Nya ägare blir Sara Josefin Lagerström, 29, och Isak Sven Emil Sundkvist, 25, som köper fastigheten av Kaino Helinä Kangas. Huset byggdes 1929 och har en boyta på 130 kvadratmeter. Ägarbytet gjordes i februari 2025 och priset blev 1 650 000 kronor.
För elva månader sedan såldes ett annat hus alldeles i närheten, på Lämmenäsvägen 4. Priset blev där 1 425 000 kronor, för det 70 kvadratmeter stora huset.
De senaste tolv månaderna har det sålts ett hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Lämmenäsvägen 4.
104 bostäder sålda i postorten Finspång
Under samma period har det sålts 104 bostäder i postorten Finspång. Priset per kvadratmeter är 18 380 kronor.
Priserna på villor i Finspångs kommun har stigit med 5,5 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
För länet har priserna stigit med 0,9 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är i princip oförändrade priser i Finspångs kommun och 0,6 procents prissänkning i länet.
I snitt måste du betala 18 236 kronor per kvadratmeter i Finspångs kommun, mot 27 073 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Finspång senaste tolv månaderna:
1. Kaprifolvägen 8. Pris: 6 800 000 kronor.
2. Doverstorp Doverstorps Gård 1. Pris: 5 610 000 kronor.
3. Lämmetorp 759. Pris: 4 850 000 kronor.
4. Berganäsvägen 9. Pris: 4 000 000 kronor.
5. Lärkvägen 7. Pris: 3 880 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.