Ekonomi

Kinnevik drar ned investeringar

Stockholm

Det blir inte samma tempo i Kinneviks investeringar nästa år som i år, säger vd Mia Brunell Livfors. Ökningen i nätbutiken Zalando höjer årets siffra ytterligare och börsportföljen växer.

Stenbecksfärens maktbolag redovisar en vinst före skatt på 1 809 miljoner kronor för tredje kvartalet 2012. Det kan jämföras med en förlust på 1 373 miljoner kronor motsvarande period 2011.

Börsportföljen var den sista september värd 59,8 miljarder kronor, vilket är en ökning med 2,1 miljarder eller 3,5 procent jämfört med utgången av föregående kvartal.

Mia Brunell Livfors räknar med att trappa ned nivån på investeringar 2013 jämfört med i år, där man bland annat satsat stort på att bli största ägare i e-handelsbolaget Zalando.

-Vi har under hela detta år sagt att vi inte räknar med att nästa år kommer med lika stora investeringar som i år, säger hon på en telefonkonferens.
-Detta är helt klart ännu mer sant nu, då vi gjort en så stor investering i Zalando.

Under årets första nio månader uppgick Kinneviks investeringar till drygt 4,4 miljarder kronor. Till detta kommer torsdagens besked om ytterligare cirka 2,5 miljarder kronor för att öka ägandet i Zalando.

Den lägre investeringstakten 2013 medför inga justeringar i utdelningspolicyn, enligt Brunell Livfors, som tillägger att hon i nuläget inte ser något behov av ytterligare finansiering av Zalando.

-Vi kan inte se att de behöver mer pengar framöver. De är fullt ut finansierade för att genomföra expansionsplanen som ligger på bordet just nu.

Nätbutiken Zalandos försäljning ökade i fjol till 510 miljoner euro, upp från 154 miljoner 2010. Målet för 2012 är att spräcka miljardvallen.

Intäkterna under kvartalet var 410 miljoner, att jämföra med 85 miljoner samma period förra året. Rörelseresultatet var negativt, -66 miljoner (-29).

Kinnevik är storägare i exempelvis Millicom, Tele 2, MTG, Metro och Transcom.

B-aktien föll 0,7 procent på Stockholmsbörsen efter presentationen, något mer än börsen i övrigt.

 

TT

Dela och kommentera

sdds

  • Publicerad
  • 2012-10-19 10:48

Yahoo + Tumblr = sant?

New York Internetbjässen Yahoo har kallat till en presskonferens i New York på måndag. Samtidigt gör medierapporter gällande att bolaget för samtal med bloggplattformen Tumblr om ett förvärv eller strategisk allians.


Sämre tillväxt än väntat för Mexiko

Mexico City Mexikos regering har sänkt landets tillväxtmål för i år från 3,5 procent till 3,1 procent.


Affärsliv

Troberg satsar på teknik

Nyheter

Enda CNC-maskinen av sitt slag i landet köptes in av Linköpingsföretaget Troberg Technology genom ett samarbete.

Kadant Noss varslar om uppsägning

Norrköping Kadant Noss AB har lagt ett varsel om uppsägning av personal. Bakgrunden är arbetsbrist, uppger den lokala fackklubben.











Älgjakten ger storbelopp

Norrköping

Nu när älgjakten är igång i Östergötland och övriga Sydsverige (nästan en månad senare än i Norrland) är det inte bara nöje, rekreation och spänning för de många älgjägarna, de knappt 100 000 älgarna totalt i landet ger kött som har värderats till närmare en halv miljard kronor för jägarnas del.

De flesta älgarna fälls i Norrlandslänen.


Östgötska börsbolag halkar efter

När Stockholmsbörsen i likhet med genomsnittet för världens stora börser stigit med cirka 11 procent från årsskiftet har bolagen med stark anknytning till Östergötland sackat klart efter, flera av den med kraftiga nedgångar. Undantaget är Lundbergs som hittills ökat med 15 procent i värde.



Bilen som passar din plånbok

Stockholm Bilköp är sällan bra affärer. Värdeminskningen - inte bränsleförbrukningen - kostar för det mesta skjortan. Så här väljer du rätt bil för just din plånbok.


Sommarjobbare sköter fastigheten

Norrköping Att låta ungdomar sommarjobba som fastighetsskötare i sitt eget bostadsområde är ett bra sätt att lära sig ta ansvar. Det tycker Ståhls fastigheter som till sommaren anställt tre gånger så många ungdomar som förut.


Långsiktiga konsekvenser för föräldrar som minskar arbetstid

Stockholm Lösningen för att få livspusslet att gå ihop i en småbarnsfamilj kan vara att gå ner i arbetstid.


"Viktigt att äldre får närproducerad mat"

- Det känns jättekul att vara med i det här projektet. Vi vill visa att det går att laga bra och billig mat även i den här formen, säger Thomas Hallgren, en av delägarna till Östgöta kök.





