Söderköping

Centerpartister med biogas i tankarna

Söderköping

Centerpartiet i Söderköping vill bygga en ny biogasanläggning. Då kan reningsverket vid Skepparevägen flyttas, och området där bebyggas i framtiden.

I samband med tisdagens hantverksmarknad, där Centerpartiet var medarrangör, presenterades partiets tankar kring biogasanläggning.

 

Ramunderstaden AB, kommunens bostadsbolag, visade häromåret intresse för en tomt vid reningsverket och i våras begärde byggmästaren Eddy Demir hos kommunen att få bebygga samma område.

 

Dåligt läge
Men bygg- och miljönämnden har tvingats avslå dessa önskemål, eftersom det är olämpligt att ha bebyggelse vid ett reningsverk. Dessutom har kommunen en obebyggd tomt för reningsverkets eventuella expansion som ytterligare hindrar byggnation i området.

 

Centerpartiet har ställt sig bakom kommunens Vision 2020 som syftar till att öka invånarantalet med 2 000 personer närmaste tioårsperioden. I flera år har det varit stillestånd i befolkningsökningen, men genom att göra det möjligt att bygga på attraktiv mark - exempelvis i området vid Storån där reningsverket ligger - hoppas man få fler inflyttade, och därmed mer skatteintäkter.

 

Flytta reningsverket
Därför tar centerpartiet initiativ till att på sikt frigöra marken vid reningsverket.

 

- Om man i framtiden gör en biogasanläggning kan man flytta reningsverket, säger Bengt Johansson, ordförande i lokala centeravdelningen.

 

- Det gäller att hitta råvaror för metangasproduktion. Kreatursgödsel från grisar och och kor kan användas, säger han.

 

- Med en biogasanläggning i Söderköping skulle det också bli lättare att få ett lokalt tankställe för biogas, vilket vi saknar
i dag, säger kommunstyrelsens ordförande Magnus Berge som liksom Bengt Johansson är jordbrukare. De skulle kunna ha ekonomisk nytta av levereranser till biogasanläggningen.

 

Biogas mer kommersiellt
- Det finns möjlighet att tjäna pengar, men det finns inga garantier, säger Magnus Berge som nu ska sätta frågan om lokal biogasanläggning på dagordningen.

 

- Jag var på ett biogasseminarium som Norrköpings kommun ordnade, och det var inspirerande. Det finns så starka marknadskrafter för biogas, som Svensk Biogas (dotterbolag till Tekniska Verken i Linköping, NT:s anmärkning). Biogas verkar dessutom vara mer kommersiellt än etanolen.

 

Bengt Johansson nämner att det finns jordbruk med 400-500 kor som har egna biogasanläggningar.

 

- Men oftast är det lättare att få ekonomi i stora anläggningar, säger han.

 

 

fakta Biogas

Biogas består av metangas, som i sin tur är samma gas som naturgas. Biogas är förnybart och framställs av organiskt materiel som avloppsslam, mat- och slaktavfall och gödsel. Avfallsprodukterna rötas i en syrefri miljö och bildar gas av metan och koldioxid. Gasen renas från koldioxid, och 97 procent metangas kvarstår. Biogas räknas till det miljövänligaste bränslet idag.

 


Källa:
Svensk Biogas

Henrik Johansson 0121-100 44 henrik.johansson@nt.se


  • Publicerad
  • 2009-07-29 19:05

Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...
S-politiker protesterar mot sänkta kyrko-arvoden

Söderköping Flera socialdemokratiska kyrkopolitiker i nybildade Söderköpings S:t Anna församling funderar på att lämna sina uppdrag i protest mot sänkta sammanträdesarvoden.

- En ledamot i Sankt Anna får betala för att vara med, säger Ronald Jacobsson som i en skrivelse till kyrkofullmäktige efterlyser en utvärdering och bearbetning av arvodesbestämmelserna.


