Han jämfördes med Bob Dylan och spåddes en lysande framtid. Ändå blev Sixto Rodriguez skivkarriär en av de kortare i musikhistorien. Sedan både debutplattan "Cold fact" och uppföljaren "Coming from reality" floppat försäljningsmässigt i början av 1970-talet försvann han från musikscenen.
Ingen visste var han var, ingen brydde sig. Senare skulle ryktena berätta att han desillusionerat skjutit sig på scenen under en konsert - eller kanske tänt eld på sig själv.
Oväntad vändning
Där kunde den offentliga historien om Rodriguez ha tagit slut, om inte händelserna hade tagit en helt oväntad vändning. Plötsligt började hans musik spelas i Sydafrika, de politiskt laddade texter tilltalade särskilt de unga vita som var emot apartheidregimen och Rodriguez blev stor - riktigt stor.
Hans plattor sålde platina flera gånger om och piratkopiorna spreds som en löpeld.
-Det var som en askungesaga, jag hade aldrig hört något liknande förut, konstaterar den svenske regissören Malik Bendjelloul som ägnat fyra år åt att skildra Rodriguez levnadsöde i "Searching for Sugar Man".
Gav upp drömmen
För trots mytbildningen var Rodriguez i allra högsta grad vid liv. I större delen av sitt liv hade han arbetat som rivningsarbetare i hemstaden Detroit, helt ovetande om att han på en annan del av jordklotet var en berömd musiker.
Rodriguez möte med de sydafrikanska fansen är en tårframkallande höjdpunkt i filmen. Nästan lika rörande är det att höra att han nu också verkar stå inför ett litet genombrott i hemlandet USA. Filmen, som vann två priser på Sundancefestivalen, har bland annat inneburit att han får medverka i David Lettermans show.
Inte bitter
Ordet bitter verkar inte existera i den oerhört ödmjuke, nu 70-årige artistens vokabulär - trots att han inte fått en krona i royalties från skivförsäljningen i Sydafrika.
-Det är en för stark känsla och nu verkar allt verkar lösa sig på ett positivt sätt. Varje ålder har sin egen belöning, säger han.
Under Way Out West gjorde Rodriguez en spelning för den svenska publiken. Men han vågar inte lova att han kommer att släppa fler album i framtiden.
-Just nu kretsar mitt liv bara kring musiken - men jag skulle aldrig kasta bort mina arbetskläder, säger han. Kanske blir det ett album, men det blir i sådana fall längre fram.
Samtidigt ser det ut att kunna bli en Hollywoodfilm om Rodriguez levnadsöde. Malik Bendjelloul har blivit flitigt uppvaktad i USA av amerikanska filmbolag som vill göra en spelfilmsversion av historien.
-Nästa vecka har jag ett väldigt spännande möte. Det har varit ett stort intresse från Hollywood, jag har hört förslag på att Johnny Depp eller Benicio Del Toro ska spela huvudrollen, säger han.
"Searching for Sugar Man" får Sverigepremiär på bio den 24 augusti.