi ligga mer med varandra
24/5  Ur Classes Synvinkel
Påven tror på ateister
24/5  Ur Classes Synvinkel
Järnnätterna
24/5  Stolta mamman
Kvällspromenad
24/5  Sophia Jarl, M
Alla nämnder har ansvar för företagsklimatet
24/5  Libbie Riismark, M
XXL- fler arbetstillfällen i Norrköping
24/5  Thomas Idenås (s)
Bra dialog med både friskolor och näringslivet idag
24/5  Perenkranz bakom kulisserna
Releace party med Diamond Dogs
24/5  Päivi Johansson (M)
Upploppen och modevisningen
24/5  Niklas Hidenius blogg
Stanna upp en stund.
24/5  CG:s speedway
Bekant efter bekant
24/5  Spelbloggen
Speltips inför helgen
24/5  Stolta mamman
Bättre!
24/5  Ulrikas Livsblogg
Vad ska jag bli när jag blir stor?
24/5  Karin Jonsson (C)
Avlasta Stockholm
24/5  Ulrika Jeansson (S)
med benen fulla av spring!
24/5  Teresa Carvalho (S)
Överens
24/5  Helena von Schantz (FP)
Genom ämnesråd får lärarna inflytande över sin profession
24/5  Lotta Källströms blogg
Grabbhalvan
23/5  För ett hållbart Norrköping
Riktiga miljökämpar
23/5  Libbie Riismark, M
LAS- Barnfamiljer & unga bör prioriteras
23/5  Perenkranz bakom kulisserna
Judit & Judit på Café Opera
23/5  Nicklas Lundström (V)
S, MP och alliansen är överrens: den svenska skolkatastrofen ska fortsätta
23/5  Ur Classes Synvinkel
Skarven tar en sväng om på Svinta Skär
23/5  Ur Classes Synvinkel
Sympatiska förpackningar fungerar inte som badplatsreklam
23/5  Ur Classes Synvinkel
Väl kraftig manikyr
Information och tjänster från mediehuset Norrköpings Tidningar

Dagens Lunch Norrköping
Restauranger Norrköping:
Idag:

Original Text:
Visa alternativa översättningar

Original Text:
Visa alternativa översättningar