Kultur

Ett sätt att gå vidare

Ny adress och en ny utställning. Museet för glömska har tagit ännu ett steg. I går var det vernissage på Våra krossade amerikanska hjärtan.

Museet för glömska har flyttat från Västgötebacken och håller numera till i en lokal på Södra Grytsgatan. Åtminstone fram till den 14 november, då Våra krossade amerikanska hjärtan plockas ner.

 

Utställningen visar verk av fjorton konstnärer som kommer från Sverige, Tyskland, Kuba och Uruguay.

 

 

Utställningsnamnet härrör ur den kluvna känsla många har inför USA, förklarar Erik Bergggren som tillsammans med Kosta Economou är konstnärlig ledare för museet.

 

- Det är inte frågan om något Amerikahat, utan snarare handlar det om en besvikelse över svikna förhoppningar, säger han och hänvisar till en tidigare utställning, Let?s have an other war som visades i maj 2008.

 

 

Den förhöll sig kritisk till kriget i Irak. Men det är inte lika brännande att belysa Irak längre. I dag finns det en enighet i synen på kriget, säger han och förklarar att den nya utställningen är ett sätt att gå vidare.

 

- USA är en inspirationskälla både intellektuellt och konstnärligt. Många har blandade känslor inför landet - krossade amerikanska hjärtan, säger han.

 

Förberedelserna har pågått i ett år. Det tar tid att knyta kontakter och få ihop ett startfält som består av konstnärer som Johanna Billing, Kalle Brolin, Karin Bros, Dror Feiler, Gonzalo Frasca, Maria Friberg, Coco Fusco, Björn Melhus, Erik Pauser, Åsa Sjöström, Gunilla Sköld Feiler och kollektivet Ride 1.

 

Medlemmarna heter Ronny Hansson, Jonas Kjellgren och Stig Sjölund.

 

- Vi har jobbat ihop sedan 2004, men känner varandra sedan länge och delar samma intressen. Så vi tyckte att det var enklare att arbeta tillsammans, säger Stig Sjölund.

 

 

Vi står framför deras konstverk Alien vs Ride, som består av en tv-skärm som både visar avsnitt ur en av Alienfilmerna och deras hemmagjorda version av Hollywoodklassikern. Inledningsvis fäster man blicken mest på den stora träfiguren intill skärmen - en så kallad drinking bird, som böjer sig framåt med jämna mellanrum. Den skymtas också i några filmsekvenser.

 

- Vi ville ha ett objekt på utställningen, men spelar också in egna kopior av kända filmer. Vi anstränger oss för att få dem att likna originalen. De blir lite olika, men det blir roligt, fortsätter Stig Sjölund som också berättar om en tillställning i Los Angeles.

 

- Vi visade våra filmer och det fanns en massa filmfolk i lokalen. Trodde vi skulle få stryk, men de skrattade och förklarade att våra filmer visade hur dåligt klippta originalen var.

 

Dror Feiler har filmat gatumusikanter på olika håll i världen och byggt sitt videoverk efter mönstret i en Bachfuga.

 

- Den heter Ondinnonk, vilket är irokesiska och betyder de ouppfyllda drömmarnas språk. Musikanterna spelar hellre än bra och egentligen är de tiggare, men det rörande är att de vill ge något tillbaka, säger han.

 

 

Gonzalo Frasca från Montevideo har gjort ett dataspel, som utforskar och problematiserar vårt förhållande till krig. Bland övriga utländska gäster finns förutom tyske videokonstnären Björn Melhus, som kommer till Norrköping i nästa vecka, också kubansk-amerikanskan Coco Fusca. Hennes AKA Mrs Gilbert berättar om FBI:s spaningar på den svarta filosofiprofessorn Angela Davis. En följd av jakten var att hundratals svarta kvinnor som ansågs likna den efterspanade togs in på förhör.

 

 

Pauli Olavi Kuivanen 011-200 173 pok@nt.se


  • Publicerad
  • 2009-09-26 00:56

Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

Dikter med bekanta och obekanta valörer

Kultur Lars Gustafssons nya diktsamling är ett besök i en bekant men ändå främmande värld.


Nya Lisbeth Salander i Sverige

Stockholm Rooney Mara, som ska spela Lisbeth Salander i Hollywoodversionen av "Män som hatar kvinnor", är i Sverige. I största hemlighet befinner hon sig på svensk mark sedan två veckor tillbaka för att förbereda sig och träna inför filminspelningen, skriver Expressen.


