Serieonanisten togs av polis - efter nytt ofredande
Norrköping
Under onsdagsmorgonen blottade sig en man för en kvinna på Norr tull. Men det slutade inte som tidigare.
Händelsen inträffade mellan åtta och nio på onsdagsmorgonen. Precis som tidigare var det en man som blottade sig i en bil intill bussen. Direkt det hände polisanmälde en kvinna som färdades i bussen det sexuella ofredandet och polisen skickade en patrull till platsen.
När polisen kom till platsen noterade de att det var samma bil som tidigare figurerat i utredningar om sexuella ofredanden. Det är oklart hur många anmälningar om sexuella ofredanden mannen har mot sig. Med onsdagens fall rör det sig sannolikt om fem anmälningar.
- Vi har flera fall med samma modus, där någon blottar sig för människor som åker buss, säger Thomas Månsson, chef på våldsroteln hos Norrköpingspolisen.
När polisen stoppade mannen fattades också misstanke om att mannen var påverkad av narkotika. Därför är han också misstänkt för drograttfylla.
Kort därefter togs han med till polisstationen för förhör.
Enligt polisen är mannen nu misstänkt för flera fall av sexuella ofredanden och dessutom drograttfylla. När NT nådde Thomas Månsson satt mannen fortfarande i förhör. Det är oklart hur mannen ställer sig till anklagelserna.
Det var i september polisen fick in de första anmälningarna om att en man onanerat i sin bil på Norr tull. Den 21 september ofredade mannen minst tre kvinnor mellan klockan 08.50 och 12.30 genom att onanera i bilen.
I början av oktober var det dags igen. Precis som tidigare onanerade han i bilen på Norr Tull - intill en buss medan den stod stilla.
Den 30-årige mannen har delgivits brottsmisstankar om drograttfylla och sexuellt ofredande.