Gusum
Uppdaterad 14.07
Det är fortfarande oklart vilken typ av tillhygge som använts vid nattens grova misshandel i Gusum.
Polis larmades till brottsplatsen i Gusum vid 21.30-tiden på torsdagskvällen. Tack vare vittnesmål kunde man gripa den misstänkte gärningsmannen, en man i 30-årsåldern, en bit från platsen för brottet.
De två män som uppges ha blivit misshandlade är båda i 40-årsåldern och ska ha blivit rispade och ha lättare skador. De fördes till Vrinnevisjukhuset i natt för vård, men fick lämna sjukhuset på fredagen.
Åklagare anhöll den misstänkte mannen under natten till fredagen, och han står nu misstänkt för grov misshandel eftersom han använt sig av ett tillhygge. Efter förhör med mannen uppger nu polisen att en grupp män troligen har blivit oense om något, vilket ska ha lett till ett internt bråk.
Utredare Kerstin Johansson på Näpo Kusten vill inte kommentera tidigare uppgifter om att det är en kniv som ska ha använts under bråket.
– Just nu är det inte säkert att det bara är det vi letar efter, säger hon.
Johanna Johansson/ Hanna Andersson
Grannfejd slutade med ett slag i ryggen
Meriterad duo klar för Hästen
SOMMARPÄRLAN
Var är din Sommarpärla i länet?
Hysteriska katter kan flyttas
Vargvalparna släpps inte ut
E-handeln växer så det knakar
Linköpingsborna nöjda med nytt betalsystem
Alltransport flyttar till nya lokaler
En blomstrande verksamhet
ED bygger stort
Migrationsverket söker personaldirektör
Tillsammans vill vi bli bäst!
STENA RECYCLING SÖKER FILIALCHEF I NORRKÖPING
Kvällschef
Experter med inriktning lokal- och hyresfrågor i Norrköping
Marknadsavdelningen
3 / tidernas / HEMMAMATCH
Kreatör full med idéer och energi