Debatt
Det som är direkt ohållbart är att inbilla invånarna att det går att bygga ett flerbostadshus och hävda att det blir bättre för parken och folket att vistas där, skriver debattören.SKISS: KJELLANDER/SJÖBERG
Foto: Kjellander+Sjöberg
Laddar...

Politikerna vill inte ta sitt ansvar

En stor eller olämpligt placerad tillbyggnad kan innebära att hemfridszonen utvidgas och att allmänheten avhålls från att använda ett strandområde som tidigare var tillgängligt. Det är detta som blir resultatet om det byggs ett stort hus i Strömparken. Det skriver Arne Bengtsson, Åby.

Det verkar vara omöjligt för de folkvalda politikerna att ta reda på vad ett bostadshus i Strömparken kommer att få för konsekvenser. Vill de verkligen framstå som ointresserade eftersom de inte har läst allt underlag och alla yttranden som finns till denna detaljplan? Det är märkligt att de inte blir glada när invånarna engagerar sig i hur stadens ska förändras. Det verkar som att folkets intresse för att bevara Strömparken mest irriterar ansvariga politiker. Det finns lagar som beskriver hur viktiga beslut ska tas och då de inte följs kan invånarna ifrågasätta varför vi har valt politiker som inte verkar i demokratisk ordning.

I reglementet för Stadsplaneringsnämnden upprepas bestämmelsen om var antagande av "viktig detaljplan av principiell betydelse" ska tas. Där hänvisas till 5 kap. 27 § och 28 § i Plan- och bygglagen. Stadsplaneringsnämnden har till uppgift att besluta i följande frågor; antagande, ändring eller upphävande av detaljplan (5 kap. 1 §), som inte är av principiell beskaffenhet eller i övrigt av större vikt (5 kap. 27 § och 28 §). En demokratiskt intresserad politiker bör väl i första hand se till att viktiga och principiellt betydelsefulla beslut tas av kommunens högsta beslutande församling, Kommunfullmäktige. Detta står också
i kommunallagen, som ska följas.

Det är tragiskt att vissa debattörer visar total okunnighet genom att ägna sig åt invektiv och glåpord om att det är högljudda gnällspikar som motsätter sig att Strömparken som offentligt rum förstörs. Tyvärr finns det även politiker som ifrågasätter om den opinion som säger nej är tillräckligt stor. Det vore mer klädsamt om de satte sig in i frågan ordentligt och insåg att i opinionen är det inte fråga om mängd utan om kvalitet.

Ohållbart är det ohederliga förfarandet från stadsplaneringen där gällande översiktsplan och parkprogram förvrängts och där det flera gånger påpekats att det är en parkering och inte parkmark vari en utformning på denna del är en tillfällig parkering, som förutsattes vara borta genom en detaljplan 2005. Det som är direkt ohållbart är att inbilla invånarna att det går att bygga ett flerbostadshus och hävda att det blir bättre för parken och folket att vistas där.

En stor eller olämpligt placerad tillbyggnad kan innebära att hemfridszonen utvidgas och att allmänheten avhålls från att använda ett strandområde som tidigare var tillgängligt. Det är detta som blir resultatet om det byggs ett stort hus i Strömparken. Talet om att det blir tryggare att vistas i parken är totalt ogenomtänkt. Det är hemfridszonen som kommer att utvidgas och det innebär att det inte går att vistas i parken sena kvällar då det innebär intrång i hemfridszonen. Resultatet blir att hela parken inom synhåll och hörhåll från lägenheterna då är stängd, ett förödande ingrepp på allemansrätten i Strömparken.

Det understryks i strandskyddsbestämmelserna att om hemfridszonen eller tomtplatsen kommer att utvidgas mer än marginellt på grund av en planerad byggnad så ska inte dispens medges. Den avhållande effekten sträcker sig över ett större område än den yta som till exempel en byggnad upptar på marken.

