Phelps tog 17:e guldet
Stockholm
I torsdags blev Michael Phelps den förste simmaren hittills att vinna individuella guld i tre raka OS - i Aten, Peking och London.
Men han ville ha mer.
I dag vann han även 100 meter fjäril på 51,21. Och han vann distansen för tredje gången i rad i olympiska vatten.
-Den här segern var härligt grym, säger han.
-När jag slog i kaklet var jag inte riktigt nöjd. Finishen var något för lång. Men jag ville vinna. Om jag velat simma snabbare hade jag fått förbereda mig bättre.
Guldet var hans 17:e i OS och den 21:a medaljen.
Om allt går som det är tänkt, vilket det gärna gjort i fallet Phelps, om än inte riktigt i London, stannar han på 18 guld.
Då krävs att USA vinner lagkappen över 4 x 100 meter medley när OS-simningarna avslutas på lördagskvällen. Utsikterna att så sker är goda. USA har aldrig förlorat när man ställt upp på distansen.