IFK jagar tre poäng
Fotboll, Norrköping
Bara en poäng på de tre senaste matcherna har gjort att IFK Norrköpings damlag har dalat i den jämna tabellen.
Hanne på topp
Laget: Frida Kårén - Daniela di Luca, Maria Svensson, Linnéa Kogsta, Nina Dahlholm - Sandra Karlsson, Dafina Memedov, Shamiram Yakob, Emma Lennartsson - Simona Ågren, Hanne Gråhns.
Avbytare: Fannie Tallberg, Jonna Andersson, Lovisa Ederström och Emma Kanerva.
IFK Norrköping jagar en plats i nya superettan till nästa säsong. Efter de senaste omgångarnas mindre lyckade resultat är laget nu nere på en kvalplats.
- Det har spetsat till sig, nu gäller det att vi är taggade till max. Vi ska bara ha tre poäng den här gången, säger IFK-tränaren Sven-Olof Hjelm om dagens tuffa bortamatch mot Öster
i Växjö.
IFK har släppt in tre mål i alla de fyra senaste matcherna och bara tagit en poäng på de tre senaste. Formen är inte på topp således.
- Vi har jobbat mycket med försvarsspelet och det sitter mer och mer, men det stora bekymret är ändå att vi behöver så många chanser för att göra ett mål. Vi måste göra det enklare där framme, säger Hjelm.
Lina Bertilsson är skadad och borta några veckor till. Sandra Landberg-Carlzon är också skadad och inte med i truppen. Irma Nordmark och Caroline Arvidsson saknas sen tidigare.