Rödgrönas kulturmiljard ifrågasattes

Stockholm Vilka satsar mest på kulturen - alliansen eller de rödgröna? Därom var meningarna delade under den valduell mellan Lena Adelsohn Liljeroth (M) och Leif Pagrotsky (S) som anordnades på torsdagskvällen i Stockholm.


Brost i thriller om tennisveckan

Stockholm Johannes Brost är tillbaka på allvar.


Danstjejerna som vågar ta plats

Stockholm I våras vann Niki Tsappos och Martha Nabwire streetdance-VM i Paris. Som första kvinnorna någonsin tog de hem segern i kategorin hiphop. I höst turnerar de Sverige runt.


Oldsberg vill slippa sluta prata

Göteborg Förinspelade intervjuer eller öppet slut. Det var Ingvar Oldsbergs önskemål för att fortsätta med kritiserade "Här är ditt liv" i SVT. Nu gör han sin andra säsong av det klassiska programmet.


Tv-branschen stöttar Dawit Isaak

Stockholm Tv-kanalernas chefer sluter upp för den fängslade journalisten Dawit Isaak. På fredagens direktsända tv-gala Kristallen kommer de 2 000 personerna i publiken och samtliga tittare att uppmanas att skriva på ett upprop för Dawit Isaak, skriver Expressen.


Lettermans utpressare fri

Stockholm Tv-producenten Robert Joel Halderman, som försökte pressa tv-stjärnan David Letterman på 15 miljoner svenska kronor, har släppts ur fängelset efter fyra månader bakom galler, rapporterar Reuters. Det var i oktober förra året som det blev känt att Letterman haft sexuella förbindelser med flera kvinnor på sin arbetsplats, han gick då ut med ett erkännande i sin show "Late show" och berättade även att någon försökt utpressat honom på 15 miljoner kronor för att inte avslöja förbindelserna. Halderman, då producent för det amerikanska tv-programmet "48 hours", nekade först till anklagelserna men erkände sedan och dömdes till sex månaders fängelse. Under torsdagen släpptes han, två månader innan straffet löpt ut, på grund av gott uppförande. Halderman måste nu avtjäna 1 000 timmars samhällstjänst.


Snoop Dogg jobbar på "Doggystyle 2"

Stockholm Det har inte ens gått ett år sedan Snoop Dogg släppte skivan "Malice in Wonderland", men nu avslöjar rapparen att han är på gång med en ny platta. Och det är inte vilken skiva som helst som växer fram i Snoop Doggs studio utan en uppföljare till hans klassiska debut "Doggystyle" från 1993, skriver Billboard.


"Färjan" kan bli tv-serie i USA

Stockholm Produktionsbolaget Stockholm-Köpenhamn gör en amerikansk pilot av dokumentärserien "Färjan".


Oskar Linnros på höstturné

Stockholm Med två färska Rockbjörnar och en hyllad soloskiva i bagaget ger sig Oskar Linnros ut i landet. Under sommaren har han besökt flera av Sveriges största festivaler, men nu är det alltså dags för sångaren att agera dragplåster på en egen turné.


Liv Ullmann gästspelar på Dramaten

Stockholm I början av december gör Liv Ullmann sin debut på Dramaten. Då kommer den norska uppsättningen av Eugene O'Neills "Lång dags färd mot natt" och gästspela på nationalscenen.


Bloggvärldens stjärnor prisas

Stockholm De nominerade till tidningen Vecko-Revyns bloggpris är nu klara. En jury har valt ut bloggare i en rad olika kategorier, bland andra årets nykomling och årets blogginspiratör.


Hobert får sex miljoner i filmstöd

Stockholm Richard Hoberts "En enkel till Antibes" har fått sex miljoner kronor i stöd av Svenska filminstitutet i augusti, skriver Filmnyheterna.


"Millennium"-film kan få Europa-pris

Stockholm Daniel Alfredsons film "Flickan som lekte med elden" är nominerad till publikens pris på Europeiska filmgalan i december. Filmen, som är den andra filmen i "Millennium"-serien, tävlar mot bland andra Roman Polanskis "The ghost writer", Matthew Vaughns "Kick-Ass" och Lone Scherfigs "An education".


