Barndiabetesfonden fick inte heller sina pengar

I januari ordnade Stefan Bäckström två föreställningar med Pettson och Findus i Linköping respektive Motala. Överskottet skulle gå till Barndiabetesfonden - men inga pengar kom in.

Foto: Fotograf saknas!

Östergötland2012-09-01 09:44

Videon är inte längre tillgänglig

Samarbetet mellan Barndiabetesfonden och Stefan Bäckström från Grebo inleddes i början av förra året. Bäckström kontaktade välgörenhetsorganisationen och bad att få göra ett arrangemang till förmån för fonden.

I mars förra året gav Bäckström en föreställning med Zillah och Totte i Cupolen i Linköping. Det skedde i samarbete med Linköpingsposten. Över hundra företag köpte företagsbiljetter och arrangemanget var välbesökt. Redan under kvällen meddelade Linköpingsposten att 25 000 kronor skulle överlämnas till Barndiabetesfonden. Upplägget var detsamma som vid andra av Bäckströms evenemang: företagsbiljetter och reklamplatser skulle bekosta artist och hyra, medan intäkterna från de privata biljetterna skulle gå till fonden.

Fick tjata

Men månaderna gick och pengarna dröjde. Minst tre olika personer från Barndiabetesfonden fick upprepade gånger stöta på arrangören om pengarna. Först efter hot om att gå vidare till kronofogden betalade Stefan Bäckström in de 25 000 kronorna. Även Zillah och Tottes bokningsansvarige fick jaga honom för att få betalt. Han är dessutom skyldig Folkets park i Linköping 7000 kronor för lokalhyran den kvällen. En skuld som har gått vidare till kronofogden.

Trots svårigheterna att få in pengarna valde Barndiabetesfonden att ge Stefan Bäckström ytterligare en chans. I januari lät de honom arrangera två Pettson och Findus-föreställningar i deras namn, men påpekade noga att betalningen måste skötas bättre denna gång.

Till tennishallarna i Linköping och Motala kom 800 respektive 900 personer. I Motala var besökarna så många att dubbla föreställningar fick ges. Barndiabetesfonden räknade med att få in cirka 40 000 kronor för båda evenemangen.

Blev tyst

Efter föreställningarna hörde Barndiabetesfonden inte av Stefan Bäckström och några pengar betalade han aldrig in. Mellan fem och tio gånger har fonden frågat, vädjat och krävt att få veta hur mycket pengar det blev och när de kommer. Eftersom Stefan Bäckström har vägrat att redovisa antalet sålda privata biljetter är den exakta summanokänd. Alla frågor som rör ekonomi har arrangören konsekvent valt att inte svara på, enligt Barndiabetesfonden.

När kanslichefen Bertil Perttu får höra att Prostatacancerförbundet inte heller har fått sina pengar av Stefan Bäckström säger han så här:

- Det är fruktansvärt låg moral att utnyttja organisationer som samlar in pengar till behjärtansvärda ändamål. Han har bränt sina ljus i bägge ändar här. Jag känner mig enormt besviken.

Detta har hänt Barndiabetesfonden

Förra året drog Stefan Bäckström i gång konsertturnén Prostatarocken till förmån för forskning om prostatacancer.

Några pengar från arrangören kom dock aldrig in till fonden mot prostatacancer under 2011. Det berättade Corren om i tisdags.

Stefan Bäckström hävdar att han har satt in mellan 70 000 och 80 000 kronor - på fel cancerkonto. Insättningarna ska av misstag ha gått till Cancerfonden. De har han gjort anonymt, på bankkontor och i form av kontanter.

Endast en inbetalning på 4 200 kronor från Stefan Bäckström går att spåra hos Cancerfonden. Den gjordes efter att Prostatacancerförbundet började undersöka saken.

Dagar efter att Corren började ställa frågor betalade Bäckström även in 9 600 kronor för en spelning i Norrköping i mars. Vid konserten i Grytgöl förra lördagen beordrade Bäckström att Grytgöls IK skulle betala in pengarna, cirka 14 000 kronor, direkt till fonden mot prostatacancer.

Stödjer forskning som förebygger, botar eller lindrar diabetes hos barn och ungdomar.

Är en stiftelse som är helt beroende av frivilliga bidrag från privatpersoner, företag och föreningar.

Består av två delar: riksföreningen som samlar in pengar och stiftelsen som fördelar dem.

Stiftelsens ordförande är professor och överläkare Johnny Ludvigsson.

En av fondens största bidragsgivare är Lions som har varit bidragsgivare sedan 1989.

Fonden har kronprinsessan Victoria som beskyddare.

Har åtta lokalföreningar i Blekinge, Dalarna, Jönköpings län, Linköping, Stockholm, Värmland, Göteborg och Skåne.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om