Malin låste OS-dörren för en ny framtid

Malin Baryard-Johnsson har låst OS-dörren och kastat bort nyckeln. - Jag är inte sugen om jag inte har det som krävs, säger hon.

Foto: Fotograf saknas!

Ridsport, Norrköping2008-05-15 00:19
Redan efter helgens tävlingar i Wiesbaden kunde NT-sporten avslöja att Baryard-Johnsson inte kommer vara med i OS 2008. Helgen innan hade det främsta hoppet Espri kraschat rejält i Hamburg och i Wiesbaden utgick ekipaget.Då kom det definitiva beslutet.I går mötte Malin Baryard-Johnsson pressen inför Norrköping International Horse Show i Åby 29 maj-1 juni. Det dominerande samtalsämnet var självklart OS.Nytt självförtroende
- Jag har hela tiden varit skeptisk till OS. Med Espri tog jag bort hänglåset men dörren har fortfarande varit stängd. Nu handlar det om att återuppbygga självförtroendet och jag vill inte utsätta henne för OS, klargör Malin på den välbesökta pressträffen på Barmans restaurang i Åby.Actrice har också nämnts som en tänkbar OS-häst men det avfärdas direkt.- Actrice är bara nio år och alldeles för ung och orutinerad. Hon har inte ens hoppat någon 1.60-tävling i GP. Men hon kommer vara med i OS i London 2012, säger Malin med ett leende.Hon har varit med i tre raka OS och ingick bland annat i silverlaget i Aten för fyra år sedan. Om hon ska vara med i ett fjärde vill hon känna att hon kan nå ett bra resultat, inte bara åka till Hongkong för sakens skull.- Jag kommer säkert sitta i en tv-studio och kommentera tävlingarna. Självklart ska jag följa OS ändå, säger hon. "Flippan" på hemmaplan
Espri vilas i Norrköping International Horse Show där Malin Baryard kommer till start med Actrice, Tamina och ett flertal unghästar. Dessutom blir det sista chansen för norrköpingspubliken att se stjärnan Butterfly Flip i aktion på hemmaplan. 17-åriga "Flippan" tog farväl av stortävlingarna med världscupfinalen i Göteborg i våras och nu återstår ett begränsat antal framträdanden innan hon pensioneras.- Hon är för glad att vara på tävlingar för att jag ska ställa henne i avelsboxen än. Men det stämmer att hon inte kommer tävla i Norrköping någon mera gång. Däremot är det klart att hon kommer vara med i både S:t Tropez och Monaco, berättar Malin.Hon har varit inställd på att 2008 blir ett mellanår där det gäller att försvara 21:a-platsen på världsrankingen. Espri, Actrice eller någon annan ska matchas in för att axla Butterfly Flips mantel i framtiden.- Jag har litat på "Flippan" i så många år men nu blir det tronbyte i stallet. Det är ett nytt steg för mig men det ska bli väldigt roligt och inspirerande att försöka hitta nya stjärnor. Det finns ingen "Flippan II" men jag kanske hittar någon som är ännu bättre, säger Malin.Blygsam stortävling
Helena Lundbäck är upptagen med Super League i Schweiz när Norrköping International Horse Show avgörs och det är ingen tvekan om att Malin Baryard-Johnsson är det stora affischnamnet. Hon trivs att visa upp sig för sin hemmapublik.- Det är ett fantastiskt arrangemang och en av Sveriges största nationella tävlingar. Det ser inte mycket ut för världen när man bara kör förbi här med bil men det är förvånande att man kan ha så här stora tävlingar i Åby, säger Malin.
Fakta Norrköping International Horse Show
Tävlingarna avgörs på Åby Ridklubb 23 maj-1 juni, uppdelat på två helger. 23-25 maj avgörs Norrköping Horse & Pony Show. Det är fjärde året som tävlingen arrangeras som en försmak av den stora tävlingshelgen. Hela finska ponnylandslaget och Sveriges bästa ponnyekipage kommer till start i Åby. 401 hästar och 224 ryttare från 82 olika klubbar är anmälda.29 maj-1 juni avgörs Norrköping International Horse Show med både hoppning och dressyr. I dagsläget är 120 ryttare och 240 hästar anmälda. Bland hoppryttarna märks exempelvis Malin Baryard-Johnsson och young rider-namnen Nathalie Adelborg och 17-årige Douglas Lindelöw som är uppvuxen i Söderköping men nu bor i Hörby, Skåne. De största dressyrnamnen är upptagna med att jaga OS-poäng men fjolårsvinnaren Emma Carlsson och hemmahoppet Lotta Jerhammar-Cidheden kommer till tävlingen.Fler välkända namn kan dyka upp innan tävlingen drar igång.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!