Mindre obehagligt att undersöka matstrupen
Vrinnevisjukhuset är först i landet med en ny utrustning för att göra matstrupsundersökningar. Det blir mindre obehagligt för patienterna och smidigare för personalen.
-Många delar av undersökningarna går snabbare och känns betydligt mindre obehagliga för patienten. Det är en vinst. En annan vinst är att vi kan få säkrare mätresultat numera. Dessutom går det snabbare och enklare för oss att jobba med den här utrustningen jämfört med tidigare, sa Thomas Franzén.Utrustningen med med katetrar och allt omkring kostar mellan 600000 och 700000 kronor. En kostnad som man ändå räknar få igen eftersom att köerna kommer att kortas.-Det är roligt att kunna presentera något positivt just nu. Det har varit så mycket negativt på sistone. Det här är bra för patienterna, sa Christian Gustavsson (m), förste vice ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden.Testat på varandra
Trots att invigningen var igår så har man redan börjat med undersökningar med den nya utrustningen.-Vi behöver utbilda oss. Därför har vi testat på varandra. Men också på ett antal patienter. De flesta verkar vara nöjda, sa Thomas Franzén.
Jämfört med tidigare metoder så så tar det bara en kvart jämfört med en och en halv timme att genomföra mätningen.Den som är tvungen att mäta surhetsgraden i matstrupen får en god nyhet. De var tidigare tvungna att gå omkring med slangen genom näsan i ett helt dygn. Nu kommer mätningen istället att skötas av en liten kapsel som enkelt placeras nere i strupen. På så vis slipper patienten ligga kvar på sjukhuset.Patienten behöver dessutom inte äta speciell mat.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!