Bloggar
Markus Wiechel (SD)
Riksdagsledamot (civilutskottet) tillika kommunfullmäktigegruppledare i Norrköping för Sverigedemokraterna. Distriktsordförande för SD Östergötland och suppleant i Sverigedemokraternas partistyrelse.
Europa - den 21 juli 2012, kl 16:53

Att förstå EU:s bulldozerpolitik

Nu ska det skrivas om ännu fler prioriteringar. Denna gång handlar det om EU, ett projekt som få personer förstår hur det är uppbyggt eller funkar. Inte heller är särskilt många intresserade av den politik som förs där eller om vad som händer i denna gigantiska åsiktsapparat egentligen. Att de allra flesta beslut som fattas i Sveriges riksdag från början kommer ifrån EU tycks också vara överraskande för många.

Jag kan erkänna det pinsamma med att jag en gång varit EU-förespråkare, och till och med var det när jag tog steget till att bli medlem i Sverigedemokraterna. Tack vare mer kunskap har jag kommit på bättre tankar. Jag vill idag vara med och försöka få folk att förstå att Sveriges lagar och våra politiska beslut idag står under EU. Om det är en tvist mellan en EU-lag och en svensk lag gäller EU-lagen och då ofta precis som de ser ut men inte alltid. Ibland ska EU-reglerna göras om till svensk lagstiftning vilket också gör att det inte alltid syns att lagen i själva verket kommer från EU. Miljontals människor runt om i Europa blir alltså överkörda av en enorm politisk robot som tenderar att gå längre och längre ifrån demokratin och verklighetens folk. Makt fördelas mellan personer utan att det Europeiska folket har fått rösta om det. Detta blir allt mer tydligt när nästan ingen person på gatan vet att Herman van Rompuy är EU:s president. Inte så konstigt, vi har ju som sagt inte röstat i något presidentval.

EU kostar Sverige årligen 31,3 miljarder kronor. Dvs. 2,6 miljarder per månad eller 85,7 miljoner kronor varje dag. Vi är det land som förlorar allra mest på EU-medlemskapet, men om detta är det tyst. Från att ha varit ett mellanstatligt samarbete utan tvång har det gått till att ha blivit en överstatlig union som dessutom främst är styrd av tjänstemän.

Som vanligt är det enkelt att kunna säga att man är Sverigedemokrat. Vi är det enda seriösa alternativet i svensk politik som vill lämna EU. Vänsterpartiet, som troligtvis skulle vara för EU om det istället var ett socialistiskt projekt, röstade som påstådda EU-motståndare dock ja till att skriva in Sveriges medlemskap i grundlagen vilket tydliggör att de inte går att lita på i dessa frågor.

Geert Wilders skrev ett brev till Cecilia Malmström den 20 juli 2012 som tydligt beskriver något de flesta bör tänka på och av den anledningen citeras brevet nedan:

Banden mellan Holland och Sverige går långt tillbaka. Under århundraden handlade vi med spannmål, holländare hjälpte till med grundandet av Göteborg och äldre holländare tänker med varma känslor tillbaka på ‘det vita brödet’ från Sverige som markerade slutet på den långa, mörka ‘hungervintern’ i Holland 1944-1945.

Vi har hittills inte haft någon anledning att se på Sverige på något annat sätt än uppskattande.

Ändå verkar det som att vi nu måste betrakta detta vackra land med andra ögon. Du vill EU-dominans där andra vill frihet. Inte en enda holländare har röstat på dig. Vi vet inte vem du är. Vi känner dig inte, men du tvingar dina idéer på vårt folk.

Intervjun i Le Monde visar att du stämplar människor som är kritiska mot massinvandring eller islam som främlingsfientliga och populistiska. Det är tydligen vad du tänker om stora delar av den holländska befolkningen. Du har även höga tankar om den ‘akademiska världen’. Låt mig poängtera att dessa högt utbildade personer inte företräder någon annan än sig själva.

Jag uppmanar dig att inte blanda ihop din naiva multikulturella dröm med verkligheten. Kanske borde du bekanta dig med vad massinvandring betyder för miljoner holländare: nämligen mer kriminalitet, bidragsberoende, besvär/ bekymmer, alienation, problemskapande i undervisningen m.m.