Okänd artist knep Bagges musikalroll

Stockholm Okända Åsa Engman kommer att spela rollen som Welma Kelly när musikalen "Chicago" sätts upp på Göta Lejon i Stockholm i februari, skriver Expressen. Det var egentligen tänkt att Laila Bagge Wahlgren skulle göra rollen som Kelly, men hon tvingades tacka nej då musikalen krockar med "Idol". Efter en tids sökande gick rollen i stället till Åsa Engman.


Lisa Werlinder sjunger ut

Stockholm För de flesta känd som skådespelerska, men med en gedigen musikutbildning i bagaget. Nu släpper Lisa Werlinder en skiva med eget material.


Het premiär på Oscarsteatern

Stockholm När musikalen "Sugar - i hetaste laget" sätts upp på Oscarsteatern i Stockholm utlovas ögongodis. Scenkostymerna är påkostade, dansnumren häftiga och scenografin avancerad.


Widerberg hyllas med egen plats

Stockholm Området runt Triangelstationens södra uppgång i Malmö ska få namn efter Bo Widerberg. Filmregissören föddes och växte upp i närheten av den plats som nu ska få hans namn.


Vulkanaskan drabbade dansbudget

Stockholm Det isländska askmolnet i april blev en dyr historia för Skånes dansteater, skriver Sydsvenskan. Notan landade på 400 000 kronor.


Nykvistföremål klubbades för 800 000

Stockholm Personliga föremål som har tillhört filmfotografen Sven Nykvist såldes på tisdagen på auktionshuset Bukowskis i Stockholm. Sammanlagt 76 föremål, värderade till 400 000 kronor, såldes för det dubbla, skriver Dagens Nyheter.


Linnros dubbelvinnare på Rockbjörnen

Stockholm Oskar Linnros höll för trycket. Sångarens favorittippade solodebut belönades med två priser på Rockbjörnens galafest.



Hälsingland väntar på Hollywood

Stockholm Glöm Trollhättan. Bollnäs är Sveriges nya filmmetropol. Snart börjar inspelningen av amerikanska versionen av Stieg Larssons succéroman "Män som hatar kvinnor".


Britta Persson sätter allt på spel

Stockholm Britta Persson har nått fram till ett vägskäl i karriären. Inför släppet av tredje plattan "Current affair medium rare" har hon tryckt ner gaspedalen i botten.


Professor i protest mot Jan Myrdal

Stockholm Jan Myrdal väcker starka känslor även i grannlandet. Bernt Hagtvet, professor i statsvetenskap, bojkottar Björnsonfestivalen i norska Molde på grund av Myrdals deltagande.


"Sommarpratarna" åter i SVT i höst

Stockholm "Sommarpratarna" kommer tillbaka i SVT 1 i höst. I varje program träffas fem kända personer, som alla har haft varsitt "Sommar i P 1"-program, i ett runda bordssamtal. I tv kan diskuterar de vidare utifrån de ämnen de tog upp i sina respektive program.


Clooney regisserar politiskt drama

Stockholm Nu är det klart att George Clooney regisserar det politiska dramat "Farragut north". Inspelningarna drar igång i februari nästa år, skriver The Hollywood Reporter. Historien bygger på Broadway-pjäsen "Farragut north" och handlar om en ung idealistisk politiskt sakkunnig som blir offer för sina rivalers hänsynslösa politiska intriger. Manusförfattaren Beau Willimon arbetade under presidentvalskampanjen 2004.


Filmrecension: R

Genre: Drama


Orkesterchef erkänner storsvindel

Stockholm Londonfilharmonikernas ekonomichef Cameron Poole erkände på tisdagen att han lurat av orkestern omkring 2,3 miljoner pund, cirka 26 miljoner kronor, rapporterar Sveriges Radios "Mitt i musiken". Enligt domaren i målet är det troligt att utfallet i rätten blir fängelse, skriver The Telegraph.


Våldsbenägen katt otäckare i 3D

Stockholm Barnfilmen "Som hund och katt - Kitty Galores hämnd" får två olika åldersgränser. Den vanliga versionen blir barntillåten, men 3D-filmen anses otäckare och tillåts först från sju år. Det är första gången som Statens biografbyrå ger samma film två olika åldersgränser. Myndigheten anser att det tredimensionella förstärker filmens mer våldsamma inslag, skriver Dagens Nyheter.


