Kultur/Nöje

Tommy Körberg minns utan känslopjunk

Stockholm

Tommy Körberg tänker sjunga tills han stupar. Det är ju det han kan. Han sjunger som han vill och säger vad han vill. Nu är han aktuell med sina memoarer där han inte ångrar ett endaste dugg.

Han är i Radiohuset i Stockholm för att repetera inför ett företagsjobb han ska göra dagen efter, med Loreen. En hungrig Tommy Körberg passar på att ifrågasätta varför hon ska ha så många människor runt sig, personer som gör det aningens svårt att kommunicera med henne.

Men han är på gott humör ändå, tillfreds med boken "Sjung tills du stupar". I den berättar han om sin rotlösa barndom med fosterhem och därefter ett evigt flyttande med sin mamma och hennes olika män.

Nära döden i Afrika

En nära döden-upplevelse i Afrika, behovet av att vara i ständig förändring och att bli indragen till en prostituerad i Madrid, hinner Tommy Körberg också med att avverka i boken som föddes ur ett samtal med "Abbe" Bonnier på gymmet. Den mäktige förläggaren undrade om inte Tommy skulle skriva sina memoarer. Så blev det även om han snabbt gav upp det egna skrivandet för att i stället berätta om sitt liv för journalisten Klas Ekman.

Under arbetet med boken har Tommy Körberg funderat mycket på skillnaden mellan privat och personligt.

-Privat är sånt som det inte kan gagna någon annan att läsa om. Så måste det vara. Det är mycket jag utelämnat, av mentalhygieniska skäl. Både för mig själv och andra. Det var inte svårt att välja, inte när jag bestämt mig för var gränsen skulle gå. De roligaste avsnitten behöll jag, säger Tommy Körberg.

Inte grabbig

Han påpekar att han inte ville att det skulle bli för mycket "känslopjunk". Det var också viktigt att boken inte skulle bli för grabbig. Den risken finns annars, när det handlar om sex i en grässluttning som 13-åring, eller om det där "så obetydliga" besöket hos en prostituerad i Madrid 1969. Eller om dragningskraften på kvinnor som barn tydligen ger åt ensamstående pappor. Eller om fängelsesejouren efter en tids kokainsnortande.

-Att kvällstidningarna skriver om det som hände i Madrid för mer än 40 år sedan bevisar bara att de säljer dåligt med tidningar. Men att intresset är stort för mig och boken är smickrande. Jag trodde inte att det skulle bli ett sånt hallå, säger Tommy Körberg och fortsätter:
-Vi lever ett väldigt omhuldat liv vi svenskar. Moralisk indignation uppstår snabbt, på ett så småaktigt vis. Jag var 21 bast och betalade inte för det. Jag blev indragen. Hon raggade upp mig. Sen sa hon: "Don't come back".

Uppriktig

Hans uppriktiga sätt, om det påverkat den musikaliska karriären, det vet inte Tommy Körberg. Han får många dunkar i ryggen för det, men bara i smyg, enligt honom själv.

-I branschen är det många som inte gillar det. Jag har säkert förlorat lite på mitt sätt, men jag tror att man förlorar lika mycket på att vara undfallande och mesig, säger Tommy Körberg.

Samtidigt fortsätter han sjunga, snart kommer en ny skiva och i november åker han ut på turné.

-Jag sjunger på ett mer innerligt sätt nu än förr. Utan åthävor. Men jag har ibland svårt att sova och det sätter sig på rösten direkt. Då kommer det här gammelmansvibratot in. Men så länge jag tränar, då är det inget problem, säger Tommy Körberg.
 

TT Spektra

Dela och kommentera

sdds

  • Publicerad
  • 2012-10-05 10:56








Skrivandets sinne gör gott

En stor liten bok med vårgrönt omslag och perfekt format anländer i posten.

Elisabeth Rynell är tillbaka – men kanske har hon aldrig varit borta.


En absurd moralitet

Kanadensiske författaren Yann Martel nådde världspublik för en del år sedan med Berättelsen om Pi. Ni kanske känner bättre igen den som framgångsrik film i regi av Ang Lee.


Foton för mer kultur i vården

Ett examensprojekt som visas på Arbetets Museum uppmärksammar kultur i äldrevården.


Upproret i Warszawa

Världshistorien liknar sällan ett hjältemonument, och ju närmre man kommer ett skeende desto mer ser man av sprickor och ihåligheter.



Henrik vrider ur det bästa

Malmö NT nöje har träffat en lokal ESC-fantast som jobbar för att ge tv-publiken det lilla extra.


Nya upptäckter på gamla hällar

Norrköpings hällristningar må vara bronsåldersgamla men de tål att upptäckas på nytt, och visst finns det nyheter i årets hällristningssommar då Norrköpings kommun satsar lite extra på sina forntidsbilder.


Allusioner och illustrationer

Bilddikten är ett ganska outforskat ämne i svensk poesi. Jag minns mest Gunnar Hardings och Olle Kåks gemensamma verk Bilddikt som i modernistisk collageteknik försökte skapa en hybrid mellan poesi och konst.





Teaterkonster i Norra Promenaden

Teaterkonst och teaterhistoria väcks till liv när Agneta Skarp och Anders Mattsson visar vad det sysslat med under ett yrkesliv i teaterns tjänst.


Vad består världen av?

Den 4 juli 2012 tillkännagav CERN att man upptäckt Higgspartikeln. Det blev genast en världsnyhet. Det var den största händelsen inom fysiken på 40 år.

Ola Gustafsson




Danius en humanist med stil

Den nyblivna akademiledamoten Sara Danius öppnar nya perspektiv på klassiska författarskap från realismens epok i Den blå tvålen.


