Videon är inte längre tillgänglig
Fem kändisar, eller mer passande i det här sammanhanget, fem stjärnor, befann sig hemma hos Malin Baryard Johnsson på Jonstorps gård utanför Norrköping på tisdagen. Det var dags för tv-inspelning av programmet Stjärnhoppningen, som kommer att sändas i SVT:s Barnkanalen under hösten. Det bygger kort och gott på att ett antal välkända ansikten ska lära sig hoppa en bana. Med häst. Färdigheterna visar de sedan upp i en tävling som äger rum under Sweden International Horse Show på Friends Arena i Stockholm den 30 november.
– Den här gången kommer vi att sända live direkt från tävlingen, så var det inte förra året, säger Marion Jernråda, projektledare på SVT.
Så var det dags för årets deltagare, Zara Larsson, Nicke Borg, Anders ”Ankan” Johansson, Yankho Kamwendo och Doreen Månsson att bege sig till ridbanan där Malin Baryard Johnsson värmde upp sin häst inför den första instruktionen. Tomas Ravelli som också tillhör den tappra skaran i år, hade förhinder och kunde inte närvara.
– Kommer du använda sporrar? hördes Doreen Månsson fråga Nicke Borg, som visade sig ha en viss rutin. Han deltog, likt Zarah Larsson, i förra säsongens program och har enligt produktionsledningen sedan dess varit en inbiten ryttare.
– Nej, jag kör utan, blev Nicke Borgs självklara svar, där han stod fullt ridklädd med solglasögonen på nästippen. Så visade han med hela kroppen hur man lättast kommer åt hästen och får fart på den utan hjälpmedel. Det gäller att ha starka ben.
– Både han och Zarah Larsson kommer att få en svårare bana när det drar ihop sig för tävling, försäkrade Marion Jernråda.
Anders ”Ankan” Johansson och Yankho Kamwendo, såg betydligt mer sammanbitna ut än de övriga tre deltagarna. Med stora blickar följde de Malin Baryard Johnssons framfart bland hindren.
Så var det dags för tagning framför kameran. På kommando traskade stjärnorna in på banan och tog plats på de utställda stolarna för att se och lära. Instruktör Baryard Johnsson förklarade pedagogiskt och avslutade med att hoppa en bana. Efteråt ekade applåderna över Jonstorps gård. Nu var det bara en lite detalj kvar. Stjärnorna skulle ta vid.
Fotnot: Programmet Stjärnhoppningen börjar sändas den 26 oktober och går sex söndagar framöver.