Åsa - gladaste fyran på SM

En gladare fyra har sällan skådats. - SM har överträffat alla förväntningar, sa Åsa Nevander-Holmén och klappade om sin ögonsten Óskasteinn Óddholi.

Denni Hauksson och Venus Hocksbo höll för favorittrycket och vann finalen i tölt.

Denni Hauksson och Venus Hocksbo höll för favorittrycket och vann finalen i tölt.

Foto: Mikael Grip

Ridsport, Norrköping2010-07-11 20:40

Videon är inte längre tillgänglig

Den 29-åriga ryttarinnan, med gård i Norsholm, hade hoppats på en plats i B-finalen i tölt. Det blev så mycket bättre.Hela SM-veckan avslutades med A-finalen i tölt. Den disciplin där det ger mest respekt i att vara mästare. Lite av mästarnas mästare om man så vill.Där befann sig Åsa Nevander-Holmén från hemmaklubben Dyggur. Hon inledde storstilat och låg tvåa efter det första momentet där det handlade om att sätta hästen i ett lågt arbetstempo.- En bra start. Men samtidigt är det vårt bästa moment, sa Åsa efter finalen. I de två nästkommande momenten tappade Åsa något och fick nöja sig med en fjärdeplats. Det gjorde hon bokstavligen.- Över alla min vildaste förväntningar. Det överlägset bästa jag har gjort. Alla de tre jag har framför mig i resultatlistan har jag haft som ridlärare. Jag tackade allihop för min framgång, berättade Åsa Nevander-Holmén.Fanns det något du kunde ha gjort annorlunda för att nå bronset?- Nej, jag tror inte det. Jag chansade och tryckte på lite extra, men jag var så långt efter att det inte hade spelat någon roll vad jag hade gjort, sa Åsa.Hur får du hästen att göra som du vill?- Motivera och ge beröm vid rätt tillfälle. Mycket beröm, sammanfattade en riktigt glad fyra.Vann gjorde Denni Hauksson på Venus Hocksbo. Ett SM-guld bland många. - Ja, men nu var det länge sedan. Det var en efterlängtad seger. Jag har haft några motiga år med en annan häst som har haft svårt att hantera publiken, berättade isländaren Denni som bott i Sverige i 18 år.
Fakta SM-final i tölt
1) Denni Hauksson/Venus Hocksbo 7,50.2) Johan Häggberg/Sigurrós Lilla Årnebo 7,16.3) Johanna Elgholm/Oddur Mörtö 6,84.4) Åsa Nevander-Holmén/Óskasteinn Óddholi 6,39.5) Berit Edvardsson/Vordis Hofi 1 6,33.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!