För exakt ett år sedan var det krampläge för IFK med elva allsvenska matcher i rad utan vinst.
I juli 2012 ser det betydligt ljusare ut. Klubben har precis gjort en storförsäljning av Astrit Ajdarevic till Standard Liége. Ändå går det som tåget i tabellen med en fjärdeplacering efter 2-1-segern hemma mot Kalmar.
- Det är bra go i laget och det är jättebra att ligga så högt upp. Om det fortsätter så här kan det bli en riktigt bra andra halva av serien. Samtidigt gäller det att vara ödmjuk inför uppgiften och inte sväva iväg för högt, säger Andreas Johansson.
Ajdarevics kreativitet och vänsterfot var i särklass i laget. Det finns självklart teknisk kvalitet i laget även utan honom, men högst upp på innehållsdeklarationen står andra saker.
Hårt jobb är grunden
Typ lagmoral, hjärta och jävlar anamma.
- Så är det. Det är klart det finns kvalitet också men i grund och botten är det hårt jobb som gäller. Det känns som vi är jobbiga att möta. Nu mot Kalmar låg vi under i paus men vi kände ändå att vi var med. Det är starkt att kunna vända och göra det inför 7 500 åskådare. Och det är jätteroligt att känna det publikstödet.
Andreas Johansson har spelat tillsammans med Ajdarevic på innermittfältet större delen av säsongen.
Nu har Lars Krogh Gerson kommit in i stället och hittills har det fungerat hur bra som helst.
"Vi har blivit snabbare"
- Det är två helt olika spelartyper men Lars har gjort det jättebra. Det är jättekul för honom att få den här uppskattningen och det är också ett bevis på att man belönas om man kämpar på och har tålamod. Då kommer chansen till sist.
Spelmässigt har det sett annorlunda med förändringen på mittfältet.
- Astrit la sin största kraft på det offensiva och hade jättebra egenskaper. Men utan honom har det ändå blivit snabbare och rakare.
Hur ser du på återväxten med ett antal andra talanger runt 20 år?
- Det finns många intressanta spelare som har en ljus framtid för sig. Det är kul att se att de tar för sig. Att laget går bra beror ju också på spelarna runt omkring som fightas på träningarna och håller konkurrensen uppe.
IFK står inför ett dubbelmöte med Djurgården nu när allsvenskan "vänder".
Först borta på Stockholms stadion på måndag och därefter hemma en vecka senare.
- Det ska bli roligt att spela borta på en bra gräsplan och förhoppningsvis får vi med oss lite fans upp. Vi hoppas på poäng och sen vet vi att vi är starka på Parken. Vi har bra självförtroende i laget.