Okej, jag erkänner: jag har också tillhört näsrynkarna. Alltså dom rynkar på näsan åt vissa inslag i det digra kulturnattsprogrammet. Som undrar vad pilates, yoga och osteopati egentligen har med det hela att göra.
Så ock inte längre.
En gång för länge sen gick jag till Olaipuben - minns ni den? - på Kulturnatten, och jag talade med dem som firade kulturen där.
Var och en blir salig på sin tro, men Kulturnatten erbjuder många tillfällen att vara otrogen.
Att utsätta sig för sånt man inte brukar göra. Mitt grundläggande tips är därför att göra det.
Om du inte brukar gå på teater, passa på att se Familjen Addams på Östgötateatern eller Stefan Sauk i kvarteret Kroken eller gatuteater från Riga och Kvartersteatern på Kulturkammaren.
Räds du konst? Se Mattias Sammekul på NP33, Ulf Lundkvist på Grand Hotel, Karin Klöör på Galleri Femman eller mongolisk konst på Fotografica.
Är du ingen musikfantast? Njut tv-spelsmusik med SON, av Tonarvet i Knäppingsborg, Trailer Park Idlers på Antikvariatet, Björn Malmqvist i marmorhallen på bibban och skölj ner alltihop med Black Poitins irländska musik och tjeckisk öl och mat på Mitropa.
Och om du nu ändå är otrogen, gå i kyrkan och hör - med S:t Pluras ord - "tusen år av ord".
Kort sagt: Var dej själv på Kulturnatten, men bli gärna en annan