Bloggar
Olle Johansson, S
Olle Johansson, S, är kommunalråd i Norrköping med ansvar för utbildningsfrågor.
Norrköping - den 23 oktober 2012, kl 10:03

Fullmäktige

Spännande debatt i Fullmäktige om kommunens budget 2013. Som Fredrik Bergqvist sa, det är bra när det inte blir för mycket siffror. Fast, helt utan siffror kan man ju inte vara och ibland funderar man på om vi har samma underlag. Lite förvånande att rutinerade politiker inte vet att vi alltid utgår från ramen och att det alltid först räknas upp med volym, priser och löner. Kanske att budgetdebatten ska börja med en genomgång så att alla vet vilka siffror vi rör oss med. Eller så är det som Fredrik sa, viktigare vilken riktning vi strävar mot. En liten skillnad upplevde jag när det gälle synen på tid i förskolan. Jag vet inte om Jirina är representativ för hela M men Bengt är nog det för KD. Att ställa tid i förskolan mot ett bra föräldraskap känns lite märkligt. Det är självklart att båda sakerna måste finnas.  För mig är det en rättighet att ge alla barn en bra förskola. Tre timmar om dagen är inte tillräckligt. Varför ska våra barn straffas dubbelt. Att ha föräldrar som är arbetslösa är tillräckligt. Ska man också förnekas tid i förskolan? Jag tycker inte det. Nu blir det en utredning och jag hoppas att vi ganska snart kan börja med dom äldsta barnen att dom får mer tid.

 

 Karin Jonsson lyfte frågan om klasstorlekar. Menad på att det inte var mer pengar utan mer klassrum som behövdes. Generellt sett så är inte klasserna stora i norrköping men ibland så blir det lite fler i vissa klasser.  Hennes kritik byggde på att elever i en klass med 29 elever behövde hörselskydd. Om det är så att elever behöver hörselskydd så är det fel på dom vuxna som finns i klassrummet och i skolan, inte eleverna. Inga elever i klass ett ska ha hörselskydd. Det är fullständigt fel signaler. Vi vet att en av dom sakerna som avgör om man lär sig eller inte är att det är arbetsro i klassrummet. Alltför många upplever att dom blir störda. Att ideligen bli avbruten av klasskamrater som ”skojar” gör att vi tappar lärande. Dom första åren i skolan är grundläggande för senare studier. Vi måste ge alla elever en grund att stå på. Att kunna läsa, räkna och skriva bra, är förutsättningar för att en gång gå ut med bra betyg i årskurs nio. Då kan vi inte använda hörselskydd som metod!

 

Norrköping är rankad som 157 kommun i SKLs öppna jämförelse. Lite över medel. Med tanke på att vi inte är den som satsar mest på skolan utan ligger ganska lågt så visar det på att Norrköpings lärare och rektorer gör ett väldigt bra jobb. Kan vi nu använda dom pengarna som kommer till BUN 2013 på ett bra sätt så finns goda förutsättningar för att vi ska ta ytterliga steg på rankingen.



Dela och kommentera

dssdf
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...
Blogg forts.
Hur kunde det bli så fel!
Norrköping - den 16 juni 2013, kl 16:38

”De senaste tjugo åren har vi sett en utveckling där kanske den viktigaste jämlikhetspusselbiten. Den sammanhållna skolan, har slagits sönder. Folk frågar hur socialdemokratin kunde låta det ske. Varför var man så naiv i sin marknadstro?”

Katrine Kielos beskriver i sin ledare i Aftonbladet idag den kanske viktigaste frågan vi som socialdemokrater måste ställa oss. Hur kunde det bli så fel? Men också hur viktigt det är med att skapa en likvärdig skola. Kan vi inte garantera alla ungdomar en bra utbildning så kommer vårt samhälle att långsamt brytas ner och en allt större ojämlikhet att breda ut sig. Förhoppningsvis är det allt fler som vaknar upp och inser att vår framtid är allt för viktig för att läggas ut på marknadskrafternas välvilja.

 

Förra veckan träffade vi ett av våra lärarfack och förde ett samtal om vad vi kan göra lokalt för att underlätta arbetet för våra pedagoger i skolan. Ett intressant och givande samtal som förhoppningsvis också ger avtryck i verkligheten. Även om vi inte kan ändra nationella beslut kan vi göra en hel del lokalt. En av frågorna vi diskuterade var hur vi skapar trygghet för lärare och annan personal som ingriper när det går snett på någon skola. Att man känner trygghet att man har sin arbetsgivare bakom sig om det blåser snålt. Läs Helena von Schantz blogg här på NT!

Vi kommer att fortsätta dialogen i höst.

 

Snart närmare vi skolavslutning och sommarlov, hoppas alla lärare och pedagoger orkar ända fram till välbehövligt sommarlov. Ni är värda en lång ledighet!

Alltid lika spännande att vänta in dom kommande betygen. En avstämning om vi är på rätt väg.

