- Skolinspektionen har ett oerhört stort ansvar. Ur fackligt perspektiv kan jag säga att om man inte gör en kraftfull markering här så är det fritt fram för vad som helst, säger Miia Austa, ordförande i Lärarnas Riksförbund.
Under onsdagen sökte fackförbundet Lärarnas Riksförbund kontakt med ansvariga på Jasminskolan utan att lyckas.
Ansvaret att betala in pensionspengar är ett huvudmannaansvar. Friskolor ska dessutom vara anslutna till en arbetsgivarorganisation.
- Jag har inte hunnit rota i allt det här. När det gäller pensionspengarna måste jag få hjälp av våra experter, säger Miia Austa.
Enligt pensionsföretaget Collectum finns inget aktivt avtal med den ekonomiska föreningen bakom Jasminskolan. Föreningen har dock lämnat in en intresseansökan den 15 februari som ännu inte behandlats.
Läs mer i torsdagens NT /E-tidningen