Kanske är det en idé att flytta till ett islamiserat område. Inte på studiebesök ett par timmar, varefter du blir hämtad av en bil med chaufför, utan permanent. Islamiserade områden som Kanaleneiland (Utrecht), Transvaal (Haag) eller Rotterdam-Zuid lämpar sig utmärkt för detta ändamål. Kan vi hjälpa till att leta efter en bostad? Vi står gärna till tjänst med det. Du talar om‘kulturellt berikande’? Det borde du inte neka dig själv längre.

EU:s dominans motsäger vår urgamla längtan efter frihet och självständighet. Frihetspartiet, anser att den holländska befolkningen måste få bestämma över sina gränser och invandringspolitik. Vi lider av din absurda vägran att låta oss göra ens den minsta åtstramning av vår inresepolitik. Du vill inte ens begränsa antalet partners som man får ta in till Holland!

Din inblandning passar inte den holländska friheten och självständigheten. Därför uppmanar vi dig att sluta med det och avgå! Det skulle göra tiden som Holland behöver för att frigöra sig från Europeiska Unionen något mer uthärdlig.

Svar mottages tacksamt.
Med vänliga hälsningar,

Geert Wilders



Dela och kommentera

dssdf
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...
Blogg forts.
Motion 12 - Målade viadukter och plank
Norrköping - den 19 juni 2013, kl 15:45

Politiska motståndare hävdar ofta att vi skulle vara ett enfrågeparti. I vissa fall påstår dem att vi inte gör något i kommunfullmäktige eller att vi inte är seriösa. Dessa personer kan inte ha mer fel. Som ett led i att visa vad vi gjort sedan valet 2010 avser jag publicera en motion om dagen som lämnats in i Norrköping. Detta är nummer 12 (anmäld 11-03-31).

Målade viadukter och plank vid Norrköpings infarter

Norrköping är i grunden en mycket fin stad, och så bör det förbli. Industrilandskapet, Motala ström, och alla gamla byggnader i Norrköping gör staden unik.

Det finns dock potential att göra stadens infarter, viadukter och plank finare samtidigt som vi kan lyfta det som är unikt för Norrköping. Planket utmed Söderleden kan målas med motiv som visar Norrköpings historia. Hällristningar målas på viadukten vid Himmelstalund och spårvagnsmotiv målas på viadukten vid Söderleden. 

Det är även rimligt att de som bor i Norrköpings kommun ska få säga sitt om dekorationerna. Därmed skulle vi vilja utlysa en tävling, där kommuninvånarna får komma med sina idéer på motiv.

Med hänvisning till ovanstående föreslår vi:

Att Norrköpings kommun utser en tävling där kommuninvånarna får komma med förslag på historiska och kulturella motiv som sedan kan målas på ovan nämnda platser.

Marianne Visti (SD) Markus Wiechel (SD)

Motion 11 - Förbud mot maskering på kommunala inrättningar
Norrköping - den 18 juni 2013, kl 21:59

Politiska motståndare hävdar ofta att vi skulle vara ett enfrågeparti. I vissa fall påstår dem att vi inte gör något i kommunfullmäktige eller att vi inte är seriösa. Dessa personer kan inte ha mer fel. Som ett led i att visa vad vi gjort sedan valet 2010 avser jag publicera en motion om dagen som lämnats in i Norrköping. Detta är nummer 11 (anmäld 11-03-31).

Förbud mot maskering på kommunala inrättningar

Vi Sverigedemokrater anser att vikten att kunna identifiera sina medmänniskor är djupt underskattad. I Sverige finns det maskeringsförbud vid demonstrationer, på en och annan bensinmack kan man se skyltar där motorcyklister ombeds ta av sig hjälmen när de ska handla och för inte allt för länge sedan fanns en het debatt om huruvida niqab och burka skulle tillåtas i skolan.

Det finns flera skäl till varför det kan uppstå problem när någon maskerar sig eller täcker sitt ansikte i den offentliga miljön. Kontakten mellan människor sker inte bara genom sitt kroppsspråk eller genom muntligt samtal, det sker även via ögonkontakt. Det är inte någon slump att otryggheten ökar när människor är maskerade. Eftersom man inte vet vem som döljer sig bakom maskeringen blir det betydligt svårare att lita på vederbörande och av säkerhetsskäl är heltäckande klädsel förbjudet i olika delar av världen.

