Nu, inför sommaren vill jag ge er lite tankar och visioner att fundera över i hängmattan – jag vill nämligen sätta er i en tidsmaskin och förflytta er till sommaren 2032. Vilken stad vi lever i då!
Ostlänken, det är fortfarande tveksamt när byggstarten blir. I stället andas alla Norrköpingsbor ut eftersom kommunen vågade sätta ner foten och trycka på att framtiden består av drönare och elflyg och vår flygplats är en av Sveriges mest innovativa.
Vi kanske riktigt insåg hur poppis Norrköping skulle bli för tio år sedan? Vi är inte alltid så bra på att sträcka på oss och visa på allt fantastiskt staden har att visa upp. Natur, unik stadsmiljö (coolt att Industrilandskapet har Unescomärkts, förresten!) och forskning i världsklass.
Jag måste ändå slå ett slag för Strömsholmen med sitt unika hotell där allt är hållbart och cirkulärt och drivs av solkraft och vattenkraft med restaurangen som både utbildar och lär besökarna mer om framtidens och Östergötlands mat. Hotellet har dessutom tapeter av tryckt elektronik och har blivit en hype hos influencers och hotellet är bokat månader framöver. Så kul att vi äntligen kom på vad vi skulle göra med Strömsholmen!
Sedan Crazy Pictures sopade mattan med sin film Ufo Sweden har Norrywood blivit ett vedertaget begrepp inom filmvärlden och storproduktioner kommer hit tack vare de fantastiska miljöerna och kunskapen som finns i stan - och den regionala filmfonden varit till stor hjälp! Den startade faktiskt någonstans runt 2023.
Dessutom samarbetar djurparken med Visualiseringscenter för att ge ökad förståelse om biologiska mångfalden och skolklasserna skrattar högt när visualiseringsbordet visar hur djuren ser ut utan päls. Och båtlinjen som går mellan Norrköping och Kolmårdens djurpark - vilken succé det blivit! Den lägger till i fantastiska Inre hamnen, precis intill det nya kallbadhuset som trängs mellan restaurangpråmarna längs strömmen. Hela Bråviken blomstrar!
Den här foodtruckfestivalen vi började med där vi helt enkelt bjuder in en massa roliga foodtrucks till våra torg en helg varje säsong för att fokusera på lokala råvaror blev också en oväntad hit. Foodtrucken vid Ågelsjön gillar jag extra mycket – där du kan köpa picknickpaket! Smart!
Vi har så många bra satsningar att nya näringslivsdirektören med sin destinationskunskap hittar ett nytt briljant varumärke att samlas kring istället för idrottsstaden, kulturstaden, filmstaden, musikstaden Norrköping - även om vi för all del är allt det. Men vi har såklart lyckats knipa åt oss titeln årets Idrottsstad varje år sedan vi fick priset första gången 2022.
Vilken tur att du gick i bräschen för besöksnäringen och att vi skulle satsa på ett destinationsbolag igen, Jocke!
Jag är så glad att vi fångade upp de tydliga trenderna som kom i bakvattnet av pandemin och kriget: där städerna behöver bli mer decentraliserade och ha närhet till natur för att bli framgångsrika – det har ju vi i Norrköping.
Alla vet ju numera att mellanstora städer med ett tydligt näringslivskluster, närheten till natur och högre utbildning blir framgångsrika om man spelar korten rätt. Livskvalitet, upplevelser och det genuint lokala är så viktigt. För att locka behöver man erbjuda något bortom det rent funktionella. Det gör Norrköping!
Hur allt det här blev möjligt på bara tio år? SAMARBETE! Det känns att vi står enade som stad igen, det var lite skakigt där ett tag men att man tog tag i alla möjligheter som verkligen uppdagades efter pandemin gör mig verkligen STOLT som Norrköpingsbo!
Det handlade självklart om en modig kommunledning, framsynt näringslivsdirektör, snabbfotade tjänstemän och massa hungriga, drivna entreprenörer och organisationer som handelskammaren som tillsammans hjälpte till att lyfta staden OCH regionen!
TACK för det, Norrköping!
Lina Skandevall
PR-konsult som skriver krönikor i NT