På sin hemsida varnar Skatteverket för de bluffmejl som nu är i omlopp. I avsändarraden har mejlen ofta en domänadress som lyder just "Skatteverket". De här mejlen är falska och går ut på att försöka lura personer att lämna ifrån sig personliga uppgifter.
Öppna inte länkar
En variant är ett meddelande om att deklarationen inte är komplett. Man har bifogat ett formulär där mottagaren ombes att lämna ifrån sig nummer till bankkonto.
"Vi ser allvarligt på detta och uppmanar alla som tagit emot e-post av detta slag att varken klicka på länkar, öppna bilagor eller lämna ifrån sig uppgifter. E-posten är falsk" skriver Kay Kojer som är verksamhetsutvecklare på Skatteverket.
Skatteverket ber på sin hemsida allmänheten att inte ringa dem om de fått ett liknande e-postmeddelande. "Utan bara radera mejlet" skriver Kay Kojer.
Ser verkliga ut
Om du har fyllt i uppgifter och därigenom blivit utsatt för bedrägeri ska du kontakta polisen för att anmäla brottet. Du bör också kontakta din bank snarast för att spärra ditt konto.
Även i NT:s filter för skräppost noterades ett stort antal av de omtalade bluffmejlen under måndagen. Gemensamt för de falska mejlen är att de ser verklighetstrogna ut och har adresser som:
info@skatteverket.net, alert@skatteverket.net och post@skatteverket.net