 Fick en liten avstämning om läsförståelsen i årskurs två. 88%, en liten förbättring men trots allt en förbättring.

 

I torsdags var jag på studiebesök i Södertälj och träffade deras kostchef. Deras arbete med att höja kvalitén på maten kändes väldigt inspirerande. Dom hade klarat av att både ha en stark centralisering samtidigt med ett stort ansvar längst ut! Dessutom anställde dom kökschefer! Vilket känns väldigt mycket mera 2013 jmf med att anställa en husmor. Det ska vi ha i Norrköping också!

 

Imorgon sista KF inför sommaren. Spännande debatter att vänta!

JB
Norrköping - den 2 juni 2013, kl 19:57

När jag i torsdags blev uppringd av en reporter som frågade vad jag tyckte om att Jb education var ute till försäljning trodde jag först att det var ett skämt. En av Sveriges största friskolekoncerner har tröttnat och lämnar över till nya ägare. För Norrköpings del innebär det i ett värsta scenario att 600 elever måste få nya placeringar. Jag hoppas att det inte går så långt. Att ansökan till skolinspektionen kommer in och att den behandlas skyndsamt så att alla vet vad som gäller inför hösten. Oavsett hur det här dramat slutar så framstår det som än mer nödvändigt att skapa strukturer som ger våra elever trygghet, att man vet att börjar jag en utbildning så ska jag också kunna slutföra den. För mig känns det märkligt att våra ungdomar ska vara en del av ett spel på marknaden. Att man kan sälja en utbildning vidare till högstbjudande! Är det verkligen det här som var meningen när reformerna togs. Förhoppningsvis är det nu tillräckligt många som insett att marknaden inte är den rätta aktören för att ge våra elever lärande!

 

 I fredagskväll hade jag tillfälle att se på teater ute på Löfsta slott. Göran Sarring tillsammans med Mala Kyndel och Joel Almroth skapar teatermagi! Ett stycke folkbildning och en del Tjechov med mycket skratt. Att komma så nära gör teater så mycket mer intensiv. Att platsen är härligt vacker och naturen bjuder på sin bästa skrud gör inte upplevelsen mindre. Stort tack för god kultur!

 

Senare på kvällen var jag ute i Hageby vid Sydvallen och tittad på spontanidrott. Ett tretiotal ungdomar tjejer och killar spelade fotboll utan att det fanns någon tränare eller ledare. Hade intressant samtal med en fotbollsentusiast som berättade att det nästan alltid var aktivitet på planen och han menade på att det var viktigt att planen fick fortsätta att vara en öppen plats. Jag delar hans uppfattning efter att sett hur mycket glädje och aktivitet det fanns där en fredagkväll.

Kommentarer JB (8 inlägg)
Manifestation för Hörsalen
Norrköping - den 28 maj 2013, kl 21:57

Ikväll fick jag uppleva något jag inte tidigare varit i närheten av. Att bli inbjuden till en manifestation av medborgare som vill bevara Hörsalen som den är idag. Att den ska vara tillgänglig för alla. Jag delar deras åsikt. En manifestation där sång och musik står i centrum och att dom vill att kommunen ska satsa så lite pengar som möjligt. Som nån sa ”gör bara det nödvändigaste, det viktiga är att scenen och salongen finns kvar, det betyder så enormt mycket för våra barn att få uppträda på en riktig scen”. Och just där finns det som jag hela tiden har drivit som politiker. Hörsalen måste finnas som scen för alla som inte har råd att betala höga, ibland väldigt höga hyror för att kunna uppträda. Det har framförts att det finns andra scener, andra platser. Och ja, det finns, men ingen som kommer i närheten av den kvalité som hörsalen står för. Så efter kvällens manifestation är jag än mer övertygad om att vi ska utveckla Hörsalen till en plats dit alla har råd att vara. Det är det minsta vi kan göra för allt ideellt arbete som utförs här i Norrköping. Det är det viktigaste vi kan göra för att många fler i framtiden ska få uppleva hur det är att stå på en riktig scen!

Nämnd
Norrköping - den 22 maj 2013, kl 09:45

Igår hade vi nämndmöte på Matteusskolan. Dagen började med besök i klass 5. Jag blir så imponerad över dessa kunniga pedagoger. Där man både är duktiga på att skapa en god stämning och förmedlar kunskap. Lektionen började 0820 men elever kunde komma tidigare. Ibland redan 0730. Där fanns ett lugn och en känsla av lärande som varade hela den tiden vi var där.

Vi fick också en föreläsning av en lärare som berättade om sitt arbete med att ge alla  barn ett språk. Djupt imponerande, ett arbetssätt som nu implementeras i andra skolor i Norrköping. Jag önskar att fler fick upp ögonen för det arbete som sker i våra skolor och inte bara ser problem.  Ett stort tack till alla på skolan som gjorde att vi fick en bra dag.

