Det är inte över förrän allt hopp är ute. IFK gav sig själva chansen i ödesmatchen på Idrottsparken.
Det krävdes i princip tre poäng.
Det blev tre poäng.
- Det var det viktigaste. Alla går hem med en seger med sig och ett leende på läpparna, sa den store matchhjälten Kevin Amuneke efter matchen.
Berömde Magro
Första halvleken var helt okej från IFK:s sida. De hårresande försvarsmisstagen vi sett så många gånger tidigare den här säsongen var borta nu. Och framåt löpte Kevin Amuneke flera gånger isär gästernas backlinje.
När Felix Magro serverade honom en djupledsboll i den tolfte minuten kunde anfallaren sprinta loss helt och iskallt sätta matchens enda mål.
- Jag fick spela den fotboll jag vill spela, med bollen på marken. Då kan jag hjälpa laget. Jag måste ge beröm till Felix också för den perfekta framspelningen, sa Kevin Amuneke.
Det kunde ha blivit mer under 45 minuter där IFK var klart bättre och där MFF kändes totalt uddlöst. Men närmare 2-0 än Amunekes stolpträff kom inte laget.
Mer kamp än skönspel
Den andra halvleken handlade mest om kamp, kramp och dåligt passningsspel.
Troligen en mardröm för den som kommit för att se glimrande fotboll med vackra kombinationer. Men det är å andra sidan inte det som ska ta IFK tillbaka i kampen om att undvika nedflyttning.
Bättre kamp och seger, än skönspel och noll poäng.
- Alla elva jobbade väldigt hårt, vi agerade mer och vann duellerna. Vi ville kanske inte prata om det innan, men det känns som vi var tvungna att vinna den här matchen, sa mittfältskämpen Magnus Samuelsson som spelade från start trots problem med ett baklår.
- Det är något nytt varje dag, sa "Sama" och skrattade.
- Jag var väldigt tveksam till spel som det kändes på förmiddagen, men under eftermiddagen bestämde vi oss för att testa. Och det kändes faktiskt ganska bra. Jag är förvånansvärt fräsch.
"Finns potential"
Med Samuelsson tillbaka på mitten har IFK blivit stabilare. Pådrivaren drar med sig styrkorna och är nyttig med sin inställning.
- Det finns potential i det här laget. Men med de resultat vi gjort är det lätt att det sätter sig på självförtroendet. Då blir man passiv. Men i dag tyckte jag vi klev dit. Vi får njuta idag, sedan gäller det att ladda för nästa match mot Örebro, tyckte "Sama" på bänken i omklädningsrummet.
1-0 mot allsvenskans andra krislag just nu var precis vad IFK behövde.
Det var till och med alldeles nödvändigt.
Och som Kevin Amuneke sa:
- Det är inte hur man startar som är viktigast, det är hur man slutar. Jag började den här säsongen dåligt, men jag vill sluta den med ett skratt.