Arbetsmarknaden åt rätt håll

Många företag i Norrköping har brist på arbetskraft, skriver Lars Stjernkvist (S).

Många företag i Norrköping har brist på arbetskraft, skriver Lars Stjernkvist (S).

Foto: Roland Klinga

Debatt2018-09-01 04:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Häromdagen hörde en flyttfirma av sig och undrade om jag möjligen vet hur man får tag i arbetskraft i vår kommun. Deras situation är inte unik. Många företag har brist på arbetskraft. Det finns ett akut behov av industriarbetare, chaufförer och andra och lägg sedan till alla undersköterskor och lärare och sjuksköterskor som behövs inom det offentliga.

Det är onekligen en märklig situation. Å ena sidan finns det i Norrköping 7 500 arbetssökande och å andra sidan är det arbetskraftsbrist inom vissa områden. Och bristen lär inte avta. Vi Socialdemokrater presenterade nyligen en rapport om framtidens arbetsmarknad i vår kommun. Vi utgick från offentlig statistisk och gjorde sedan försiktiga antaganden inför framtiden och kom fram till att vi om 6-8 år inte har en enda arbetslös kvar.

Missförstå mig inte, det här är ingen prognos utan en teoretisk beräkning. Beräkningen bygger på att alla nya jobb går till norrköpingsbor och att alla arbetslösa har de kvalifikationer som krävs, och vi inser självfallet att många står långt från dagens arbetsmarknad. Men det betyder inte att den är ointressant. Vi har just nu en snabb ökning av antalet arbetstillfällen i Norrköping, ungefär 2 000 nya jobb per år. Befolkningen ökar förvisso också, men inte i samma takt. Dessutom är det ganska små kullar som går ut i förvärvslivet de kommande åren, vilket gör att konkurrensen om arbetskraften ökar ytterligare. Jämför vi kurvan över nya jobb med kurvan över antalet som söker jobb, ja, då ser vi att vi inom några få år kommer att ha en akut arbetskraftsbrist på hela Norrköpings arbetsmarknad om några få år.

Redan nu sjunker arbetslösheten snabbare i Norrköping än i riket. Under förra året var det ungefär 700 personer som gick från arbetslöshet till arbete och egen försörjning. Det är självklart en glädjande utveckling, som har flera orsaker. En är utan tvekan de förbättrade kommunikationerna, inte minst beslutet om ny järnväg. För Rusta och andra företag är kommunikationerna oerhört viktiga. En annan orsak är etableringen av Campus Norrköping, som nu på allvar bidrar till att det skapas nya företag inom visualisering, kultur och byggsektorn, för att nämna några områden.

Återigen, det här är självklart en glädjande utveckling. Vi i Norrköping har äntligen en möjlighet pressa ner den historiskt höga arbetslösheten. Men det finns ett men: det förutsätter att vi rustar norrköpingsborna för jobben som skapas. Vi måste se till att det finns arbetskraft som har den utbildning som krävs för de jobb som skapas.

Det är många politiker som lovar mycket i dessa dagar. Jag försöker vara försiktig, vill inte lova mer än jag kan hålla. Men jag och mitt parti lovar att göra vårt yttersta för att förbättra skolan, på alla nivåer, och bygga ut vuxenutbildningen, framför allt yrkesutbildningen.

I dag finns det ungefär 2 500 elever inom vuxenutbildningen och lägg sedan till ungefär dubbelt så många platser på Campus Norrköping. Vi behöver bygga ut Campus och vår bedömning är att det behövs ungefär 1000 ytterligare yrkesutbildningsplatser för vuxna.

Om vi genomför denna utökning, då får arbetslösa en chans rusta sig för jobben som skapas, och Norrköping som kommun får en möjlighet att på allvar pressa ner arbetslösheten och alla flyttfirmor, vårdcentraler och verkstadsföretag kan utvecklas.

Arbetsmarknad