Helena med i topp efter operationen
Ridsport, Norrköping
En andraplats och flera bra och stabila resultat blev det för Helena Lundbäck under tävlingshelgen på Baltic Horse Show i Kiel.
- Jag är väldigt nöjd med både den här och förra helgen. Alla tre hästarna gör bra och jämna resultat så det känns jättekul, sa Lundbäck.
Blindtarmsoperationen för några veckor sen har inte stoppat Helena från att träna och tävla.
- Jag började faktiskt träna lite för tidigt, men jag var noga med att känna efter hela tiden. Jag hade känslan av att det läkte fortare när jag blev fysiskt aktiv så jag tror det bara var bra, sa Lundbäck med ett skratt.
Under lördagen blevhon tvåa med 43:an i 1,45-hoppning och tia i 1,50-hoppning med Belisario. I Grand Prixn blev det ett nedslag i omhoppningen, annars hade tiden räckt till en femteplats.
- Det ser lite kinkigt ut att komma med på tävlingar framöver, men med de här positiva resultaten hoppas jag att jag ska komma med där jag vill, sa Lundbäck.
Vilka tävlingar det blir kommer avgöra var träningen kommer att förläggas, men hon kommer jobba på med sina hästar som vanligt var det än blir.
Även den 22-åriga Söderköpingsryttarinnan Jenny Johansson hoppade i Kiel. Efter andraplatsen i torsdags och tiondeplatsen i fredags gick det inte riktigt lika bra. Under lördagen placerade hon sig 27:a i 1,45-hoppning med Estelle.