I skolan är kontakten mellan lärare och elev inte bara viktig för att de båda ska känna sig säkra, det är också en viktig del av undervisningen som ofta går ut på att se olika ansiktsutryck och bilda en ögonkontakt. Att tillåta maskering vid eventuella prov öppnar för att eleverna enkelt kan fuska och bör inte accepteras i en modern skola.

Heltäckande slöjor så som burka och niqab är en symbol för ett hemskt kvinnoförtryck som förekommer inom vissa kulturer och som inte är förenligt med svensk kvinnosyn. Viktigt att påpeka är att varken burka eller niqab har någon som helst religiös förankring och klädseln är helt förbjuden i ett flertal länder, bland annat i de muslimska länderna Egypten och Turkiet. I flera andra länder finns det lagar som tydligt förbjuder klädesplagget inom statliga inrättningar.

Med hänvisning till ovanstående föreslår vi:

Att all maskering, inklusive burka och niqab, ska förbjudas i samtliga inrättningar i Norrköpings kommun.

Markus Wiechel (SD)

 

Motion 10 - Handlingar i digitalt format
Norrköping - den 17 juni 2013, kl 16:38

Politiska motståndare hävdar ofta att vi skulle vara ett enfrågeparti. I vissa fall påstår dem att vi inte gör något i kommunfullmäktige eller att vi inte är seriösa. Dessa personer kan inte ha mer fel. Som ett led i att visa vad vi gjort sedan valet 2010 avser jag publicera en motion om dagen som lämnats in i Norrköping. Detta är nummer 10 (anmäld 11-03-31).

Handlingar i digitalt format

Världen och Sverige förändras. Vi har under de senaste åren och årtionden sett hur utvecklingen, och inte minst den digitala, gått framåt med stormsteg. Norrköpings kommun skulle kunna vinna mycket på ett nytt steg mot det digitala samhället och att kommunen fortfarande inte erbjuder de förtroendevalda handlingar via e-post är endast att betrakta som tråkigt och omodernt.

Förtroendevalda kan slippa gå runt med tjocka buntar med papper inför varje möte. Istället får de dokumenten via sin mejl bara några sekunder efter att det skickats ut. Handlingarna behöver aldrig skrivas ut, utan kan för dem som vill, läsas direkt på bärbara datorer eller på de allt vanligare läsplattorna.

Att vissa människor har mer att lära innan de fullt ut kan använda sig av de digitala verktyg vi har idag är förståeligt, men att så väl ekonomiska som miljömässiga besparingar kan nås genom att införa digitala handlingar till anställda i Norrköpings kommun är ett faktum.

Med hänvisning till ovanstående föreslår vi:

Att fullmäktige beslutar att de inom kommunstyrelsen, kommunfullmäktige, nämnder, och övriga förtroendevalda i Norrköpings kommun ska ha möjligheten att få kommunhandlingar i digitalt format via e-post istället för i pappersformat.

Markus Wiechel (SD)

Motion 9 - Inför äldreombudsman
Norrköping - den 16 juni 2013, kl 20:53

Politiska motståndare hävdar ofta att vi skulle vara ett enfrågeparti. I vissa fall påstår dem att vi inte gör något i kommunfullmäktige eller att vi inte är seriösa. Dessa personer kan inte ha mer fel. Som ett led i att visa vad vi gjort sedan valet 2010 avser jag publicera en motion om dagen som lämnats in i Norrköping. Detta är nummer 9 (anmäld 11-02-28).

Inför äldreombudsman i Norrköpings kommun

Sverigedemokraterna ser mycket positivt på Norrköping kommuns pensionärsråd . Vi ser det som en bra kanal för äldre att påverka sin vardag. Tyvärr finns det brister. Vi anser att det borde vara lättare för alla pensionärer i Norrköping att få kontakt med kommunen för att ställa frågor eller komma med synpunkter. En äldreombudsman skulle kunna tillgodose behoven bland de pensionärer som inte har fått göra sig hörda eller fått svar på sina frågor.

