Det bekräftade polisen på fredagens presskonferens. Där berättade man också att de skottskadade männen inte vill samarbeta med polisen.
- De är inte så frispråkiga om vad som hänt, säger Tony Georgson, polisens presstalesman.
När polisen larmats till Hageby på torsdagskvällen hittade man två skottskadade män och förde dem till Vrinnevisjukhuset. En stund senare hittade man också en tredje man med en skottskada i ryggen.
Inga gängkopplingar
En av dem är allvarligt skadad och vårdas på sjukhusets intensivvårdsavdelning, medan de andra två uppges vara lindrigt skadade. De har kunnat skickas hem från sjukhuset.
- Det finns inga kopplingar till andra gängkonstellationer. Vi tror att det är en enskild händelse, säger Tony Georgson.
- Det som är oroväckande är att man höjer ribban för våldsanvändningen när man använder olika typer av skjutvapen, säger han.
Mycket är dock oklart så här tidigt in i utredningen: Var männen sköts vet polisen i dagsläget inte. De vet inte heller vad trion gjorde på platsen. Polisen kan inte heller med säkerhet säga vad för slags skjutvapen som använts.
Säkert är att ingen av dem bor i området.
- Vi har fått tips på hur de skjutna tagit sig dit men vi skulle behöva allmänhetens tips för att reda ut hur gärningsmännen kommit till platsen, säger Tony Georgson.
Det finns, enligt polisen, en del uppgifter att gå på, bland annat vad gäller en eventuell flyktbil. Men den informationen vill polisen inte gå ut med.
Ännu ingen gripen
På platsen där två av de skottskadade männen hittades fanns flera andra människor. Polisen uppskattar antalet till ett tiotal i området.
- Av det tiotalet personer finns både bekanta till de skadade männen men också människor som är nyfikna på när polisen rycker ut, säger Tony Georgson.
På fredagskvällen hade polisen inte gripit någon
i ärendet eller fått tag i vapnet som använts vid skottlossningen. Det ska inte heller ha funnits någon utpekad för brottet.
Enligt polisen känner brottsoffren varandra. De är inte misstänkta för något brott. Polisen rubricerar händelsen som försök till mord.