PAUS
Synskadad - och mamma till tre små
Norrköping
Att få tre barn på mindre än två år är tufft för vem som helst, även om man kan se vad de har för sig. Och det kan inte Mikaela Stigsdotter Larsson.
Själv tänker hon att det inte är så mycket svårare för henne att sköta om nyfödda tvillingbebisar än det hade varit för vem som helst, bara hon håller reda på var hon lagt dem. Att ha koll på en livlig tvååring är i så fall svårare, därför är det tur att stora dottern Molly får vara på dagis när hennes pappa Jonatan jobbar.
Mikaela är blind sedan födseln och van att klara det mesta själv. Skillnaden är att det tar lite längre tid än för andra, eftersom hon måste vara extra noggrann när hon byter blöja, torkar kräks eller gör i ordning nappflaskor.
– Det är klart att det finns stunder då jag bara vill kasta saker omkring mig, men det beror mer på att jag blir frustrerad för att jag känner mig otillräcklig, säger hon.
Läs hela reportaget om Mikaela i lördagens Paus-bilaga i NT.