Under gårdagen anlände journalisterna Johan Persson och Martin Schibbye till Sverige. De frigavs redan i måndags, men vilade ut ett par dagar i Istanbul innan de reste hem. Under fredagen höll de presskonferens i Stockholm.
Uppgifterna som kom fram är både gripande och skrämmande. Skenavrättningar, framtvingade erkännande och parodiska försök att regissera någon form av film/bevis mot de svenska journalisterna. Totalitära regimer kan verkligen bete sig hur som helst även 2012.
Persson och Schibbye försökte utföra en granskning av ett svenskt bolags agerande i ett konfliktfyllt område som dessutom är lokaliserat i en av världens mest instabila regioner. Att de besköts, sårades och fängslades efter en skenrättegång när de försökte göra sitt jobb är inget annat än skandalöst i ordens grövsta bemärkelse. Även om ingen förväntar sig något annat för en diktatur av Etiopiens klass.
I Eritrea sitter journalisten Dawit Isaac fången sedan ett decennium, utan rättegång och utan chans till benådning. Hans "brott" var att han kritiserade regimen.
Press- och yttrandefriheten är fundament i demokratiskt och öppet samhälle. Där dessa rättigheter inte finns, finns heller ingen demokrati. Persson, Schibbye och Isaac har fått betala extremt högt för att de försökt göra sitt jobb. Persson och Schibbye kan fortstätta sin gärning nu när de är fria.
Alla hoppas att det också blir möjligt för Isaac.