Mystisk man efterlyses i Tryserum

Tryserums Hembygdsförening efterlyser information om en mystiskt klädd man som ska ha letat vatten med slagruta i Valdemarsvikstrakten på 1950-talet.

Vem är mannen? undrar hembygdsföreningen.

Vem är mannen? undrar hembygdsföreningen.

Foto: Birgit Josefsson

Tryserum 2010-02-19 13:18
Sven Bråkenhjelm på Tryserums hembygdsförening uppger att kortet ska ha tagits av Birgit Josefsson bosatt i Snällebo i Tryserum. Om bilden är tagen i Snällebo vet man inte med säkerhet. Märklig figur
- Hur som helst är det en väldigt uppseendeväckande figur. Han ser ut att vara klädd i dubbla lager av fårskinnsliknande kläder, och det under en årstid då det ser ut att ha varit tämligen varm temperatur i luften, säger Sven Bråkenhjelm.Mannen på bilden tros ha gått runt med slagruta i Valdemarsvikstrakten på 1940- och 50-talen. Han kan ha levat inpå 1960- talet. Vill ha hjälp
Finns det någon läsare av NT som vet något mer om mannen vore hembygdsföreningen mycket tacksam att få veta, detta eftersom man gärna skulle vilja dokumentera uppgifter om mannen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om