Hallucinatorisk kriminalroman från Yorkshire

David Peace äger ett eget litterärt tonfall som utan tvekan går att känna igen direkt vid första anslaget. Hans stil är så säregen och språket så särpräglat, nästan frammejslat, som skärvor, fragment, som i stackato.









Senaste nytt nöje & kultur
00:29  Malmö
Danmark tog segern i Eurovision
18/5  Cannes
Ella Lemhagen gör barnboksklassiker
18/5  Stockholm
Depeche Mode stoppades av blockad
18/5  Cannes
Huvudroll nästa för David Hellenius
18/5  Stockholm
Kanye projicerade video på byggnader
18/5  Stockholm
Konst för över sex miljarder såldes
18/5  Stockholm
Lucy Liu satsar på konst
18/5  Stockholm
Unik Harry Potter-bok på auktion
18/5  Stockholm
SVT:s gaykupp i Eurovision
18/5  Stockholm
Waltz mitt i skottlossning i Cannes
18/5  Norrköping
Premiär för lokal långfilm
18/5  Malmö
Robin tillhör inte favoriterna
18/5  Malmö
Robin tillhör inte favoriterna
18/5  Stockholm
Robin har hopp om seger
18/5  Stockholm
Segerstedt fick lämna "Let's dance"
17/5  Malmö
Tv-chefen sjunger själv om Sverige vinner igen
17/5  Malmö
Robin i högform inför finalen
17/5  Cannes
Succéfilmen "Jägarna" blir tv-serie
17/5  Stockholm
George Michael i bilolycka
17/5  Norrköping
Upphäv varslen på Östgötateatern
17/5  Stockholm
Erfaren duo tar över på Unga Klara
17/5  Stockholm
Caroline Winberg gör tv med Naomi Campbell
17/5  Stockholm
Stjärnornas glitter stulet i Cannes
17/5  Stockholm
Pogues-gitarrist drabbad av cancer
17/5  Stockholm
Ny syn på flatlöss och kaffeslabb
17/5  Stockholm
Dylan invald i konstakademi
17/5  Stockholm
Cynthia Nixon blir regissör
17/5  Stockholm
"Iron man 3" drar in miljarder
17/5  Cannes
Stjärnornas glitter stulet i Cannes
17/5  Stockholm
Yeoh i ny "Crouching tiger"
17/5  Stockholm
Bengt Ohlsson gör pjäs om sig själv
17/5  Stockholm
Candice Glover vann amerikanska Idol
17/5  Stockholm
Spike Lee tar över Michael Mann-film
17/5  Norrköping
Följ hur går för Robin Stjernberg
17/5  Malmö
Skeppsvraks identitet bekräftat
17/5  Norrköping
Ewald kommer till Norrköping
17/5  Stockholm
Topplistorna: Agnetha in som tvåa
17/5  Stockholm
Spända mästare möts i final
17/5  Stockholm
Ekmans roman blir tv-serie
17/5 
Skrivandets sinne gör gott
17/5 
En absurd moralitet
17/5 
Foton för mer kultur i vården
17/5 
Upproret i Warszawa
17/5  Stockholm
Avancemanget fick Cezar att gråta
17/5  Stockholm
Manus till ESC ändrat i sista sekund
16/5  Malmö
Norska Margaret vidare i Eurovision
16/5  Malmö
Norska Margaret vidare i Eurovision
16/5  Malmö
Henrik vrider ur det bästa
16/5  Stockholm
Nytt Franz Ferdinand-album i augusti
16/5  Stockholm
One Direction på ny stor turné
16/5  Stockholm
Disney backar om "Modig"-flicka
16/5  Cannes
Stort intresse för "Skumtimmen"
16/5  Cannes
Coppola gör film om kändisinbrott
16/5  Malmö
Fansen peppar Robin Stjernberg
16/5  Stockholm
Grönt ljus för Zach Braffs nya
16/5  Stockholm
"Nymfomanen" får decemberpremiär
16/5  Stockholm
Rupert Everett gör film om Oscar Wilde
16/5  Stockholm
Edgerton och Williams i ny thriller
16/5  Stockholm
Kock-filmer konkurrerar i Cannes
16/5  Stockholm
Starkare roll för dansen genom samverkan
16/5  Stockholm
Ny filmpris till Sven Nykvists minne
16/5  Stockholm
Scarlett ställer sig bakom kameran
16/5  Stockholm
Fem Nobelkandidater utvalda
16/5  Malmö
Nordisk drabbning i semifinal två
16/5  Stockholm
Shakira lämnar "The voice"
16/5 
Nya upptäckter på gamla hällar
16/5  Stockholm
Poesin är hennes fristad
16/5  Stockholm
LeAnn Rimes till High Chaparral
16/5  Stockholm
Grotesco gör sex humorserier för SVT
16/5  Stockholm
Markoolio dansar trots smärtan
Senaste blogginläggen
18/5  Mellobloggen
Sverige får tillbaka en tolva!
18/5  Mellobloggen
Sverige väljer Norge!
18/5  Mellobloggen
Drottning Petra av Sverige
18/5  Mellobloggen
Min topp 10!
18/5  Mellobloggen
Sneakpeak
18/5  Mellobloggen
Nordisk knock
18/5  Mellobloggen
Favoriten som föll
18/5  Mellobloggen
ESC kokar i sociala medier
18/5  Mellobloggen
Favorittrio
18/5  Mellobloggen
Modernt oberörd?
18/5  CG:s speedway
En eloge till Pedersen
18/5  Mellobloggen
Nu gäller det för Robin!
18/5  Mellobloggen
Anouk - yay och nay?
18/5  Mellobloggen
Lång natt!
18/5  Mellobloggen
Stories...
Information och tjänster från mediehuset Norrköpings Tidningar