Under högsommaren utlokaliseras andakterna till skärgården. Det här är en gammal tradition som förekommit ett 40-tal år, enligt några av församlingens funktionärer.
Vid halv sju-tiden avgick båten Ida, styrd av skepparen Kalle Bergström, från Kungshällsudden.
Ungefär en kvart ut
i fjärden väntade Trännö brygga på att ta emot Ida, Kalle och andaktsbesökarna. Efter en promenad på cirka 300 meter nådde man gården där uppe på höjden. Östergötlands fana vajade över grönskan och värdparet Andersson, två av tio bofasta på ön, hälsade välkomna.
- Jag prästvigdes den 10 juni och den 11 juni började jag jobba i Söderköping, berättade Margareta Hagberg, som tituleras pastorsadjunkt, innan andakten inleddes.
Hon har tidigare tjänstgjort som förskollärare inom S:t Olai församling i Norrköping, men sadlade om till präst.
Det här var hennes premiär för Skärgårdskyrkan, och hon - liksom övriga närvarande - uppskattade den vackra naturen på ön, all grönska och sommarsolen som slösade med sina strålar.
Sommarinspirerad
Andakten var inspirerad av sommaren:
- Det är en nådefull gud vi får möta, ansikte mot ansikte, sa hon. Och så sjöng man I denna ljuva sommartid.
Så fortsatte hon:
- Vi befinner oss på Trännö, och då tänker jag mig det här som paradiset på jorden.
Hon berättade ett sommarminne med anknytning till Trännöfjärden - och tackade gud för sommaren, för kvällssolens strålar, för regnet som gynnar växt och mognad
i naturen.
Psalm 289, Guds kärlek är som stranden och som gräset, sjöngs innan spelemännen Roland Wållberg och Sven Karlsson tog över. När Wållberg fått ordning på sladdarna, skojade han och sa:
- Profan musik får vi ju inte spela: Pro är ju "för" och...den där andra halvan av ordet...usch!
Solen hängde med
Duon framförde ett antal nummer, bland andra Inbjudan till Bohuslän, Svinsta skär, En sång en gång för länge, länge sen och Pärleporten.
Värdparet bjöd på fika, kaffe och te och tilltugg. Inte ett öre skulle de ha för det, men så prisade också Margareta Hagberg deras gästfrihet.
Det konstaterades att 38 personer närvarat vid evenemanget, kollekten räknades ihop och snart var det dags att återvända med Ida till fastlandet.
Solstrålarna hängde med hela resan och söderköpingsborna Eva
Harbom, Maria Wedelin, Gunilla Zachrisson och Ellinor Andersson, kände för att sjunga fyrstämmigt på sjön: Här är gudagott
att vara, ljöd det över nejden.
- Vi är ju i guds natur, konstaterade Eva Harbom.