Slipknot lovar nytt album

Stockholm Slipknot fortsätter spela tillsammans som band, och ersätter inte sin avlidne basist Paul Gray. Metalbandets trummis Joey Jordison utlovar dessutom ett album med nytt material, skriver Guardian. När det blir är dock oklart.


SvD:s kulturchef till Borås Tidning

Stockholm Svenska Dagbladets kulturchef Stefan Eklund lämnar tidningen för att bli chefredaktör och ansvarig utgivare för Borås Tidning. Det är bara 19 månader sedan han lämnade Borås Tidning för bli chef på SvD:s kulturredaktion.


Avenged Sevenfold till Sverige

Stockholm Avenged Sevenfold kommer till Sverige i höst. Konserten på Arenan i Stockholm den 20 november blir det amerikanska heavy metal-bandets första egna i Sverige. Tidigare har bandet spelat i Sverige två gånger som förband: till Guns N' Roses 2006 och till Iron Maiden 2008.


Rikskonserter säger upp personalen

Stockholm Till följd av att Rikskonserter ska läggas ned sägs nästan hela personalstyrkan upp. I maj beslutade riksdagen att stiftelsen ska avvecklas vid årsskiftet och nu får 37 personer gå, skriver Rikskonserter i ett pressmeddelande. Skivbolaget Caprice Records och elektronmusikstudion EMS får dock leva vidare under den nya myndigheten Statens musikverk. Åtta personer får därför behålla jobbet och flytta med verksamheten till den nya myndigheten.


Özz Nûjen gör radio i P 1

Stockholm Komikern Özz Nûjen får en egen pratshow i Sveriges Radios P 1 i höst. Den 27 september drar hans program "Özz i P 1" i gång.


Mia Skäringer bloggar igen

Stockholm Skådespelerskan och författaren Mia Skäringer börjar blogga igen. Under de tre månader hennes förra blogg existerade på tidningen Mamas sajt hann hon få många läsare. Därför tar hon nu upp tråden under namnet Avig Maria på sajten yourlife.nu, skriver Expressen. Bloggen kommer, precis som förra gången, att handla om Skäringers vardag och relationer.


Album och turné för Fatboy

Stockholm Fatboy släpper ny skiva i höst. Den 6 oktober kommer "Overdrive", som är bandets tredje album. I samband med skivsläppet ger sig det svanska rockabillybandet ut på en två och en halv månad lång turné runt Norden.


Rödgröna lovar kulturmiljard

Stockholm Leif Pagrotsky (S) lovade att kulturen skulle bli en valfråga. Men när de rödgröna på tisdagen presenterade sin gemensamma valplattform hade kulturområdet ingen framskjuten position.


 
Sortera på:

Senaste blogginläggen
07:04  Valblogg: Fredrik Blomberg (C)
Heta fiskar i Krokek
2/9  Bror-Tommy Sturk (MP)
Det blåser nya vindar i Vika!
2/9  Kerstin Hildebrand (V)
Jag gillar att stå i valstugan
2/9  Brandman på resande fot i Kenya
Datum för Kenyaresan är bestämmt!!!
2/9  Valblogg: Alexandra Nestor (S)
Svart på vitt. Blått mot rött.
Senaste debattinläggen
07:15  Inlägg av rolf
Mona Sahlins sistatid vid makten?
07:01  Inlägg av rolf
Vem är rädd för Jimmie Åkesson?
06:50  Inlägg av Natt-mackan
Skimning stort problem i Norrköping
00:52  Inlägg av Kokos
Strömming avspisas för äldre
00:25  Inlägg av Palid
Reinfeldt: Vi är mer inriktade på arbetslinjen
Mest lästa under dygnet
1/9  Söderköping

Joggaren fortfarande försvunnen

2/9  Söderköping

Polisen: Hjälp oss hitta 49-årige Lars

2/9  Krokek

Strömming för äldre avspisas

5/9  Norrköping
Använde ambulans som taxi - polisanmäls
Mest lästa under veckan
1/9  Söderköping

Joggaren fortfarande försvunnen

2/9  Söderköping

Polisen: Hjälp oss hitta 49-årige Lars

30/8  Norrköping

Hemliga handlingar hittades - i karusell

28/8  Norrköping

Väktare rånad på värdeväska