Skridskoåkning inställd i helgen

Söderköping Söderköpings kommun har inte möjlighet att ploga upp isbanan på Göta Kanal mellan Tegelbrukets sluss och Mem den här helgen. Anledningen är att det kommit vatten på isen.


Flyktingbarn flyttar in i Herrgården

Söderköping Åtta flyktingbarn som anlänt till Sverige utan målsmans sällskap ska få boende i Söderköping. Söderköpings kommun ska upplåta huvudbyggnaden i fastigheten Herrgården vid Östra Rydsvägen till flyktingboende.


Söderköping tänker vinna kommunkampen

Söderköping Söderköping tänker samla in flest 50-öringar till förmån för utsatt och övergivna barn och vinna kommunkampen Dammsug Sverige.


Foto: Bennich Anna
Positivt beslut om Magasinet

Söderköping Kanalmagasinet blir ett Visitor Center.
På onsdagen beslutade kommunstyrelsens arbetsutskott att säga ja till att hyra det gamla magasinet vid Göta kanal där textilgrossisten Comtesse tidigare hållit till.

Debatt Positivt beslut om Magasinet

Skolorna i Söderköping öppna

Söderköping Skolorna i Söderköpings kommun har varit igång som bvanligt under onsdagen och det finns inga planer på att hålla stängt i morgon, torsdag.



Nu blir det ordning på slottet...

Söderköping Fredrik Wastesson, förvaltare på Husby slott, säger att man tillsammans med Räddningstjänsten ska ordna med dokumentation av brandskyddsarbetet på slottet.

- Vi har inte förstått att Räddningstänsten vill ha brandskyddsdokumentationen på papper, säger han.



Husby slott struntar i brandskyddet

Söderköping Husby slott i Mogata, som ägs av Eric Rahmqvist AB, ett företag inom kontorsvarubranschen, struntar i brandskyddsarbetet. Slottet används för konferenser, där finns restaurang och övernattningsmöjligheter.




Brister i säkerheten vid skogsarbete

Söderköping Söderköpings kommuns skogsenhet har fått anmärkningar av Arbetsmiljöverket. Vid en inspektion för några veckor sedan noterades en del brister: Det saknas kunskaper i och rutiner för hur första hjälpen ska ges i samband med olyckor.


Böj och sträck vid brevlådan

Söderköping Snövädret satte stopp för Söderköpings lantbrevbärare på torsdagen. Ingen post delades ut på landsbygden.

Debatt Böj och sträck vid brevlådan
Foto: Henrik Johansson


Foto: Bennich Anna
Kanalmagasin kan bli turistcentrum

Söderköping Det gamla magasinet i Kanalhamnen, där Comtesse haft lagerförsäljning, kan bli platsen för Söderköpings framtida Visitor Center.


Östsam påpekar nyttan med båtlyft

Söderköping Regionförbundet Östsam påpekar i en skrivelse till Näringsdepartementet att det är av yttersta vikt att en E 22-förbifart/kanalpassage i Söderköping förverkligas.


V som i Vidar...

Söderköping IOGT-NTO i Söderköping har fått en nytändning. Lokalerna för ungdomsverksdamheten Junis har fräschats upp och dessutom har man startat caféverksamhet på fredagskvällarna.

Foto: Henrik Johansson


Storbandet spelar med Hayati Kafe

Söderköping Bara ett par dagar innan han dog för fyra år sedan pratade Östen Warnerbring med Torbjörn Stackling i Söderköpings Storband om att de skulle göra en konsert tillsammans.



Foto: Bennich Anna
Skolan får mer pengar - men inte tillräckligt

Söderköping Söderköpings skolor måste spara. Detta trots att den totala budgeten för Barn- och utbildningsnämndens verksamheter är lika stor, eller till och med något större, än förra året.