Äldreombudsmannen är till för både de äldre och deras anhöriga. Man ska kunna vända sig dit för frågor, önskemål eller synpunkter som rör kommunens äldreomsorg.  Äldreombudsmannen skall uppmärksamma eventuella brister och föreslå förbättringar för att på så sätt stärka de äldres inflytande över hur äldreomsorgen sköts i Norrköping.

Med hänvisning till ovanstående föreslår vi:

Att Norrköpings kommun tillsätter en äldreombudsman med uppgiften att lyssna till äldres frågor, önskemål och synpunkter.

Att äldreombudsmannen har närvaro- och yttranderätt vid Vård- och omsorgsnämndens sammanträden samt närvaro- och yttranderätt när Norrköping kommuns pensionärsråd sammanträder.

Markus Wiechel (SD)

Motion 8 - Traditionella skolavslutningar
Norrköping - den 15 juni 2013, kl 16:47

Politiska motståndare hävdar ofta att vi skulle vara ett enfrågeparti. I vissa fall påstår dem att vi inte gör något i kommunfullmäktige eller att vi inte är seriösa. Dessa personer kan inte ha mer fel. Som ett led i att visa vad vi gjort sedan valet 2010 avser jag publicera en motion om dagen som lämnats in i Norrköping. Detta är nummer 8 (anmäld 11-02-28).

Traditionella skolavslutningar

Många minns skolavslutningarna i kyrkan som en vacker och glädjefull ceremoni. Ofta har rektorn eller prästen fått chansen att säga några ord om året som gått eller om uppmuntran. Idag är det inte alltid så att barn får ha en traditionell skolavslutning i kyrkan, vilket inte bara gjort äldre elever besvikna, utan även föräldrar och släktingar.

Skolavslutningar i kyrkan har tidigare spelat en viktig roll i vårt samhälle där olika generationer har kunnat samlas kring gemensamma traditioner. Trots att det kan tyckas som en liten företeelse är det av yttersta vikt att dessa ceremonier kvarstår som en sammanhållande länk mellan olika generationer.

Kyrkan spelar en stor roll som kulturbärare. Både gammal som ung har haft chansen att samlas vid speciella högtider eller ceremonier. Eftersom skolavslutningar i kyrkan i alla tider har väckt goda känslor och fina minnen och eftersom skolavslutningar i kyrkan pågått under en mycket lång tid ser vi inte hur denna harmlösa tradition plötsligt ska anses vara kränkande.

Med hänvisning till ovanstående föreslår vi:

Att alla kommunala skolor i Norrköpings kommun bör anordna traditionella, kyrkliga skolavslutningar, för de elever och föräldrar som så önskar.

Markus Wiechel (SD)

Motion 7 - Drogtester i skolan
Norrköping - den 14 juni 2013, kl 17:11

Politiska motståndare hävdar ofta att vi skulle vara ett enfrågeparti. I vissa fall påstår dem att vi inte gör något i kommunfullmäktige eller att vi inte är seriösa. Dessa personer kan inte ha mer fel. Som ett led i att visa vad vi gjort sedan valet 2010 avser jag publicera en motion om dagen som lämnats in i Norrköping. Detta är nummer 7 (anmäld 11-02-28).

Slumpmässiga drogtester i skolan

Droger är betydligt vanligare än vad många tror, och de senaste åren har användande av narkotikaklassade preparat ökat kraftigt. För många unga är det idag till och med lättare att få tag på droger än vad det är att få tag på alkohol.

De elever som fastnat i ett drogbehov behöver hjälp. Då gäller det att hjälp också finns tillgänglig för eleven innan missbruket gått för långt. Många människor som fastnat i missbruk erkänner det inte för sig själv och än mindre för andra.

För att i tid kunna stoppa det allt vanligare användandet av narkotika bör kommunens skolor ha möjlighet att utföra slumpmässiga drogtester. Det är en nödvändighet att skolhälsovården bl.a. fokuserar på ungdomars missbruk. För att fullt ut klara av detta krävs det också att skolan får befogenheter att agera.

Med hänvisning till ovanstående föreslår vi:

Att kommunfullmäktige beslutar att slumpmässiga drogtester kan få förekomma i kommunens skolor för att i ett tidigt stadium stoppa och förhindra drogproblem.

