Lunchträff - den 17 juni 2013, kl 17:13Idag kom Alvins bff Leon hit med familj och lunchade hos oss. Vi busade som vanligt och hade det bra i trädgården och efter grillningen gick vi ner till vattnet och fortsatte leken. Det blev en jätte trevlig dag med barnen som vanligt, så tack för idag finisar!

På promenad - den 16 juni 2013, kl 13:44Det blir mycket promenader under vår, sommar och höst för den här familjen. Vi brukar gå mycket överlag som tex skogspromenader, ta en tripp till stan eller gå till landstället eller hem till stan. Nu på sommaren är vi ute hela dagarna och är bara inne när man lagar mat och sover i stort sätt.
Vi brukar promenerar minst tre gånger per dag med hundarna, går till affären, restaurangen eller caféet flera ggr i veckan, går till badplatser och olika lekplatser gör vi också flera gånger i veckan. Hästar och andra djur brukar också få sig ett besök av oss nästan dagligen. Våran barnvagn rullar alltså för det mesta på hela dagarna med andra ord.
Alvin brukar oftast gå eller cykla själv men är man ute i över en timma orkar han inte mer så vi har kört med syskonvagnen då men idag la vi undan den. Hoppas det går bra för Alvin ändå. Det blir att ta cykeln överallt nu kanske?
Här promenerar vi vid Bråviken med hundarna
En dag på Kolmården - den 15 juni 2013, kl 20:36Idag har vi hängt på Kolmården hela dagen. Vi var på sälshow, delfinshow och sist åkte vi linbana över safarit. Lunch och glass hann vi också självklart med. Kl 08 åkte vi imorse och kom hem nu kl 18, gissa om hela familjen är helt slut nu?! God natt!



Cykeltur - den 14 juni 2013, kl 15:42Idag tog Alvin cykeln till affären. Stor som han är cyklade han hela vägen fram och tillbaka helt själv vilket tog 1 timma. Milo fick sitta i vagnen men väl hemma körde han bobbycar vilket han älskar. Precis som storebrorsan älskar Milo allt som har hjul/däck och går fort! :)


Ny träningsutmaning! - den 13 juni 2013, kl 18:13Familjeliv har anordnat veckovisa träningschemor fram till midsommar som jag tänkte hänga på. Eftersom vi maxat plankan tänkte jag att denna utmaning kunde passa oss som vill ha snygg mage till sommaren. Vad tycker ni?
Så här gör du: Ta tid hur länge du orkar göra plankan på sidan med en hand i golvet. Nästa dag dubblar du den tiden för att på 7de dagen maxa tiden..
Lycka till!
Träningsutmaning avklarad! - den 12 juni 2013, kl 20:41Jag vet att några iallafall hängde på min 30 dagars träningsutmaning jag började med i mitten av förra månaden och nu undrar jag hur det gick för er? Har ni följt schemat till punkt och pricka eller ändrade ni på något så det passade er bättre?
Jag hoppade över vilodagarna ifall jag behövde hoppa över träningen någon dag pga sjukdom osv. Under resan till Riga körde jag ingen träning alls så då hade jag redan tränat in dom iallafall.
Knöböjen och situpsen tyckte jag gick jätte bra men plankan var skit tuff. Jag klarade 2 min och eftersom jag svankar känns det som att ryggen skulle gå av bara efter 1 min, så jag nöjde mig så.
I morgon tänkte jag börja en ny träningsutmaning som gäller 1 vecka istället för 1 månad, så håll utkik om ni vill hänga på igen!

Picknick i Marby - den 12 juni 2013, kl 18:20<div>Idag tog vi en utflykt med picknick i Marby. Vi solade, badade och lekte hela dagen tills blöjorna tog slut. Väl hemma åt vi sill och potatis på altan. Ännu en underbar dag i solen med andra ord!



Sol och bad dag! - den 11 juni 2013, kl 19:45Idag vaknade vi upp till en varm sommardag igen. Vi började dagen med att rensa poolen och rabatterna för att sedan luncha i trädgården. Sedan blev det efterrätt på cafét för att sedan ta ett dopp i det blå. Vattnet var riktigt skönt idag med faktiskt. Kvällen avslutade vi med grillade hamburgare på altanen. Livet är bra underbart!

Underbara Riga - den 9 juni 2013, kl 11:32Vi har haft en toppenresa med toppen väder hela helgen! Nätet har dock varit jätte dåligt, där av den dåliga uppdateringen. Vi har shoppat en del och ätit gott men mest har vi solat och druckit gott på soldäck.
Riga var en vacker stad med blommor som inredning överallt med fina byggnader att titta på. Denna resa kan jag verkligen rekommendera. Vi kommer iallafall ta en resa till Tallin nästa år, så vi kan jämföra med Riga.
Nu är vi på väg hem till Norrköping, gissa om vi längtar efter ett kramkalas med grabbarna i eftermiddag?



Hej då Sverige! - den 7 juni 2013, kl 15:01Nu är vi på väg till Stockholm där båten snart går till Riga där vi ska fira syrran som fyllt 25 år. Farmor och farar kom och tog kidsen och hunden och vi sa hej då. Grabbarna vinkade glatt och gav pussar för glatta livet då de har längtat länge efter en helg med farföräldrarna. Nu ska vi njuta!