Bloggar
Teaterdagboken
Carl Adam Tillberg heter jag och började skådespela redan som 6 åring och har arbetat med yrket alltjämt sedan dess. Numer driver jag både det egna produktionsbolaget Angelworks, den ideella teaterföreningen Rocket Dog Productions och barnteatergruppen Sagoteatern med mera. Jag har arbetat på många av Norrköpings scener med omnejd och träffat många trevliga (och otrevliga) personer genom åren. Se detta som min arbetsbok, teaterdagbok eller vad du vill. Jag skriver - du läser. Välkommen!
Norrköping - den 3 oktober 2012, kl 15:51

Scengalejet - ett spektakel eller hur funkar det?
Idag har det varit det så kallade scengalejet på Teater Bråddgatan 34 och Dynamo dit barnteatergrupper är utvalda att visa upp delar av och marknadsföra sina föreställningar.
Sagoteatern som i våras fick 75.000 kr för föreställningen "Cilla och isägget" var inte bjudna att delta. 
Jag tycker detta är lite märkligt och och det hör ihop med  den lilla kritik jag redogjorde för i 24NTs "Insticket" inför Kulturnatten angående kulturarbetares förutsättningar i Norrköping. (Se länk nedan).
Marknadsföringen av framför allt teater hamnar i enorm skugga. (Ungefär som en park i centrala Norrköping riskerar.)
Som den nya grupp som Sagoteatern är behöver vi allt stöd vi kan få för att kunna synas och ta oss in på barnteaterscenen på det vis vi behöver för att kunna erbjuda kommunens alla barn våra föreställningar. Scengalejet hade varit en sådan enorm möjlighet!
Istället var det de redan etablerades föreställning.
Och således blir det de redan etablerade som får sina föreställningar subventionerade och vi som ny okänd grupp med högre biljettpris förlorar all konkurrenskraft. Kanske bör vi subventionera våra egna föreställningar med en gång i stället - för att återigen leka på samma nivå?
Min mening är inte att de oerhört duktiga barnteatergrupper som finns ska slåss  internt utan tvärtom, samsas och hjälpas åt. På ett sätt som teaterlivet i Norrköping överlag är mycket dåliga på!
Men som läget ser ut just nu så ökar inte lusten till att fortsätta skapa och utveckla kvalitativ barnteater i Norrköping när vi som ny grupp inte känner oss sedda för det vi åstadkommit. 
Barnteaterscenen på Bråddgatan 34 fyller 20 år i år. Men vem ska hålla den levande i tjugo år till? Kanske är de dags att på allvar tänka på återväxten lite grann. 
Kanske det inte är bra skit det vi gjort? I så fall förstår jag.
Då beklagar jag de pengar som slängts i sjön och som vi mer än gärna skulle vilja betala tillbaka till Norrköpings kultur och fritid på ett eller annat sätt - tex genom att kunna finansiera mer barnkultur!
Se inslaget från "Insticket" här.
----
Den 21/10 kl. 15 är det nypremiär på "Cilla och isägget" 3-6 år
Som också spelas 31/10 kl. 10 & 13.
Den 25/11 Premiär på ny föreställningen "Hur gör djur? - sagor och ramsor om världens djur" kl. 15. 
Samtliga föreställningar spelas naturligtvis på Teater Bråddgatan 34!


Dela och kommentera

dssdf
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...
Blogg forts.
BLOGGAR


POLITIKERBLOGGAR




PRENUMERERA/LÄS E-TIDNINGEN
 
Läs mer i dagens NT!



 





Nya inlägg
01:01  Helena von Schantz (FP)
Världens Bästa Skitskola - debatt i Kunskapskanalen i morgon
00:21  Golfbloggen
Juniorläger på klubben
00:00  Ur Classes Synvinkel
SHIT HAPPENDS!
18/6  Ur Classes Synvinkel
Skolnedläggningar är ingen lösning på problemen
18/6  Bror-Tommy Sturk (MP)
Nema problema!
18/6  Thomas Idenås (s)
Minskade klyftor är rimligen bättre än ökade klyftor
18/6  Markus Wiechel (SD)
Motion 11 - Förbud mot maskering på kommunala inrättningar
18/6  Yrsas boklogg
Det var ju tur att det inte regnade
18/6  För ett hållbart Norrköping
Har du sett en igelkott?
18/6  Lotta Källströms blogg
hälsning från bondgården
18/6  Bi-Bloggen
Bihus i Gamla Linköping
18/6  Spelbloggen
Fable 3 gratis med Xbox Live
18/6  Stolta mamman
Härliga sommardag!
18/6  CG:s speedway
Första tipset på Vargarna
18/6  Mathias Sundin (FP)
Osmaklig retorik
18/6  Stolta mamman
Tjejkväll på stan
18/6  Perenkranz bakom kulisserna
Kalenderflickor
18/6  Thomas Idenås (s)
Hungriga vargar jagar inte bättre
18/6  Ur Classes Synvinkel
Vad ligger på pizzan?
18/6  Ur Classes Synvinkel
Kriget i Syren kan bli en katastrof om det inte redan är det!
18/6  Min Garderob
Rosa inspiration
17/6  Lotta Källströms blogg
Nu är han här
17/6  Golfbloggen
Hemma från Borås
17/6  För ett hållbart Norrköping
Planering inför Östgötadagarna
17/6  För ett hållbart Norrköping
En liten rättning..
17/6  Emils Fotboll
Citaku närmar sig IFK-kontrakt
17/6  Stolta mamman
Lunchträff
17/6  Markus Wiechel (SD)
Motion 10 - Handlingar i digitalt format
17/6  Spelbloggen
Rykte: Apple förbereder spelsatsning
17/6  Emils Fotboll
Janne har koll på klubblös Kujovic
Information och tjänster från mediehuset Norrköpings Tidningar

Dagens Lunch Norrköping
Restauranger Norrköping:
Idag:

Original Text:
Visa alternativa översättningar

Original Text:
Visa alternativa översättningar