Nartorp bjöd på solig fest

Man skulle åka mot östgötakusten för att få uppleva fint midsommarväder, var det sagt. Så NT styrde till Nartorp i Sankt Anna där man för 32:a året ordnade med midsommarfest.

Anne-Helene Nilsson och barnbarnet Selma Andersson tar en titt på blomsterdekorationerna som ska pryda majstången.

Anne-Helene Nilsson och barnbarnet Selma Andersson tar en titt på blomsterdekorationerna som ska pryda majstången.

Foto: Johansson Henrik

Nartorp2011-06-27 12:08

Och nog strålade solen över den idylliska hembygdsgården Malmkullen, som Nartorp-Börrums hembygdsförening förestår och som är uppkallad efter den gruvverksamhet som fanns i Nartorp under tre perioder 1817-1927.

Traditionsenligt
- Hembygdsföreningen bildades 1979. Vi har haft midsommarfirande här varje år sedan 1980, berättar Anne-Helene Nilsson, Norrköping, som tidigare bott i Nartorp och som
till i fjol var aktiv i föreningen.

Modell av samhället
Tommy Sjöberg ledde
lekarna vid majstången med dragspel och
sång.

Det sjöngs om Andersson, Pettersson och Lundström och jag, om
musikanter från Skaraborg och små lustiga grodor.

I hembygdsgården såldes hembakat bröd och där kunde man också ta en titt på den modell av
det gamla gruvsamhället som hembygdsföreningen skapat, med hjälp av berättelser från folk som fortfarande var i livet och kunde dela med sig av minnen från senare delen av gruvepoken.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om