Buss och lastbil i krock
Norrköping
Tidigt på torsdagsmorgonen kolliderade en lastbil med en lokalbuss vid hållplatsen Skälvs gård utanför Klockaretorpet.
Olyckan inträffade strax efter klockan 06 på morgonen.
Ingen person behövdes föras till sjukhus. Lastbilen körde in i bussens bakre del, men bussen hade vid kollisionen inga passagerare. Enligt polisen var det strax efter klockan nio fortfarande försvårad framkomlighet på vägen. En patrull är kvar på platsen och enligt polisen har en del olja läckt ut på vägen.
-Jag och en person till stod på hållplatsen och väntade på en annan buss. Chauffören såg oss, och trodde väl att vi skulle med hans buss, för han gjorde en våldsam inbromsning och en tvär sväng in i lastbilens körfält, säger ögonvittnet Bo Ask.
Han berättar att lastbilschauffören försökte väja, men att en utskjutande del av skåpet hakade i bussens bakdel, och trasades sönder.
Polis och räddningstjänst finns på plats, och trafiken leds sedan 06:30 om till ett körfält.
-Det small rejält. Skåpet trasades sönder, men det verkade inte som att någon person skadades. Inga passagerare fanns ombord på bussen, berättar Bo Ask.