Markus Wiechel (SD)

Motion 6 - Skolk-sms i kommunens skolor
Norrköping - den 13 juni 2013, kl 16:31

Politiska motståndare hävdar ofta att vi skulle vara ett enfrågeparti. I vissa fall påstår dem att vi inte gör något i kommunfullmäktige eller att vi inte är seriösa. Dessa personer kan inte ha mer fel. Som ett led i att visa vad vi gjort sedan valet 2010 avser jag publicera en motion om dagen som lämnats in i Norrköping. Detta är nummer 6 (anmäld 11-02-28).

Inför Skolk-sms i kommunens skolor

Norrköpings skolor har halkat efter. Den senaste rapporten angående elevernas prestationer i kommunens skolor visade att det behövs kraftiga åtgärder för att stävja den neråtgående trenden.

Göteborgs kommun var år 2008 först i Sverige med att införa skolk-sms och detta har ansetts som ett lyckat projekt. Ett skolk-sms kostar ca 45-50 öre styck och tjänsten går ut på att läraren sammanställer frånvaron efter varje lektion. De föräldrar, som anmält sig till tjänsten, får sedan ett sms med uppgiften att eleven varit frånvarande. Stockholm stad har också infört skolk-sms och även där var reaktionerna från lärarna generellt sett positiva och föräldrarna har varit väldigt positiva.

För att både stimulera elever att gå till skolan och för att öka föräldrarnas insikt i barnens skolgång bör varje skola erbjuda föräldrar möjligheten att få ett sms från skolan varje gång deras barn inte är närvarande vid en lektion. Detta bidrar till att skolan gör mer för att minska skolket och samtidigt få en chans att föra exakt statistik på elevernas närvaro.

Skolk-sms är ett kostnadseffektivt sätt att främja hög närvaro vid lektionerna och därmed få mer ordning i skolan. Den nya skollagen kommer dessutom att ställa krav på skolorna att, samma dag som en elev utan giltigt skäl uteblivit från undervisningen, redovisa frånvaron till föräldrar eller vårdnadshavare (Kap7 §17 i nya skollagen). 

17 § En elev i grundskolan, grundsärskolan, specialskolan och sameskolan ska delta i den verksamhet som anordnas för att ge den avsedda utbildningen, om eleven inte har giltigt skäl att utebli. Den obligatoriska verksamheten får omfatta högst 190 dagar per läsår och åtta timmar eller, i de två lägsta årskurserna, sex timmar per dag. Sådan verksamhet får inte förläggas till lördagar, söndagar eller andra helgdagar. Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer får meddela föreskrifter om avvikelser från andra stycket för elever i grundsärskolan och specialskolan. Om en elev i grundskolan, grundsärskolan, specialskolan eller sameskolan utan giltigt skäl uteblir från den obligatoriska verksamheten, ska rektorn se till att elevens vårdnadshavare samma dag informeras om att eleven har varit frånvarande. Om det finns särskilda skäl behöver elevens vårdnadshavare inte informeras samma dag.

Med hänvisning till ovanstående föreslår vi:

Att Norrköping kommuns alla skolor måste erbjuda föräldrar och/eller vårdnadshavare att få sms om deras barn inte är närvarande vid en lektion.

Markus Wiechel (SD) Patrik Rubindal (SD)

Motion 5 - Insynsplatser i styrelser och nämnder
Norrköping - den 12 juni 2013, kl 17:37

Politiska motståndare hävdar ofta att vi skulle vara ett enfrågeparti. I vissa fall påstår dem att vi inte gör något i kommunfullmäktige eller att vi inte är seriösa. Dessa personer kan inte ha mer fel. Som ett led i att visa vad vi gjort sedan valet 2010 avser jag publicera en motion om dagen som lämnats in i Norrköping. Detta är nummer 5 (anmäld 11-02-28).

Insynsplatser i styrelser och nämnder

Ur både en demokratisk synpunkt och ur ett kommunpolitiskt perspektiv är det en nackdel att inte samtliga partier som är representerade i kommunfullmäktige får någon direkt insyn i hur de kommunala styrelserna och nämnderna arbetar. Som kommunfullmäktigeledamot kan vem som helst se besluten tagna genom de förda protokollen, men tyvärr inte de argument som lyfts fram.