Ett minst sagt märkligt påstående i planen är att detta hus bara gör ett "avtryck på marken". Detta är bevis på att vederbörande inte har en tillräcklig kunskap om hur huset påverkar sin omgivning och att hemfridszonen utvidgas och det är någonting långt allvarligare än ett "avtryck på marken".
ARNE BENGTSSON

 

Åby

Dela och kommentera

sdds

  • Publicerad
  • 2012-07-12 00:00

Dags forma en ny jordbrukspolitik

Låt oss enas om jordbrukets betydelse för en hållbar utveckling och samlas kring en lokal, regional och nationell matstrategi för Sveriges producenter och konsumenter. Det skriver Helena Jonsson, förbundsordförande LRF.


Kortare väg tillbaka från ekonomiskt bistånd

Många gånger blir de som redan fått ekonomiskt bistånd återigen beroende av detta. Just därför är det oerhört viktigt att sänka trösklarna in på arbetsmarknaden för dem som har svårt att ta sig in och få dem att stanna där. Det skriver Helena Bouveng (M).


Grönt handslag för hälsa och miljö

Det är dags att på ett mer systematiskt sätt få till ett ökat samarbete mellan de offentliga aktörerna, de ideella föreningarna och näringslivet kring frågor som handlar om hållbarhet socialt, såväl som ekologiskt och ekonomiskt. Det skriver Bengt Cete (MP) och Margareta Fransson (MP).


Industrins budskap har inte nått fram

Att ha ett yrkesförberedande program till industrin har inget egenvärde, det vi industriföretag behöver är ungdomar och vuxna som vill vidareutveckla sig och som har en vilja att ta ansvar. Det skriver Agne Karlsson, Andreas Sjöholm, Annika Franzén, Kecke Nordenberg och Kristoffer Asklöv.


S berett att anta utmaningarna

Vi tror att de utmaningar Norrköping står inför löses genom att utgå ifrån de förutsättningar som råder i Norrköping. Det skriver socialdemokraterna Annette Sjöö, Pontus Georgsson, Mattias Ottosson och Kikki Liljeblad i ett svar till moderaterna Erik Östman (M), Edin Maslesa, John Weinerhall, Jessica Häggroth och Sophia Jarl, NT-debatt 21/5.


Färjeleder är lika viktiga som vägar

Vi föreslår att Norrköping och Söderköpings kommuner nu gemensamt ska agera gentemot Trafikverket och dess färjerederi i den här frågan. Dels måste turtätheten förbättras vid Stegeborgsleden och dels måste ersättningsfärjor sättas in vid planerade underhållsarbeten eller haverier. Det skriver Peter Karlström (C) och Karin Jonsson (C).


Sjukvård behövs även på landsbygd
Foto: Jeppe Gustafsson

Verkligheten visar att det privata vinstintresset drar välfärden bort från landsbygden till storstäder och regioncentra där det är mest lönsamt. Det skriver Per Gawelund (V).

Debatt Sjukvård behövs även på landsbygd

Bevara och utveckla Strömparken

Förslaget till en låg byggnad i Strömparken har tagits fram tillsammans med Cityfiske och gör det möjligt att utveckla deras verksamhet. Det skriver Mathias Sundin (FP) oppositionsråd, Reidar Svedahl, ordförande Rädda Strömparken och Guy Sjöwall, arkitekt.

Debatt Bevara och utveckla Strömparken

Flygtrafikledning ingen experimentverkstad

Sverige är unikt så till vida att civil och militär flygtrafikledning är integrerad. Försvarsmakten har inga egna flygtrafikledare utan är helt beroende av luftfartsverkets flygledning. Det skriver Anders Ygeman (S), Louise Malmström (S) och Billy Gustafsson (S) i ett svar till Jan-Everth Rådström (M) och Gunnar Axén (M), NT-debatt 3/6.


Lagstifta bort identitetsstölder

Internet och olika typer av IT-lösningar underlättar våra liv, men ökar också vår sårbarhet, inte minst när det gäller risken att utsättas för brott. Det skriver Andreas Norlén (M).


