"Låt kommunfullmäktige avgöra om Strömparken"
Norrköping
- Den starka opinionen mot planerna för Strömparken talar för att frågan bör lyftas till kommunfullmäktige, sa oppositionsrådet (FP) Mathias Sundin i ett utspel under torsdagen.
Protestlistor och Facebookgrupper visar på ett stort engagemang bland allmänheten kring det beslut som tagits av Stadsplaneringsnämnden om Strömparken. Ett beslut som i korthet innebär att det blir ett nytt bostadshus på parkeringen vid Strömparken.
- Vi föreslår att frågan tas upp av kommunfullmäktige. Precis som vi sa när beslutet togs i Stadsplaneringsnämnden. Opinionen har visat sig vara stark mot planerna. Jag tycker att det är viktigt att vi som politiker lyssnar till opinionen, sa Mathias Sundin vid en presskonferens som hölls vid Strömparken.
Förslaget från Folkpartiet om att kommunfullmäktige röstar i frågan om Strömsparken kommer att tas upp i kommunfullmäktige 27 augusti. Innan det så kommer partiet att samla fler röster bland allmänheten. Inte bara från de som skrivit på listor eller engagerar sig på annat sätt.
- Även om fullmäktige röstar ned att frågan ska tas upp där så kommer ändå folkpartiets förslag att diskuteras. Just nu verkar det som om en del har låst sig vid ett förslag. Det få inte gå prestige i det här. Det har kommit in mängder av överklaganden och nu finns det tid att titta närmare på det här ännu en gång, säger Mathias Sundin.
Han är överraskad av de starka reaktionerna mot planerna. Det var inte riktigt så han trodde att det skulle gå när beslutet togs i Stadsplaneringsnämnden.
- Men som sagt. Det få inte gå prestige i det här och då är det ett bra forum att ta diskussion och beslut i kommunfullmäktige.