Regeringen fifflar med försvarspolitiken
Den moderatledda nedrustningspolitiken fortgår. Fast lika allvarligt är faktiskt att regeringen försöker inbilla svenska folket något annat.
En gång i tiden hade Moderaterna en grundmurat rykte som inte bara ett försvarsvänligt, utan också inom försvarsfrågor kunnigt parti. I dag är det besvärligare. De "nya" Moderaterna har blivit mindre försvarsintresserade, men också mindre ärliga i sin politik. Satsningen på en ny version av JAS 39 Gripen är ett bra exempel.
När (den moderatledda) regeringen fattade beslut om att bygga om 40-60 existerande flygplan till version E/F antog nog de flesta att åtminstone huvuddelen av de återstående planen skulle finnas kvar. Flygvapnet skulle i så fall även fortsättningsvis bestå av upp till 100 flygplan, varav grovt räknat hälften av den nya versionen.
Som Svenska Dagbladet kunde rapportera i går torsdag förhåller det sig emellertid inte alls på ovanstående sätt. När väl de nya Gripenplan levererats ska de gamla snabbt skrotas. En svår kapitalförstöring eftersom dessa plan bör kunna användas till åtminstone 2035, men också en allvarlig nedrustning av stridsflygskapaciteten.
Eller ska vi kanske säga avrustning - åtminstone när det gäller delar av Sverige. Eftersom inte alla plan kommer att vara tillgängliga vid varje tillfälle är den faktiska styrka som kan sättas in ännu mindre . Det innebär försämrade offensiva möjligheter, men faktiskt också att flygvapnet - för första gången sedan tidigt 40-tal - inte kan erbjuda ett realistiskt försvar av hela landet. Att de nya Gripenplanen är bättre hjälper inte eftersom de helt enkelt inte är tillräckligt många.
Detta har fått bland andra Folkpartiets Allan Widman (FP) att reagera. Han menar att kostnaden för två olika system (existerande JAS 39 C/D och den nya E/F) knappast blir orimligt stor och jämför med hur flygvapnet tidigare härbärgerat ett stort antal olika modeller av olika flygplan.
Widman har rätt, men förmodligen har försvarsminister Karin Enström (M) fått hårda direktiv från, det likaledes moderatledda, finansdepartementet. Att en relativt liten besparing egentligen inte är kostnadseffektiv och framför allt leder till orimliga försvarskonsekvenser blir då ointressant.
För om uppgifterna i SvD stämmer kan man faktiskt ifrågasätta beslutet att bygga en ny version av Gripen. Även om flygplanet behövs kan det under sådana omständigheter vara bättre att genomföra mindre moderniseringar av dagens flygplansflotta. Exportmöjligheterna kommer naturligtvis att försämras, men detta bör inte få styra försvarspolitiken.
Minst lika allvarlig som den planerade nedrustningen i sig är dock att Moderaterna med Enström i spetsen agerar oärligt! Det är allvarligt för partiet, men självklart också för de andra borgerliga regeringspartierna och framför allt för möjligheterna att föra en relevant försvarsdebatt.