Religiös klädsel tillåts inte på Palace
Den som bär huvudbonad eller kläder med tydliga religiösa budskap är inte välkommen på Palace står det på ett anslag i entrén. Ett klart fall av diskriminering bedömer byrån mot Diskriminering i Norrköping.
Palace släpper inte in gäster med tydliga religiösa budskap i klädseln. På entréskylten står det att en huvudbonad, som en slöja, inte ska väcka anstöt. Frågan är hos vilka? säger Emma Svensson, informatör på Byrån mot diskriminering i Norrköping.Foto: Magnus Andersson
Foto: Magnus Andersson
man tolka att gästerna inte får ha kläder som kan
verka stötande för andra gäster? Kläder där tydliga politiska, religiösa eller andra budskap ingår. Dessutom står det klart och tydligt att huvudbonader inte tillåts. "Solklart fall"
- Nekas kvinnor att komma in på grund av att de bär slöja är det ett solklart fall av diskriminering, säger Emma Svensson, informatör på Byrån mot diskriminering i Norrköping.Hon tycker att texten absolut kan tolkas som att det är förbjudet att gå in på Palace med slöja. Dessutom har hon hört talas om att det kan vara så, från kvinnor som själva bär slöja.- Det är ju ingen del av klädseln som man bara kan ta av sig, påpekar Emma Svensson.Hon ifrågasätter också hos vilka en slöja väcker anstöt.- Hos nynazister kanske? Vill de hellre ha dem som gäster?Att nattklubben avvisar politiska symboler säger hon sig förstå på ett plan.Emma Svensson är tydlig med att det här kan vara ett fall av olaga diskriminering där ägaren riskerar åtal och fängelsestraff.Nekas kvinnor i slöja att komma in på Palace?Det gör de inte, försäkrar Alexander Andrén, ägare till Palace tillsammans med Stig Holm.- En huvudduk är inga som helst problem, säger han och nämner att de har flera stamgäster som är sikher och bär turban.Han tror inte att någon kvinna i slöja nekats inträde.I så fall ber han om ursäkt.Varför har ni sådana här regler?- Det är både en arbetsmiljöfråga för vår personal och en trevnadsfråga för våra gäster, svarar Alexander Andrén.Vad menas med de religiösa symbolerna då?- Det är en kvarleva från förr, fem-sex år sedan, då vi hade ganska mycket bråk mellan olika grupper från Balkan. Det är inte aktuellt längre så det är inte adekvat , den texten kommer vi att ta bort.Att det gått flera år sedan dess utan att formuleringen tagits bort beror enligt Alexander Andrén att ärendet fallit mellan stolarna.- Det är beklagligt, det får man ta på sig, säger han.Han påpekar också att det står i kombination med flera andra ordningsregler där det bland annat nämns övriga symboler.- Vi har ju klart tagit avstånd från främlingsfientlighet i form av hakkors, säger han.Det gäller även mc-västar med olika budskap. De får hängas in i garderoben om man vill gå in på nattklubben.- Vi vill skapa en så lugn atmosfär som möjligt. Då är det viktigt att inte något budskap sticker ut för mycket, säger Alexander Andrén.Text tas bort
Han säger också att reglerna är ett sätt för dem att jobba mot kriminella gäng som de haft stora problem med under åren. Genom att hänvisa till nattklubbens regler har de kunnat avvisa sådana oönskade gäster.Det är ordningsvakter och dörrvärdar som avgör vem som ska släppas in på nattklubben.- Men det ska inte på något sätt vara för att såra eller förolämpa någon, säger Alexander Andrén.Nu ska ordningsreglerna på dörren ses över och de inaktuella raderna tas bort.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!