AF lever i byråkratisk drömvärld
Foto: Bertil Ericson / SCANPIX

Arbetslöshet ökar eftersom ökande vinster och räntor ger allt mindre pengar kvar för löner, konsekvensen blir lönesänkningar eller färre jobb. Det skriver Riksstyrelsen för Sveriges Anställningslösas Landsorganisation i ett svar till Madeleine Peyron med flera, NT-debatt 7/6.

Debatt AF lever i byråkratisk drömvärld

Bygg inget höghus vid Strömparken

Fördelarna med att inte bygga höghus vid Strömparken överväger helt klart nackdelarna när man även kollar på folkhälsan, både den psykiska och fysiska hälsan. Det skriver Ademir Zilic (LUF).


Ser fram emot tredje förklaringen

Det politiska ansvaret för uttalanden av dig eller någon tjänsteman är i slutändan ditt, Magnus Berge. Det skriver Ingegerd Edman i ett svar till Magnus Berge, NT-debatt 1/6.

Foto: Magnus Andersson

Fler debattartiklar
8/6 
Vår arbetslöshet högre än omvärldens
7/6 
Vi behöver en ny narkotikapolitik
7/6 
AF tryggar framtida kompetensbehov
5/6 
Ställ om Norrköping till hållbar stad
5/6 
Strukturpeng avgörande för skola
5/6 
Kristdemokraterna gör skillnad
1/6 
Nuvarande regler försvårar för alla
1/6 
S slår mot Norrköping flygplats
31/5 
Lyssna till tredje förklaringen
31/5 
Finns det en tredje förklaring?
31/5 
Utrycka sympati är ett indirekt stöd
31/5 
Förklaringarna går isär
29/5 
Kommunens miss är inte statens fel
29/5 
Besöksnäringen fortsätter att öka
28/5 
Splittra inte upp ledningsfunktionerna
27/5 
Ovärdigt försök att skrämma föräldrar
25/5 
För 100 procent ekologiska livsmedel
25/5 
Vi behöver human narkotikapolitik
24/5 
Vi behöver stödja företagandet
24/5 
Varför låter S Norrköping halka efter?
24/5 
Husby behöver inte fler batonger
23/5 
En musikfestival inte saliggörande
22/5 
Strålningen en risk för nyfödda
21/5 
21/5 
Socialdemokraterna saknar visioner
21/5 
Våga satsa offensivt på bostadsbyggande
20/5 
Östergötland riskerar dyrare flyg
18/5 
964 upphandlingar gör skillnad
17/5 
Kemikalier rubbar jordens ekosystem
17/5 
Cytotek räddar dagligen kvinnoliv
17/5 
Allas delaktighet är grunden
17/5 
Släpp forskningen fri på Internet
16/5 
EU:s utvidgning måste fortsätta
16/5 
V-satsning för värdig äldreomsorg
15/5 
Cytotek räddar dagligen kvinnoliv
15/5 
Strokeframsteg har sparat miljarder
14/5 
Bra att alla deltar i mottagandet
14/5 
En spårvagnssatsning gynnar alla
13/5 
Vården ständigt under utveckling
11/5 
Reducera inte medborgare till kunder
11/5 
Etableringsreformen får betydelse
10/5 
Är du lönsam, lilla mormor?
10/5 
S-förslag riktar udden mot ungdomsjobb
8/5 
Politikerna har inte informerat sig
8/5 
Nå miljömålen med statens skogar
7/5 
Alla i idrotten måste ta ansvar
7/5 
Östra Saltängen inte utan problem
6/5 
Vill skydda Strömparken från intrång
6/5 
En politik för arbete åt unga
3/5 
Vi arbetar vidare för att vi måste

Skriv en debattartikel>>
Skriv en insändare >>

BLOGGAR


POLITIKERBLOGGAR




PRENUMERERA/LÄS E-TIDNINGEN
 
Läs mer i dagens NT!



 






Information och tjänster från mediehuset Norrköpings Tidningar
Dagens Lunch Norrköping
Restauranger Norrköping:
Idag: