Kulturskolan är aktuell och regeringen har tillsatt en utredning som ska titta på hur den kan bli mer likvärdig över landet så att alla barn får tillgång till det som kulturskolan ger. Tillgänglighet, lärarbrist och höga avgifter är problem som verksamheten brottas med. Idag kostar i Norrköping t.ex intstrumental- och sångundervisning 855 kr per termin och instrumenthyra tillkommer med 300 per termin. Med den prissättningen hamnar Norrköping bland de dyra i landet Enligt Kulturskolerådet är genomsnittet 656 kr. Köerna är också långa och enligt en artikel i NT den 23 mars kan man få köa i 1,5 till 2 år för de mest populära instrumenten. Det är för länge.
Kulturskolan startade som en kommunal musikskola på 40-talet och var avsedd för alla barn. Boomen kom på 60-talet och idag har skolan bytt namn till Kulturskola på de flesta håll och erbjuder förutom musik och sång, teater, bild och form, film och slöjd. Endast i ett fåtal kommuner saknas Kulturskola.
Den kommunala Kulturskolan är ingen obligatorisk uppgift för kommunerna och har heller inga statsbidrag. För en tid sedan lovade regeringen 100 miljoner till Kulturskolan, men satsningen kom av sig. I stället utreds nu hur Kulturskolan ska bli mer tillgänglig för alla Det man vill veta mer om är den socio-ekonomiska bakgrunden hos eleverna. Avgifterna varierar från 0-1700 kr per termin emellan kommunerna, så kostnaden är ibland ett hinder för ekonomiskt svaga grupper.
På 60-talet hade skolan en blomstringstid och man brukar säga att Sverige har den kommunala musikskolan att tacka för sina musikaliska framgångar. På 80 talet tillkom andra kulturformer och skolan bytte namn från Musikskola till Kulturskola. Skolan är populär och i Norrköping går ungefär 1500 elever på en aktivitet i veckan och den är öppen för åldrarna 6 till 25 år.
Fi tycker det är bra att regeringen utreder Kulturskolan, men vi vill att den ska vara avgiftsfri och inte ha några köer. Därför ser vi gärna styrmedel som statsbidrag för att skolan ska bli mer likvärdig. Rekryteringsbasen för kulturskolan är troligen ganska skev och Fi anser att kulturen är så viktig för alla barn, att den ska vara tillgänglig för alla. Utredningen som regeringen har tillsatt ska vara klar i september 2016. Då får vi veta hur det blir.