Drömstart för IFK i U21-slutspelet
Fotboll, Norrköping
Det var kamratligt och generöst med chanser när U 21-slutspelet startade på Finnvedsvallen.
Flest mål gjorde IFK Norrköping mot IFK Värnamo.
5-2 (1-0).
Fakta
IFK Norrköpings mål: Isaac Thelin 2 (båda på straff), James Frempong, Modou Barrow och Marcus Johansson 1 mål var.
Värnamo började matchen med att spela lågt mot ett offensivt Norrköping.
- Vi blev det spelförande laget, det kan vara svårt och kräver viss kvalité men jag tycker vi klarade det bra, sa Stefan Hellberg efter den första målsnåla halvleken.
"Var pigga framåt"
Andra akten bjöd på ett mindre målfyrverkeri.
- Det var mycket chanser, båda lagen var pigga framåt. Vi släpper till lite för mycket bakåt men vi har en mycket ung backlinje födda 1994, 1992, 1996 och 1993. Andreas Lindberg gjorde några avgörande räddningar. Hade de gjort mål då hade Värnamo blivit inbjudna i matchen, säger Stefan Hellberg.
Isaac Thelin satta två straffar, James Frempongs 3-1-mål var matchens snyggaste.
- En kanonträff i krysset.
Modou Barrow och Marcus Johansson, som också hade två assists, gjorde mål på två snabba omställningar.
Brage och IFK
Efter första omgången av U 21-slutspelet väntar ett uppehåll på 14 dagar. Sedan har Norrköping två hemmamatcher på Nya Parken mot IFK Göteborg och Brage.
- Vi har 15 spelare plus David (Nilsson). Det behövs ett litet uppehåll när det är fyra allsvenska matcher fram till fredag nästa vecka, sa IFK-tränaren Stefan Hellberg.