Precis som regeringen gjorde för ungefär två veckor sedan släpper oppositionen sina budgetförslag i lagom välportionerade bitar. Allt för att under maximalt antal dagar ha något lockande att leverera (och får rapporterat om). Socialdemokraternas Stefan Löfven har den senaste tiden levererat hundratals miljoner och åtskilliga miljarder kronor till en uppsjö olika politiska insatser. Allt från skola till a-kassan ska förändras.
Anmärkningsvärt med tanke på att Socialdemokraterna ganska nyligen anklagade regeringen för att vara allt för frikostig i sin budget. Finansminister Anders Borg (M) ansågs till och med vara slösaktig!
Frågan som då infaller är huruvida Socialdemokraterna har renare mjöl i sin påse än vad regeringen hade. Hur klarar socialdemokratin sin finansiering av budgeten, de borde dessutom ha lite mindre pengar att röra sig med om de ska vara trovärdiga i sin kritik av regeringen!
Svaret är lika enkelt som förutsägbart när det gäller Socialdemokraterna. De höjer skatten!
Den sänkta restaurangmomsen rivs upp, ingen bolagsskattesänkning och den halverade arbetsgivaravgiften för unga avskaffas. Helt plötsligt har man flera miljarder för att höja ersättningsnivåerna. Någon löneskattshöjning är dock (ännu) inte aviserad.
Stefan Löfven som partiledare har medfört att partiet uppenbarligen hamnat i bättre balans än tidigare. Den som hoppades på att det skulle innebära en ny politisk riktning får dock fortsätta drömma. Det är fortfarande en återgång till mer bidrag och högre skatter som gäller.