Strömmen i Norrköping har gjorts tillgängligare för allmänheten efter att textilen gått i graven och pappersbrukets flyttning till Malmölandet, skriver debattören. ARKIVBILD: FREDRIK JONSON
Foto: Fredrik Jonson
+ Visa bildtexten
Gör bomiljöer ännu attraktivare
Flera lyckade bostadsprojekt runt
i Sverige visar att det går att pressa priserna. En bra nyproducerad välplanerad lägenhet ska kunna erbjudas med en kvadratmeterårshyra strax över 1 000 kronor. Det skriver Ulf Nilsson, aktiv i Miljöpartiet i Norrköping.
På kommunfullmäktiges septembersammanträde skapade frågan "Varför bygga just i Strömparken?" en lång debatt. Uttalandet att Hyresbostäder måste få bygga attraktiva lägenheter så att de kan tjäna in sina kostnader har nu fört mig till NT-debatt igen.
I kommunägda företaget Hyresbostäder AB finns säkert kompetensen att erbjuda attraktiva bostäder till rimliga priser. Att bygga med hög kvalitet till mer konkurrenskraftiga kostnader har utvecklats särskilt under det senaste decenniet i Sverige. Betänkande av Byggkommissionen, SOU 2002:115, påvisar flera aspekter för att minska byggkostnaderna.
Flera lyckade bostadsprojekt runt i Sverige visar att det går att pressa priserna. En bra nyproducerad välplanerad lägenhet ska kunna erbjudas med en kvadratmeterårshyra strax över
1 000 kronor. Norrköping blir attraktivare om boendesegregationen minskar i stället för att ökar. Klokt vore att avstå följa modet, att bygga på strandskyddad mark.
Strandskyddet har stiftats för att motverka att stränderna exploateras. Strandzonerna ska i möjligaste mån bevaras för framtiden för det värde de har för sin rika biologiska produktion och artrikedom samt för människors välbefinnande. Tanken att det ska vara lättare att upphäva strandskyddet med hänvisning till stadsutveckling känns väldigt främmande. Strandskyddet skapades för att trygga
människors tillgång till stränderna och finns för att rädda flera stränder till eftervärlden. Stor respekt för strandskyddet ger en attraktiv kommun.
Människor mår bättre när de har möjlighet att förutom stränder uppleva grönska. Självklart minskar attraktiviteten om parker bebyggs. Tvärtom bör fler parker skapas. Trädplanteringar och annan grönska kan också skapas utanför parkerna. Kommunens uppmuntran till stadsodling och kolonilotter är positivt. Skogsremsor kan planteras eller tillåtas växa fram spontant utefter E22, E4 och järnvägarna. För att minska bullerspridning och rena luften från partiklar och gaser i utsläppen.
Strömmen i Norrköping har gjorts tillgängligare för allmänheten efter att textilen gått i graven och pappersbrukets flyttning till Malmölandet. Tillgängligheten till Strömmen bör ökas ytterligare. Glädjande är att simtävlingar planeras. Återinförandet av laxfiske är en succé.
Nästa steg är att skapa möjligheter för lax att ta sig uppför fallhöjden till Glan. Konstruktionen av rännor bör göras så att de även kan användas för forspaddling. En sport som ökar i Sverige. På kontinenten finns flera sådana kombinerade rännor förbi uppdämningar. Där är forspaddling en folksport. Ytterligare ett steg är att bygga så att lax tar sig från Glan uppför Skärblacka ström till Roxen. Skärblacka kan då breddas från
enbart en bruksort till att också bli intressant för turister.
Intressen kan komma fram i Norrköping för olika kollektivboendeformer och ekobyar. kommunen och Hyresbostäder bör skaffa sig beredskap för att kunna vägleda och erbjuda platser. Det ökar möjligheterna till lyckade projekt. Öka möjligheten för alla, att ta del av ett ännu attraktivare Norrköping.