Debatt Skolan får mer pengar - men inte tillräckligt

Bergaskolan förlorare

Söderköping Ramunderskolan klarar sig ganska bra medan Berga drabbas hårdare nu när Söderköpings skolor får mindre pengar.

Debatt Bergaskolan förlorare
Foto: Bennich Anna


 
Sortera på:
 
Evenemang

På gång i SöderköpingSe vad som händer och är på gång i vår evenemangskalender

Frågan
Var i Söderköpings skulle du vilja bo?
Vid Storån På Storängsområdet På Stationsområdet (vid gamla busstationen I Mariehov/Kanalbyn/Vänneberga Inte på något av ovanstående områden. Jag trivs så bra där jag bor idag   
Senaste Nytt lokalt
13:08  Norrköping

Bil voltade på E4:an

13:05  Norrköping

Befarad lägenhetsbrand

11:56  Norrköping

Polisanställd får böta för snatteri

11:42  Valdemarsvik
Vill ha föreningars hjälp mot droger
11:13  Norrköping
Hade stulna datorer i hemmet
11:11  Finspång
"Mata inte dovhjortarna"
11:04  Norrköping

Lokalt snöfall över Norrköping

10:45  Söderköping
S-politiker protesterar mot sänkta kyrko-arvoden
09:01  Igelfors

Ingen nedläggning av Björke skola

08:16  Linköping

Paul Lindvall petad som förstanamn

08:16  Finspång
Plånboksstöld på fest
07:24  Norrköping

Linjebuss kanade av vägen

07:12  norrköping

Kvinnojouren anmäler socialtjänsten

8/2  Fotboll, Norrköping
Parken Sylvias nya hemmaplan
8/2  Norrköping
Häktad för MDPV-innehav
Senaste nytt sport
10:01  Vancouver
Rogge uppmanar till rysk skärpning
12:47  Stockholm
Murray mot Modin i Globen
12:33  Stockholm
Finsk skåning från Häcken till Bajen
11:32  Falkenberg
Lidberg lider av brottarbråket
11:27  Stockholm
Telekom-vd föreslås bli AIK-bas
11:25  Stockholm
Hallstensson förlänger med AIK
Senaste nytt nöje & kultur
13:10  Stockholm
Big Comedy ger skrattgaranti
12:39  Stockholm
Glada Hudik-teatern blir mellanakt
11:56  Stockholm
Stern vill in i "American Idol"
11:51  Stockholm
Colin Firth i sitt livs roll
11:39  Berlin
Fokus på Polanski trots frånvaro
11:30  Stockholm
"Även rika vinner på jämlikhet"
Senaste blogginläggen
10:57  Mathias Sundin (FP)
Även debatten håller medeltidsnivå
09:55  Jörgen Rundgren (M)
Rundgren berömmer Ottosson !?!
08:35  Bergerfalks evenemangsblogg
Världsartist på Parken ...eller alla på snö.
08:21  Ivannias blogg
Efter 3 h sömn
08:06  Företagarbloggen
Internationell konkurrens
Senaste debattinläggen
12:58  Inlägg av Mannen
Konjunkturen kan rädda regeringen
12:52  Inlägg av L-E D
Jo-kritik mot Stjernkvist
12:46  Inlägg av L-E D
Kvinnojouren anmäler socialtjänsten
12:39  Inlägg av Lilla My
Respekt
12:35  Inlägg av Eugen
Vägverket förordar båtlyft och broar
Mest lästa under dygnet
8/2  Norrköping

Spårvagn i kollision

8/2  Norrköping

Kollision på Finspångsvägen

8/2  Norrköping
Ungdomar vandaliserade buss
8/2  Norrköping

Lex Maria-anmälan efter nioårings död

Mest lästa under veckan
4/2  Norrköping

Idrottsstjärna misstänkt för villarån

5/2  Västervik

Idrottsstjärnan erkänner rån

3/2  Norrköping

Fyra skolor stängda

3/2  Norrköping

Totalstopp för spårvagnarna