 En av dom frågor som tog längst tid var under en dragning om att hantera en ansökan från en privat aktör om att få öppna nattomsorg. Jag måste säga att jag blir glad över med vilken energi moderaterna kämpar för mer omsorg på obekväm arbetstid. Undrar var dom funnits under alla år då vi byggt ut nattomsorgen i Norrköping till att bli en föregångskommun. Där många kommuner nu yrvaket börjar organisera nattomsorg har Norrköping 100 platser. Jag ser gärna att vi får fler men det ska i så fall gå via budget. Att under pågående budgetperiod avsätta två miljoner till fler platser är inte trovärdigt. Tyvärr är det ju inte så,som några tror, att dom skattekronor som betalas in av att fler arbetar går till BuN s kassa. Det stora värdet är för individen som kan arbeta och försörja sig. Nu har vi gett kontoret i uppdrag att se över vad kön på 65 barn står för.

 

Den andra intressanta dragningen var ang en utredning om att utveckla studie och yrkesvägleningen SYV.  En av våra viktigaste uppgifter är att vägleda våra ungdomar mot ett framtida yrkesliv. En svår uppgift som kräver stor kompetens. Det kräver också likvärdighet, att alla elever får samma möjlighet. Ska vi ha en central funktion eller en decentraliserad. Jag tror att det är effektivare och mer kostnadseffektivt att ha en central styrning. Där vi kan använda alla våra syvare där dom bäst behövs. Att skapa bra förutsättningar för fortbildning och kompetenshöjning. Att ge våra gymnasiesyvare möjlighet att komma till grundskolan för att informera om olika program på gymnasiet är väldigt bra. Tyvärr var inte utredningen tillräcklig bra utan återremitterades. Att som alliansen självsäkert på sittande nämnd utnämna sig till experter utan att se värdet av att inhämta kunskap ter sig lite märkligt.

 

Avslutade kvällen med ett besök på Parken och såg Sleipner besegra Assyriska. Inte lika mycket folk som när IFK spelar men en rolig och spännande match.

Är alltid lika imponerad över det engagemang som idrottsledare visar. Allt från killar och tjejer i kiosken till en lottförsäljare som vandrar runt hela idrottsparken och kränger lotter. Allt för att ge ungdomar och spelare i A-laget chansen att spela fotboll.

Ni är vardagens hjältar!

Kommentarer Nämnd (2 inlägg)
BLOGGAR


POLITIKERBLOGGAR




PRENUMERERA/LÄS E-TIDNINGEN
 
Läs mer i dagens NT!



 





Nya inlägg
01:01  Helena von Schantz (FP)
Världens Bästa Skitskola - debatt i Kunskapskanalen i morgon
00:21  Golfbloggen
Juniorläger på klubben
00:00  Ur Classes Synvinkel
SHIT HAPPENDS!
18/6  Ur Classes Synvinkel
Skolnedläggningar är ingen lösning på problemen
18/6  Bror-Tommy Sturk (MP)
Nema problema!
18/6  Thomas Idenås (s)
Minskade klyftor är rimligen bättre än ökade klyftor
18/6  Markus Wiechel (SD)
Motion 11 - Förbud mot maskering på kommunala inrättningar
18/6  Yrsas boklogg
Det var ju tur att det inte regnade
18/6  För ett hållbart Norrköping
Har du sett en igelkott?
18/6  Lotta Källströms blogg
hälsning från bondgården
18/6  Bi-Bloggen
Bihus i Gamla Linköping
18/6  Spelbloggen
Fable 3 gratis med Xbox Live
18/6  Stolta mamman
Härliga sommardag!
18/6  CG:s speedway
Första tipset på Vargarna
18/6  Mathias Sundin (FP)
Osmaklig retorik
18/6  Stolta mamman
Tjejkväll på stan
18/6  Perenkranz bakom kulisserna
Kalenderflickor
18/6  Thomas Idenås (s)
Hungriga vargar jagar inte bättre
18/6  Ur Classes Synvinkel
Vad ligger på pizzan?
18/6  Ur Classes Synvinkel
Kriget i Syren kan bli en katastrof om det inte redan är det!
18/6  Min Garderob
Rosa inspiration
17/6  Lotta Källströms blogg
Nu är han här
17/6  Golfbloggen
Hemma från Borås
17/6  För ett hållbart Norrköping
Planering inför Östgötadagarna
17/6  För ett hållbart Norrköping
En liten rättning..
17/6  Emils Fotboll
Citaku närmar sig IFK-kontrakt
17/6  Stolta mamman
Lunchträff
17/6  Markus Wiechel (SD)
Motion 10 - Handlingar i digitalt format
17/6  Spelbloggen
Rykte: Apple förbereder spelsatsning
17/6  Emils Fotboll
Janne har koll på klubblös Kujovic
Information och tjänster från mediehuset Norrköpings Tidningar

Dagens Lunch Norrköping
Restauranger Norrköping:
Idag:

Original Text:
Visa alternativa översättningar

Original Text:
Visa alternativa översättningar