Från lärarfackens sida så är vi naturligtvis glada att våra politiker vill satsa på gymnasieskolan
i Finspång. En fin, ny skola bidrar naturligtvis till attraktionskraften för Finspång. Vi tror att det blir mer intressant för familjer att flytta till Finspång med en fin ny gymnasieskola.
Efter att ha hört kommundirektör Anders
Axelsson i onsdags informera och redogöra för det nuvarande läget för den nya skolans planering så uppstår emellertid en hel del frågor.
Tanken är att nuvarande Bergska skolan
i någon form finns kvar eftersom Curt Nicolingymnasiet inte är intresserade av att ta över gymnasiesärskola, individuella programmet eller lärlingsprogrammet utan bara vill ta in samhällsprogrammet, naturvetenskapliga programmet samt ekonomiprogrammet. Barn- och fritidsprogrammet samt byggprogrammet finns det inga planer att inhysa i dagsläget.
Vi tycker att det är lite olyckligt att på detta sätt splittra upp gymnasiet i Finspång. Risken är att elever och föräldrar till elever som inte får plats på den nya fina skolan känner sig utanför samt att det väl fungerande systemet som i dag finns för smidiga övergångar mellan IM och nationella program försvagas. Vid den nya skolan finns inte några möjligheter för att bedriva idrottsundervisning. Det är en brist.
Bergska skolans elever har år efter år kunnat visa upp väldigt fina resultat. Det har att göra med den höga kompetensen som finns hos lärarkåren, samt den väldigt goda stämningen som finns mellan elever och personal. Vi jobbar tillsammans mot att uppnå bra resultat. Samtliga lärare är välutbildade och motiverade. Vi utgår ifrån att kommunen ser detta och har som ambition att ta vara på vår kompetens på den nya skolan.
Anders Axelsson kunde på mötet inte ge några svar vad gäller framtida anställningsformer, huruvida anställningstid inom kommunen kommer att ha betydelse för att få delta i arbetet på den nya skolan eller hur Curt Nicolingymnasiets framtida programstruktur kommer att se ut. Vi ser i och med detta att kommunen riskerar att bli av med inflytandet över hur strategiska frågor som hur programstruktur ska utformas.
Vi inom Lärarförbundet och Lärarnas riksförbund på Bergska ser som sagt positivt på satsningar på gymnasieskolan i Finspång. Men vi ser en risk för att den nya skolan som beräknas kosta cirka 200 miljoner, inte kommer att svara upp mot de nutida eller framtida behov som finns samt att kommunen släpper ifrån sig strategiskt inflytande över framtidens skola. Om Curt Nicolingymnasiet i framtiden bestämmer sig för att till exempel samhällsprogrammet inte längre passar in i deras affärsplan så kan inte kommunen ändra detta beslut. Vi vill ställa några konkreta frågor som kommundirektören inte kunde svara på till våra politiker i Finspång:
Kommer byggandet av den nya skolan att dra resurser från övriga skolsektorn i Finspång?
Kommer den nya skolan vara tillräckligt stor och ändamålsenlig (laborationssalar, grupprum, arbetsrum, institutioner, idrottsanläggning)?
Vad kommer att hända med de pedagoger som i dag jobbar på de berörda programmen på Bergska som ska flyttas?
Om lärarna från Bergska är välkomna, hur kommer huvudmannaskap och anställningsformer se ut?
Hur kommer de smidiga övergångarna av elever från IM och förberedelseklass kunna säkerställas?
Hur ser politikerna på uppdelningen av gymnasieskolan?