Resultatet av dagens system kan innebära att kommunfullmäktiges ledamöter som inte är representerade får en ofullständig informationsbild av de ärenden som tas upp i fullmäktige. Dessa partier tvingas då försöka få fram en fullständig bild av de i kommunstyrelsen respektive nämnderna framförda argumenten genom långa debatter i kommunfullmäktige. Samtliga kommunfullmäktigeledamöter deltar i alla beslut som avhandlas i kommunfullmäktige och förväntas stå till ansvar inför sina väljare för sina ställningstaganden. Att sätta sig in i den beslutsprocess med de underlag som presenteras i de handlingar som skickas ut inför varje kommunfullmäktigemöte är inte tillräckligt.

Införandet av insynsplatser kan leda till både en effektivisering och en besparing, jämfört med dagens system. Det skulle dessutom innebära ett stort lyft för den kommunala demokratin i Norrköping. De partier som inte informerats i olika nämnder och styrelser kan genom ett bifall av denna motion slippa ställa frågor som idag endast gör att fullmäktige drar ut på tiden.

Med hänvisning till ovanstående föreslår vi:

Att samtliga partier i kommunfullmäktige som inte har ordinarie eller ersättarplats i kommunens nämnder och kommunstyrelsen skall ha rätt till en insynsplats i dessa.

Att insynsplatserna inte ska vara arvoderade och utan yttranderätt.

Markus Wiechel (SD)

Motion 4 - Inköp av hjärtstartare
Norrköping - den 11 juni 2013, kl 19:19

Politiska motståndare hävdar ofta att vi skulle vara ett enfrågeparti. I vissa fall påstår dem att vi inte gör något i kommunfullmäktige eller att vi inte är seriösa. Dessa personer kan inte ha mer fel. Som ett led i att visa vad vi gjort sedan valet 2010 avser jag publicera en motion om dagen som lämnats in i Norrköping. Detta är nummer 4 (anmäld 11-02-28).

Köp in och placera ut hjärtstartare

När en person råkar ut för hjärtstillestånd krävs hjälp i form av att ambulanspersonal eller läkare snabbt finns på plats. Det kan dock variera hur lång tid det tar för sjukvårdspersonal att ta sig till den drabbade personen och ofta skulle vederbörande kunna räddas om de fick hjälp snabbare.

Varje år drabbas över 10 000 människor i Sverige av plötsligt hjärtstopp och ungefär 95 procent av dessa avlider. Många av dessa drabbas i offentliga miljöer. Chansen att överleva minskar med 10 procent för varje minut som går utan att den drabbade får någon hjälp. En hjärtstartare kan samtidigt öka möjligheten att överleva med 50 procent.

En hjärtstartare, eller automatisk extern defibrillator (AED), är en apparat som hjälper ett stillastående hjärta att starta igen. Till skillnad från utrustningen som finns på sjukhus, kräver en hjärtstartare inte att man är medicinskt kunnig för att hantera den. Vem som helst, oavsett ålder, utbildning eller tidigare erfarenhet, kan med en hjärtstartare rädda livet på någon som drabbats av hjärtstopp.

Risken för att apparaten skall användas på ett felaktigt sätt är mycket liten och det finns en tydlig röstfunktion som ger användaren lätta instruktioner.

Flera kommuner i Sverige har redan köpt eller beställt hjärtstartare till sina verksamheter. I Norrköpings kommun finns det idag fem hjärtstartare utplacerade på olika platser, men endast två av dessa finns placerade innanför promenaderna. En hjärtstartare kostar ca 15 000 kronor.

Vi anser att kommunen bör köpa in och placera ut hjärtstartare på lämpliga platser i kommunen, exempelvis på biblioteken, i varuhusen eller på äldreboenden.

Med hänvisning till ovanstående föreslår vi fullmäktige besluta:

Att ge kommunstyrelsen i uppdrag att utreda möjligheten att köpa in och placera ut 10 hjärtstartare på strategiska platser i Norrköpings kommun.

Att det på kommunens hemsida ska finnas tydliga beskrivningar som visar var i kommunen man kan hitta hjärtstartare.

Markus Wiechel (SD)

Motion 3 - Diskussionsforum på kommunens hemsida
Norrköping - den 10 juni 2013, kl 20:13

Politiska motståndare hävdar ofta att vi skulle vara ett enfrågeparti. I vissa fall påstår dem att vi inte gör något i kommunfullmäktige eller att vi inte är seriösa. Dessa personer kan inte ha mer fel. Som ett led i att visa vad vi gjort sedan valet 2010 avser jag publicera en motion om dagen som lämnats in i Norrköping. Detta är nummer 3 (anmäld 11-02-28).

Inför ett diskussionsforum på kommunens hemsida

All makt skall utgå ifrån folket. Samtliga politiker i Norrköpings kommunfullmäktige representerar kommunens invånare och har därmed en plikt att kunna föra en bra dialog med sina väljare.

Det är bara positivt om medborgarnas engagemang och inflytande i kommunpolitiken ökar, och engagemanget kommer att öka om man lägger in ett diskussionsforum på kommunens hemsida. Detta kan även öka kommuninvånarnas intresse att följa kommunfullmäktiges sammanträden.

På diskussionsforumet kan medborgarna diskutera med såväl kommunpolitiker som andra medborgare. Genom ett sådant diskussionsforum har de folkvalda politikerna i Norrköpings kommun lättare ta del av väljarnas synpunkter på hur politiken förs i kommunen.

Med hänvisning till ovanstående föreslår vi:

Att kommunen inför ett diskussionsforum på Norrköpings kommuns hemsida.

Markus Wiechel (SD)

BLOGGAR


POLITIKERBLOGGAR




PRENUMERERA/LÄS E-TIDNINGEN
 
Läs mer i dagens NT!



 





Nya inlägg
12:10  Film-& TV-bloggen
James Gandolfini avled under semesterresa
12:07  Emils Fotboll
Astrit har IFK nära hjärtat
09:08  Eva-Britt Sjöberg, KD
MIljövinnare
06:46  Fredrik Blomberg (C)
Inget budget beslut
01:54  Ur Classes Synvinkel
Är public service en självklarhet?
01:53  Ur Classes Synvinkel
Får vi tillbaka potentiella mördarmaskiner?
00:24  Spelbloggen
Microsoft gör spektakulär kovändning
19/6  Spelbloggen
Kika närmare på nya XCOM-spelets strider
19/6  Ted på festival
Hej!
19/6  Stolta mamman
En busdag i Vasaparken
19/6  Åsa Sjöbergs blogg
TACK!!!
19/6  Thomas Idenås (s)
Strejk
19/6  Yrsas boklogg
Sängläge
19/6  Markus Wiechel (SD)
Motion 12 - Målade viadukter och plank
19/6  Lotta Källströms blogg
Se så fin hon är
19/6  Perenkranz bakom kulisserna
Vilka sommarkvällar
19/6  Fredrik Blomberg (C)
Tack o hej till kommunstyrelsen
19/6  Helena von Schantz (FP)
Världens Bästa Skitskola - debatt i Kunskapskanalen i morgon
19/6  Golfbloggen
Juniorläger på klubben
19/6  Ur Classes Synvinkel
SHIT HAPPENDS!
18/6  Ur Classes Synvinkel
Skolnedläggningar är ingen lösning på problemen
18/6  Bror-Tommy Sturk (MP)
Nema problema!
18/6  Thomas Idenås (s)
Minskade klyftor är rimligen bättre än ökade klyftor
18/6  Markus Wiechel (SD)
Motion 11 - Förbud mot maskering på kommunala inrättningar
18/6  Yrsas boklogg
Det var ju tur att det inte regnade
18/6  För ett hållbart Norrköping
Har du sett en igelkott?
18/6  Lotta Källströms blogg
Hälsning från bondgården
18/6  Bi-Bloggen
Bihus i Gamla Linköping
18/6  Spelbloggen
Fable 3 gratis med Xbox Live
18/6  Stolta mamman
Härliga sommardag!
Information och tjänster från mediehuset Norrköpings Tidningar

Dagens Lunch Norrköping
Restauranger Norrköping:
Idag:

Original Text:
Visa alternativa översättningar

Original Text:
Visa alternativa översättningar