 


TEKNIKNYHETER mobil.se prylportalen.se
kamerabild.se FONDANALYS

Lördag 18 maj 2013
Senaste Nytt Ekonomi
11:30  Mexico City
Sämre tillväxt än väntat för Mexiko
10:57  Beijing
Kina vill bygga världens högsta damm
07:18  New York
Yahoo + Tumblr = sant?
02:54  Lund
Lunds låneskuld ökar
17/5  New York
Stark avslutning på USA:s börsvecka
17/5  Paris
Sänkt betyg för Slovenien
17/5  Stockholm
Uppåt på Stockholmsbörsen
17/5  Dhaka
Klädfabriker i Bangladesh öppna igen
17/5  Stockholm
Facebook floppade på börsen
17/5  Vänersborg
Försäkringsbolag döms ersätta takras
17/5  Stockholm
PM Nilsson till Dagens Industri
17/5  Stockholm
Avtal klart i restaurangbranschen
17/5  Stockholm
Gates rikast - Kamprad femma
17/5  Stockholm
TV 11 köps av SBS Discovery
17/5  Stockholm
Billigt pensionsspara med garanti
17/5  Stockholm
Färre leveranser av Volvolastbilar
17/5  Tokyo
Uppåt på Tokyobörsen
17/5  Stockholm
Pagrotsky till Avanza
17/5  Göteborg
Volvo PV på efterkälken i Europa
17/5  Åbo
Bankkonton glömda i över hundra år
17/5  Stockholm
Minskad vinst för Björn Borg
17/5  Stockholm
Botten passerad för teknikföretagen
17/5  Stockholm
Gates rikast - Kamprad femma
17/5  Sydney
Miljardär varnar för skuldberg
17/5  Tokyo
Nytt fel på Dreamlinerplan
16/5  San Francisco
Sämre vinst för Dell
16/5  New York
Svagt ned på USA-börserna
16/5  Stockholm
Börsuppgång trots dyster statistik
16/5  Stockholm
Riksdagen kritisk mot riksbanken
16/5  Philadelphia
Philly-index faller oväntat
16/5  Stockholm
Handelshögskolans rektor tvingas gå
16/5  Stockholm
Borg varnade för arbetslösheten
16/5  Washington
USA-inflation lägre än väntat
16/5  Stockholm
Räknar med oförändrad reporänta
16/5  New York
Vinstökning för Wal-Mart
16/5  Stockholm
Byggnads varslar om ny strejk
16/5  Bryssel
Euroländernas handelsöverskott ökar
16/5  Stockholm
Riksbanken utreder läcka
16/5  Bryssel
EU granskar sockerbolag
16/5  Stockholm
Försiktig exportoptimism
16/5  Stockholm
Fler bostäder till gruvkommuner
16/5  Oslo
Oljesektorn sänker norsk BNP
16/5  Helsingfors
Marimekko stänger två fabriker
16/5  Stockholm
EI-metod får underkänt i domstol
16/5  Stockholm
Bostadsrättspriserna skenar
16/5  Stockholm
Miljarder till pensionsspararna
16/5  Tokyo
Mest upp på Asiens börser
16/5  Tokyo
Japans ekonomi växte mer än väntat
16/5  Stockholm
DI granskar bankers personregister
16/5  Genève
Rekordpris för färglös sten
15/5  New York
Cisco överträffade förväntningarna
15/5  New York
Nya rekord på Wall Street
15/5  Stockholm
H & M vill ha högre lön i Bangladesh
15/5  Stockholm
Telefonförsäljning ska utredas
15/5  Stockholm
Upp på Stockholmsbörsen
15/5  Stockholm
Bygg städar framför egen dörr
15/5  Stockholm
Borg flaggar för ny bankskatt
15/5  London/Hongkong
HSBC skär ned
15/5  Stockholm
Apoteksaffär klipp för Wallenberg
15/5  Malmö
Kabelbrott bakom vindkraftsstopp
15/5  Stockholm
Ökat skydd för byggkonsumenter
15/5  Stockholm
Länsförsäkringar sänker boräntor
15/5  Stockholm
Loomis tar hand om Riksbankens mynt
15/5  Stockholm
Sverige sämst på att ge unga jobb
15/5  Bryssel
EU varnar Kina om telenät
15/5  Hongkong
80-talstaxi ersätts av elbilar
15/5  Stockholm
Euroländerna fortfarande i recession
15/5  Stockholm
Klädmärke anmäls för sexism
15/5  Moskva
Starkt kvartal av Megafon
15/5  Stockholm
Underleverantörer skymtar vändning
Information och tjänster från mediehuset Norrköpings Tidningar
Dagens Lunch Norrköping
Restauranger Norrköping:
Idag: